Rosja pełna zakażeń. Koronawirus głównie w dużych miastach

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 09:39
Rosja bije rekordy w szybkości rozprzestrzeniania się koronawirusa w Europie. Jest też na niechlubnym 5. miejscu na świecie. 
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

astronauta 1200 free
Wrócił z kosmosu, radzi jak żyć w izolacji

Obecnie w Rosji wirusa wykryto u ponad 200 tysięcy osób. Zaobserwowano też najwyższy przyrost zakażeń. Przybywa też na szczęście osób wyleczonych.

- W sobotę Rosja obchodziła 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Znacznie ograniczono skalę obchodów, m.in. odwołano defiladę wojskową na placu Czerwonym - mówi Anna Łabuszewska dziennikarka "Tygodnika Powszechnego", autorka bloga "17 mgnień Rosji". - We Włoszech, we Francji, w Niemczech wcześniej zaczęto odnotowywać liczbę zachorowań, Rosja jest o dwa-trzy tygodnie z tyłu. Jest wciąż na tej linii wznoszącej. Myślę, że do szczytu zachorowań u nich jeszcze daleko - około 2 tygodni. Dopiero wtedy będzie można ocenić czy epidemia się zwija, czy jeszcze jest w tej fazie agresywnej - dodaje. 

ZOBACZ TAKŻE Pandemia w studenckiej kieszeni - na co mogą liczyć żacy? >>>

Najbardziej narażone na wzrost zachorowań są duże miasta: Moskwa czy Petersburg. Trzeba też pamiętać, że Rosja jest państwem bardzo zróżnicowanym pod względem zaludnienia. - Prezydent Władimir Putin, w jednym ze swoich orędzi, powiedział, że każdy z gubernatorów będzie oddzielnie podejmował decyzje o kształcie izolacji, jakie formy przyjmie walka z koronawirusem - mówi ekspertka. - Dziś duży problem widać w republikach na Kaukazie. W Czeczenii wprowadzono obowiązkowe siedzenie w domu. Dziś problem ma Dagestan - tam wrócili do domów mężczyźni, którzy na ogół pracują jako kierowcy tirów, jeżdżą po całej Rosji. Przywlekli zarazę - dodaje. 

W Rosji są też regiony, gdzie liczba zakażeń jest mała. Tam nie obowiązują żadne obostrzenia, jeśli chodzi o przemieszczanie się. To te regiony daleko od europejskiej części i te, które nie są nad samym morzem Anna Łabuszewska

Moskwa - zakazy obowiązują

Dziś w stolicy Rosji nie ma pełnej swobody poruszania się. - Trzeba mieć przepustkę - zaznacza rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Taki dokument można dostać w pracy albo w szpitalu, w którym jest się wolontariuszem. Bez niego nie można też korzystać z transportu publicznego. Są jednak tacy, którzy, mimo grążących im wysokich kar, lekceważą zakazy: organizują szaszłyki (odpowiedniki polskich spotkań przy grillu), korzystają ze zorganizowanych w podziemiu siłowni i zakładów kosmetycznych - dodaje. 

W Moskwie zamknięto lokale gastronomiczne, hotele, zakłady fryzjerskie czy kosmetyczne, co przyczynia się do problemów na rynku pracy. 

ZOBACZ TAKŻE Jak zorganizować sobie pracę w czasie izolacji? >>>

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 11.05.2020

Godzina emisji: 8.13

pj

Czytaj także

Spada emisja CO2, ale nie ma się z czego cieszyć

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 13:06
Pandemia koronawirusa obniżyła globalną emisję CO2. Eksperci prognozują jednak, że nie będzie to trend długotrwały, na dodatek powiększy on problem klimatyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje 2020. Czy będzie to lato bez podróżowania?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 09:45
Przez pandemię koronawirusa wiele naszych planów zostało odwołanych, inne stanęły pod znakiem zapytania. A co nas czeka latem? Co z obozami, koloniami, wycieczkami?
rozwiń zwiń