Studia w Wielkiej Brytanii. Jak będzie po brexicie?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 09:43
Rząd brytyjski oficjalnie ogłosił, że w związku z brexitem od roku akademickiego 2021/2022 wzrosną opłaty za studia dla obywateli krajów Unii Europejskiej. Nie będą mogli oni również skorzystać z pożyczki studenckiej.

ogrodnicy ogrodnik praca sezonowa 1200.jpg
Praca sezonowa 2020 - gdzie szukać zatrudnienia w wakacje?

Do tej pory czesne za rok studiów dla żaków z większości krajów Unii Europejskiej wynosiło ok. 10 tys. funtów. Można było je w całości opłacić dzięki pożyczce studenckiej. Teraz ten koszt ma wzrosnąć, a o pożyczce można zapomnieć. - Są to w większości pożyczki, które pokrywają całe koszty edukacji. Zmiany wynikają z kontynuacji postanowień, które zapadły w referendum brexitowym - mówił Przemysław Jeziorowski z ELab Education Laboratory. Ale nie tylko. - Pożyczki te spłaca się dopiero po zakończeniu studiów. Być może nie wszyscy robili to na czas, dlatego rząd uznał, że to nieopłacalne.

Posłuchaj
03:53 2020_07_09-07-17_17_CZWÓRKA.mp3 Studia w Anglii po brexicie - jak wzrosną koszty? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Wszyscy ci, którzy już studiują na Wyspach, albo studia rozpoczną w tym roku, będą mogli je ukończyć na starych zasadach. Jakie będą dokładne koszty według nowych zasad, tego jeszcze nie wiadomo, ale eksperci przewidują, że opłaty za edukację dla studentów z UE wzrosną do kwot, które dotychczas musieli płacić ich koledzy spoza Unii.

Jak tłumaczył Przemysław Jeziorowski, szansą dla polskich studentów może być… Szkocja. - Do tej pory młodzi Polacy mogli tam studiować praktycznie za darmo. Zobaczymy, czy tamtejszy rząd utrzyma dotychczasowe możliwości - tłumaczył rozmówca Adrianny Janiszewskiej. 

Czytaj także:


I ,jak podkreślał, studia na Wyspach to nie jedyna możliwość dla polskich żaków. W Europie jest mnóstwo prestiżowych uczelni, na których można uczyć się, wciąż nie płacąc wiele. - To m.in. Niemcy, Dania, Holandia - wymieniał. - Od 300 euro za rok można zapłacić w Finlandii - mówił Przemysław Jeziorowski.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 09.07.2020

Godzina emisji: 7.17

kd/kul

Czytaj także

Brexit. Co zmieni dla polskich studentów?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 09:50
Mimo decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu UE polscy studenci jeszcze przez co najmniej dwa lata będą mogli wyjeżdżać na Erasmusa do Zjednoczonego Królestwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marzysz o studiach na Wyspach? Przyjdź na Targi "Study in UK"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 15:33
Marzysz o studiach w Wielkiej Brytanii, ale nie wiesz od czego zacząć? British Council zaprasza na Targi "Study in UK" 23 i 24 listopada w Krakowie i Warszawie, w ramach których dowiesz się, kiedy i w jaki sposób rozpocząć proces rekrutacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczelnie wyższe gotowe do rekrutacji studentów

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 08:52
W tym roku matury zostały przesunięte na czerwiec, ze względu na pandemię koronawirusa zrezygnowano też z matur ustnych. Uczelnie wyższe już wiedzą, jak będzie wyglądał proces rekrutacji. 
rozwiń zwiń