Jak cię widzą, tak zatrudniają. Czyli wszyscy jesteśmy wzrokowcami

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 14:50
Co prawda sam wygląd nie świadczy o człowieku, ale drogi garnitur może odegrać ważną rolę na rynku pracy. - Żyjąc w intensywnym tempie, korzystamy z heurystyk, czyli z uproszczeń. Ciekawe jest to, że dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców - mówi Dominika Rossa, doktorantka wydziału psychologii Uniwersytetu SWPS. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Zobacz także
shutterstock kobieta komputer praca biuro ImYanis 1200.jpg
Dress code. Jak uchronić się przed modową wpadką?

Naukowcy z New York University i Princton University przeprowadzili badania, podczas których zaprezentowali oni studentom zdjęcia twarzy różnych osób, które zestawiane były ze zdjęciem reszty ciała ubranej dwojako: w eleganckie, drogie stroje lub bardzo casualowe, tanie ubrania. W aż 83 proc. przypadków ankietowani lepiej w kontekście biznesowym ocenili osoby ubrane w droższy strój. - Niezależnie od tego, jak długo badanie trwało i jakie zmienne były do niego dodane, wniosek jest taki sam: oceniamy ludzi po wyglądzie - wyjaśnia rozmówczyni Martyny Ogonek.

Posłuchaj
04:12 [CZWORKA]Pierwsze slysze 19 sierpień 2020 moda.mp3 Czy drogie ubranie podnosi naszą wartość na rynku pracy? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Co więcej - okazało się, że na naszą ocenę ma wpływ nie tylko to, jaki ktoś ma styl, ale też to czy ma ubrania dobrej jakości. - Niezależnie czy osoba na zdjęciu miała t-shirt, sweter czy koszulę, wyżej oceniani byli ci, którzy nosili lepsze marki. Czyli nawet na poziomie zwykłej koszulki możemy być postrzegani jako osoba bardziej kompetentna - dodaje doktorantka psychologii na Uniwersytecie SWPS oraz szefowa co-workingu dla kobiet O4 Flow. 

Posłuchaj także:

Zdaniem autorów badania, eksperyment uwypukla pewną niesprawiedliwość. Niższy status materialny sprawia, że dana osoba może mieć problemy ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Jak przekonuje jednak gość Czwórki, są sposoby, by przy niewielkim budżecie, wyrównać swoje szanse na rynku pracy. - Second handy są kopalnią rzeczy dobrych, markowych i tanich, trzeba tylko zadać sobie trochę trudu, żeby je wyszukać - radzi Dominika Rossa.

- Pamiętajmy też o tym, że oceniamy po wyglądzie zaledwie w ułamku kilku sekund. To może rzutować na to, jak będziemy postrzegani, ale w trakcie rozmowy rekrutacyjnej rekruter nie będzie się skupiać tylko na marce naszej garsonki czy cenie zegarka. On będzie przede wszystkim oceniać to, czy nadajemy się na stanowisko, na które aplikujemy - podsumowuje.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek 

Data emisji: 19.08.2020

Godzina emisji: 8.15

Czytaj także

Ile czasu potrzebujesz, by być szczęśliwym człowiekiem?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 18:24
Amerykańscy naukowcy sprawdzili, ile wolnego czasu dziennie nam potrzeba, by odczuwać satysfakcję z życia. Wynik zaskakuje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Microsoft zastąpi swoich pracowników sztuczną inteligencją?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 12:37
Sztuczna inteligencja coraz częściej obsługuje takie witryny internetowe jak Microsoft News i MSN. Firma Microsoft uprzedza, że chce zastąpić nią swoich dziennikarzy i redaktorów. W miejscu ludzi pracować miałyby boty.
rozwiń zwiń