Sztuczna inteligencja w życiu codziennym. Jak może nam pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 12:19
Co daje nam sztuczna inteligencja, czy w przyszłości będzie nam zagrażać i czy zdoła nas zastąpić? To pytania, na które odpowiedzi poszukiwaliśmy w studiu Czwórki. 
Audio
  • Przyszłość sztucznej inteligencji - rozmowa w studiu (Stacja Nauka/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/sdecoret

mózg psychologia 1200.jpg
"W ciągu sekundy do mózgu dociera 100 mld bitów informacji"

Sztuczna inteligencja na podstawie analizy naszego głosu w trakcie rozmowy jest w stanie przewidzieć to czy randka się uda, czy za chwilę zakończy się klapą. Podczas prowadzonych negocjacji biznesowych ocenia szanse podpisania kontraktu. Odpowiednie algorytmy już sterują pracą fabryk, a w ruchu ulicznym samochody zaczynają się same ze sobą komunikować bez udziału kierowcy. Na co dzień też to właśnie sztuczna inteligencja odpowiada za rozpoznawanie twarzy i wykrywanie niebezpiecznych sytuacji podczas monitorowania naszych miast czy dzielnic. 

sztuczna inteligencja free1200.jpg
Polak stworzył sztuczną inteligencję, która zastąpi prawników?

Jak wynika z badań, przytoczonych w audycji przez reportera Czwórki Mateusza Kulika, niemal 90 proc. Polaków uważa, że na co dzień korzysta z dobrodziejstw sztucznej inteligencji, ale 70 proc. z nas wciąż wyobraża sobie sztuczną inteligencję jako humanoidalnego robota. Aż 81 proc. naszych rodaków uważa, że wie, czym jest sztuczna inteligencja, a 40 proc. z nas się jej obawia. 

ZOBACZ TAKŻE Kierunki rozwoju nowych technologii. Steve Wozniak w rozmowie z Czwórką >>>

Definicja, którą ja stosuję pochodzi od jednego z jej twórców, Marvina Minskiego, którego zdaniem jest ona nauką o budowie systemów, które w swoim działaniu zachowują się tak, że gdyby dane zadanie wykonywał człowiek, wymagałoby to jego inteligencji Michał Korzycki

Czym jest "sina sztuczna inteligencja" i czym różni się "zła" od "dobrej"? Czy sztuczna inteligencja nam zagraża? Czy w przyszłości będzie mogła nas zastąpić? Zapraszamy do wysłuchania nagrania dyskusji dotyczącej przyszłości i roli sztucznej inteligencji w naszym życiu codziennym. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: dr inż. Michał Korzycki (Head of Data Science w Schneider Electric), Michał Grams (prezes TogetherData), dr inż. Tomasz Łuczyński (Heriot-Watt University)

Data emisji: 2.04.2018

Godzina emisji: 12.07

kd/pj


Czytaj także

Sztuczna inteligencja - powstaje właśnie w Łodzi?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 15:57
W przyszłości zwyczajne laptopy i pecety, być może zastąpione zostaną przez komputery neuromorficzne. System takich skomplikowanych urządzeń ma składać się m.in. ze sztucznych synaps i neuronów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat. Debata w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 15:01
"Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat" - jaki sens ma dziś, w czasach względnego pokoju ten pochodzący z Talmudu napis? O tym dyskutowaliśmy w studiu Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Prawa muzyków w internecie". Debata w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 10:01
Tech-giganci robią wszystko, żeby nie dopuścić do reformy prawa autorskiego, ponieważ oznaczałaby ona dla nich konieczność podzielenia się z twórcami wpływami z reklam. Czy będą musieli poddać się regułom zmieniającego się rynku muzycznego?
rozwiń zwiń