Nie daliśmy się pandemii. Pojechaliśmy na wakacje. A dokąd?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 11:24
Powakacyjne badania pokazują, że doszło do przetasowań na szczycie listy najpopularniejszych wakacyjnych wyborów Polaków. Chorwacja wygryzła Włochy, a Grecja zdeklasowała Hiszpanię. 
Chorwacja. Zdjęcie ilustracyjne
Chorwacja. Zdjęcie ilustracyjneFoto: olafpictures/pixabay/ CC0 Creative Commons
shutterstock covid koronawirus maska free maseczka free 1200.jpg
Wakacyjna polisa turystyczna z COVID-19 w pakiecie

Większość z nas spędziła urlop w Polsce. Niektórzy wolne dni zdecydowali się spędzić w domach. A inni ruszyli w świat, co w dobie pandemii wcale nie było łatwe.


Posłuchaj
03:35 czwórka pierwsze słyszę 9.09.2020 wakacje.mp3 Gdzie Polacy spędzili wakacje - pierwsze badania komentuje Stefan Bogucki z Revolut Polska (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Są już pierwsze raporty mówiące o tym, jak wypoczywaliśmy w tym roku. - Mimo trudnej sytuacji ten sezon jakoś udało się obronić - zauważa Stefan Bogucki z Revolut Polska. - Sezon wystartował dużo później, ale Polacy nie dali za wygraną. To chyba nasza cecha narodowa, że szukamy sposobów na pokonanie różnych przeciwności - dodaje. 

Pomimo pandemii Polacy nie zrezygnowali z letnich planów wyjazdowych. - Notujemy spadek o około 8 procent, więc w sytuacji pandemii, licznych trudności, zamkniętych połączeń lotniczych, to daje nadzieję i jest pozytywnym wynikiem - dodaje. 

Zmieniły się kierunki i państwa, do których najczęściej jeździmy. - Nastąpiło przetasowanie, jeśli chodzi o najbardziej preferowane destynacje - zauważa ekspert. - W tym roku na czoło wysunęła się Chorwacja, potem Włochy, choć z dużym spadkiem, a następnie Grecja, która "zepchnęła" Hiszpanię - dodaje.


żagiel żaglówka F 1200.jpg
Wrzesień pod żaglami. "To sposób, żeby przedłużyć sobie lato"

Turystyka Włoch i Hiszpanii w tym roku mocno straciła, gdyż są to kraje, które mocno kojarzą się z pandemią COVID-19. - Chorwacja i Grecja zyskały głównie dzięki temu, że znalazły dobre sposoby na informowanie turytów o sytuacji na miejscu. Nie kojarzyły się też z trudnościami z połączeniami lotniczymi - wyjaśnia specjalista. 

Zakupy zamiast restauracji, auto zamiast autokaru

Zmieniły się środki transportu, którymi ruszyliśmy na wakacje. Chętniej wybieraliśmy własny lub wynajęty samochód, o czym świadczą wydatki na autostrady, na winiety, na benzynę. Komunikacja zbiorowa, autobusy, autokary, busy odnotowały spadek popularności. 

Będąc za granicą też wypoczywaliśmy inaczej - Polacy unikali miejsc, w których gromadzą się ludzie. - O 42 procent spadły wydatki na bilety do muzeów i galerii, mniej korzystaliśmy z barów i restauracji, tu spadek wynosi 28 procent - wylicza rozmówca Mateusza Wójcika. - Więcej wydaliśmy na zakupy w sklepie spożywczym, niż na posiłki w restauracjach. Polacy szukali sposobów na miłe i bezpieczne spędzenie urlopu - podkreśla. 

Nie był to sezon idealny, ale dużo lepszy niż głosiły przewidywania z marca i kwietnia. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 09.09.2020

Godzina emisji: 8.28

pj

Czytaj także

Lato w przyczepie - sposób na wakacje w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 10:18
Wypożyczalnie przyczep kempingowych już teraz cieszą się aż o kilkadziesiąt procent większym zainteresowaniem klientów niż przed rokiem. Pandemia spowodowała, że wielu Polaków decyduje się na ten typ wypoczynku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obostrzenia nad morzem. Czy chronimy się przed koronawirusem?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 10:09
Czas urlopu wielu Polaków zdecydowało się spędzić w kraju. Część, jak zwykle, wybrała popularne nadmorskie kurorty - czy przestrzegają tam zasad dotyczących ochrony przed koronawirusem? 
rozwiń zwiń