Praca sezonowa 2020. Gdzie szukać zatrudnienia na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 13:07
W okresie wakacyjnym wielu z nas poszukuje pracy dorywczej. Jednak w tym roku z powodu pandemii część branż podupadła, stało się tak m.in. w budownictwie czy gastronomii, w których młodzi często szukali tymczasowego zatrudnienia. Gdzie w związku z tym szukać pracy na lato?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/Shutterstock.com

Praca zdalna 1200.jpg
Praca zdalna - czy pracodawcy są na to gotowi?

Jak przekonuje Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w tym roku pracy sezonowej nie powinno zabraknąć w rolnictwie i budownictwie. - A szczególnie w rolnictwie. Prace przy zbiorach owoców czy warzyw nadal będą możliwe - mówił ekspert. - Podobnie jest w budownictwie, które - choć nieco przyhamowało - wciąż zatrudnia ludzi.

Posłuchaj
03:09 2020_07_08-07-17-45_CZWÓRKA PS.mp3 Praca na wakacje - gdzie jej szukać w tym roku? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

praca plaża dziewczyna komputer 1200.jpg
Workation - praca marzeń czy nieodległa przyszłość?

Jak tłumaczył Jakub Sawulski, mimo odmrożenia po pandemii powodów do radości nie mają restauratorzy, którzy dostrzegają spadek liczby klientów. To wiązać się będzie ze zmniejszeniem zapotrzebowania na sezonowych pracowników, m.in. kelnerów czy barmanów. - W tej branży ludzie pracują często na umowy cywilno-prawne, na przykład zlecenie. To sprawia, że nie jest trudno ich zwolnić, więc zamiast zatrudniać nowe ręce do pracy, właściciele mogą ograniczać liczbę dotychczasowych - tłumaczył.

Czytaj także:


Ponieważ, jak przewidywał ekspert, popyt na pracowników sezonowych w tym roku zmaleje, płace również, niezależnie od branży, nie będą rosły. - Zasadniczo sektory, w których zatrudnia się najczęściej sezonowych pracowników, charakteryzują się dość niskim przeciętnym wynagrodzeniem - mówił ekspert.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 08.07.2020

Godzina emisji: 7.17

kd/kul

Czytaj także

Praca zdalna. Koniec gigantycznych open space'ów na zawsze?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 12:39
Epidemia koronawirusa zmusiła wiele firm do wysłania swoich pracowników do pracy zdalnej. Czy to oznacza, że zbliża się schyłek ery gigantycznych open space'ów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy Jork walczy z koronawirusem. "Kina i kawiarnie wciąż zamknięte"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 10:10
W krajach europejskich trwa odmrażanie gospodarki, ale w USA to dopiero początek kłopotów - wciąż obowiązuje tam znaczna część obostrzeń. To sprawia, że Stany Zjednoczone mierzą się dziś z ogromnym kryzysem ekonomicznym.
rozwiń zwiń