TikTok na razie zostaje w USA. Decyzję Donalda Trumpa zablokował sąd

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 12:23
TikTokowi po raz kolejny udało się uniknąć "bana". Sąd w Dystrykcie Kolumbii wstrzymał nakaz wycofania aplikacji TikTok ze sklepów. Tym samym wymiar sprawiedliwości zablokował decyzję administracji Donalda Trumpa, która uważa TikToka za "zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/LDprod

Sprawa TikToka budzi ostatnio sporo emocji, co chwilę dowiadujemy się nowych szczegółów na temat platformy w USA.

- Oddział amerykański TiKToka ma być przejęty przez Amerykanów pod postacią dwóch firm, czyli firmy Oracle, która przejmie 12,5% w nowo utworzonej spółce TikTok Global i firmy Walmart, która ma objąć 7,5% udziału w tej spółce - mówi Paweł Pilarczyk z ITbiznes. - Oddział firmy zostanie ulokowany w Teksasie i będzie zatrudniał 25 tysięcy osób. Przy okazji firma ByteDance, właściciel TikToka, przekaże 5 miliardów dolarów na fundusz związany z edukacją w USA.


Posłuchaj
04:26 _PR4_AAC tik_tok_2020_10_05.mp3 Decyzja w sprawie TikToka w USA - rozmawiamy z Pawłem Pilarczykiem ITbiznes (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Na takie warunki zgodził się Donald Trump. Trwają jeszcze ostatnie ustalenia, jednak wygląda na to, że  Amerykanie i Chińczycy dogadają się i TikTok będzie w USA nadal funkcjonował. 

shutterstock gaming gracz2 1200.jpg
Skradanki - gatunek gier zapomnianych?

- Oracle będzie przechowywał dane amerykańskich użytkowników. To był główny zarzut Donalda Trumpa, że dane są transferowane i analizowane przez chińskie służby. Po tej zmianie dane zostaną na terenie USA. Natomiast Walmart będzie odpowiedzialny za reklamę i płatności – dodaje gość audycji.

100 milionów użytkowników w USA

Chińskiej firmie ByteDance zależy na tym, żeby zostać w USA. W sierpniu z aplikacji na całym świecie korzystało 700 milionów użytkowników, z czego 100 milionów stanowili mieszkańcy USA. Praktycznie co trzeci amerykański obywatel korzysta z TikToka. Dlatego nie dziwi fakt, że właścicielowi TikToka zależy na tym, żeby zostać na tamtejszym rynku, nawet jeżeli będzie to związane z koniecznością odsprzedaży części udziałów.

Posłuchaj także:

Ostateczną odpowiedź powinniśmy poznać do 12.11. Do tego czasu Chińczycy mają zdecydować, czy zgadzają się na sprzedaż aplikacji. Gdyby się nie zdecydowali, Amerykanie zapowiadają wprowadzenie ostatecznych sankcji wobec TikToka.


streaming 1200.jpg
Koniec streamów na fejsie. Powstaną miliony platform

- Trump jest znany z tego, że bardzo często zmienia swoje decyzje i nigdy nie wiadomo, czego można się po nim spodziewać. Jeżeli transakcja nie zostanie zrealizowana, wówczas aplikacja TikTok zostanie wycofana ze sklepu Google Play oraz Google Play App Store.  Nie będzie więc można pobrać aplikacji z oficjalnych sklepów, ale również nie będzie można pobrać z alternatywnych źródeł, bo Amerykanie zapowiedzieli, że przygotowali się na próby obejścia tego zabezpieczenia. Na decyzję o usunięciu TikToka mogą mieć również wpływ nadchodzące w USA wybory, które odbędą się 3 listopada – tłumaczy gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Gość: Paweł Pilarczyk (ITbiznes)

Data emisji: 05.10.2020

Godzina emisji: 6.16

aw

Czytaj także

Trudny rodowód TikToka. Czy USA zablokuje aplikację?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 08:22
Za oceanem trwa potężna dyskusja nad zablokowaniem jednej z najważniejszych chińskich aplikacji internetowych ostatnich miesięcy, czyli TikToka. Program jest kolejnym elementem sporu na linii USA-Chiny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy wygląd Facebooka - albo go kochasz, albo nienawidzisz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 13:36
Od kwietnia 2019 roku wiadomo, że będzie nowy, desktopowy interface Facebooka. Dziś widział go już chyba każdy użytkownik. Opinie o nim są jednak podzielone.
rozwiń zwiń