Na czym zależy młodym Polakom?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 19:20
- Ekologia i troska o to, w jakiej kondycji zostawimy naszą planetę przyszłym pokoleniom, to jeden z najważniejszych tematów dla młodych Polaków - uważa Renata Konieczna-Woźniak z UAM w Ponaniu. - Tym ludziom nie jest wszystko obojętne, nawet jeśli dla starszych pokoleń są to małe istotnie sprawy. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Fundacja na Rzecz Praw Ucznia, której najstarszy członek ma lat 19, przygotowała obywatelski projekt ustawy wprowadzającej obowiązek zatrudnienia psychologa w każdej szkole. Od marca 2019 roku odbywają się młodzieżowe strajki klimatyczne, podczas których najmłodsi obywatele dają wyraz swojemu zaniepokojeniu zmianami klimatu. - Wystarczy zajrzeć na polskie uczelnie. Poczytać ogłoszenia o różnych akcjach społecznych organizowanych przez studentów. Odwiedzić stacje krwiodawstwa i przekonać się, kto pomaga potrzebującym - mówi gość Czwórki.  

Posłuchaj
19:59 [CZWORKA]Czat Czworki 30 wrzesień 2020 mlodziez.mp3 Roszczeniowcy czy aktywiści - jacy są młodzi Polacy? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Renata Konieczna-Woźniak zaznacza także, że postrzeganie młodych Polaków przez pryzmat smartfonów i społecznościówek to też rodzaj negatywnej generalizacji. - Są przedsiębiorczy więc wykorzystują nowinki technologiczne, żeby lepiej radzić sobie w życiu - tłumaczy. 

Posłuchaj także:

O swoich doświadczeniach w dbaniu o dobro wspólne w audycji opowiadały także studentki z Poznania i z Warszawy. - O konflikcie pokoleń mówi się od lat. Był, jest i pewnie będzie. Ale myślę sobie, że gdyby starsi zadali sobie więcej trudu, żeby posłuchać o czym mówimy i o co apelujemy, to szybko zorientowaliby się, że nam naprawdę nie jest wszystko jedno - podsumowują Oliwia Wyrzykowska i Wiktoria Jędroszkowiak. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Renata Konieczna-Woźniak (Wydział Studiów Edukacyjnych. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Oliwia Wyrzykowska (sekretarz Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, studentka Uniwersytetu Warszawskiego), Wiktoria Jędroszkowiak (studenka prawa i zarządzania, Poznań)

Data emisji: 30.09.2020

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Jak pracują Polacy? Dużo, ale nieefektywnie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 21:00
Prezentyści to osoby, które w pracy robią tak, żeby się nie napracować, bo nie widzą sensu w tym, co robią. Podobno to zjawisko charakterystyczne dla całego globalizującego się świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy potrafimy odpoczywać?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 19:57
Odpoczynek też jest sztuką – nie każdemu dostępną. Decyduje o naszym samopoczuciu, nastawieniu do innych i do świata oraz o sukcesach w pracy. Jest przy tym dobrem coraz trudniej dostępnym. Nie z braku dni wolnych, ale z braku umiejętności odpoczywania. 
rozwiń zwiń