Świat z perspektywy twojego psa. "On nie wie, jak wyglądasz"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 13:54
Psy nie rozpoznają ludzkich twarzy - pokazują badania. - Dominującymi zmysłami w przypadku tych czworonogów są węch i słuch, nie wzrok. Po prostu tak funkcjonują ich mózgi - tłumaczył dziennikarz Czwórki, weterynarz i przyrodnik Kacper Kowalczyk.
Nowe przepisy miałyby zostać wprowadzone na początku przyszłego roku
Nowe przepisy miałyby zostać wprowadzone na początku przyszłego rokuFoto: shutterstock.com/4 PM production

pies_kot_shutter_1200.jpg
Psia depresja? Zadbaj o swojego zwierzaka jesienią

Jak się okazuje, choć psy są świetne w rozpoznawaniu naszych emocji, nie robią tego na podstawie mimiki. Naukowcy z Węgier i Meksyku, pracujący wspólnie na Uniwersytecie Loránda Eötvösa w Budapeszcie zbadali przy użyciu rezonansu magnetycznego aktywność mózgów 30 ludzi i 20 psów. Sprawdzili, jakie obszary mózgów uaktywniają się, gdy badani oglądają filmy przedstawiające pysk psa, tył głowy psa, ludzką twarz i tył ludzkiej głowy. Wyniki obrazowania u czworonogów wykazały, że żadna część ich mózgów nie reagowała silniej na widok twarzy człowieka, za to "ożywiała" się na widok innego psa.

Posłuchaj
02:55 2020_10_15-06-23-28_PR4_PS Zwierzęta.mp3 Jak widzą psy i po czym rozpoznają swoich właścicieli? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

pies podróż 1200.jpg
Zwierzęta w podróży. "Nawodnienie to podstawa"

- Psy zdecydowanie mocniej reagują na inne psy niż na na przykład na ludzi, bo w przypadku zwierząt priorytetem jest prokreacja - tłumaczył Kacper Kowalczyk, przyrodnik, dziennikarz Czwórki i lekarz weterynarii.

 Posłuchaj:


Jak podkreślał psy rozpoznają swoich właścicieli po zapachu, albo barwie głosu, a nie po fryzurze, czy kolorze oczu. - Dla zwierząt ważny jest takżę sposób wypowiadania słów, intonacja - wymieniał Kacper Kowalczyk. - Wzrok nie jest najmocniejszą stroną psów. Widzą w sepii, a odróżniają wyłącznie elementy, czyli na przykład istoty dwunożne od czworonożnych, krzaki, meble. Ich pierwszym zmysłem jest węch, kolejnym - słuch - tłumaczył ekspert.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 15.10.2020

Godzina emisji: 6.16

kd

Czytaj także

Wyspa Komodo zamknięta na rok. Giną "ostatnie smoki na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 14:48
Rząd Indonezji zdecydował, że przez cały 2020 rok wyspa Komodo będzie niedostępna dla turystów. Celem jest ochrona zamieszkującego tę wyspę rzadkiego i zagrożonego gatunku waranów, nazywanych "ostatnimi smokami na świecie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat czeka susza? "To właściwie nieuniknione"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 12:37
Do 2050 roku blisko połowa ludzkości pozostanie bez wody pitnej - wynika z raportu "Raport United in Science". Pandemia zatrzymała nasze życie, ale nie powstrzymała globalnego wzrostu temperatur i podnoszenia się poziomu mórz i oceanów.
rozwiń zwiń