Świat czeka susza? "To właściwie nieuniknione"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 12:37
Do 2050 roku blisko połowa ludzkości pozostanie bez wody pitnej - wynika z raportu "Raport United in Science". Pandemia zatrzymała nasze życie, ale nie powstrzymała globalnego wzrostu temperatur i podnoszenia się poziomu mórz i oceanów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

shutterstock ekologia komputer KaryB 1200.jpg
Cyfrowa ekologia. "Gdy lajkujesz zdjęcia zanieczyszczasz planetę"

Jak przekonuje fizyk atmosfery, redaktor portalu "Nauka o klimacie" i autorka "Książki o wodzie" Aleksandra Kardaś, skutki ocieplenia klimatu są nieuniknione, i w niedalekiej przyszłości będą miały katastrofalny wpływ na nasze życie. - Bardzo duża część populacji za trzydzieści lat będzie mieszkać na terenach narażonych na niedobory wody - mówiła ekspert. - Oznacza to, że dostępna woda nie będzie wystarczała na pokrycie wszystkich potrzeb. Nie mówimy tylko o wodzie do picia. Duża ilość wody potrzebna jest przecież w rolnictwie, przemyśle czy energetyce - tłumaczyła.

Posłuchaj
03:41 2020_09_21-08-31-35_PR4_Pierwsze słyszę.mp3 Czy czeka nas światowa susza? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Susza.jpg
Rekordowa susza. Czy zabraknie nam wody?

Z planety znika pokrywa śnieżna, i jak zaznacza gość Czwórki, to jedna z głównych przyczyn zbliżającej się katastrofy. - Lodowce są wielkimi magazynami wody. Przyrastają zimą, a latem powolutku topnieją i możemy z nich czerpać, zasilają m.in. rzeki - mówiła Aleksandra Kardaś.

Posłuchaj także:

Ma to pośrednie przełożenie na sytuację gospodarczo-polityczną na świecie. - Chodzi m.in. o inwestycje związane z wodą. Na przykład w Chinach, czy w całej Azji, pytania, w którą stronę rzeka ma płynąć, a gdzie postawić tamę już dziś budzą kontrowersje i napięcia - mówiła fizyk.

Czytaj także: 

Według badań w ostatniej dekadzie w rejonach już dotkniętych brakiem wody pitnej żyły prawie 2 mld ludzi. W 2050 roku ta liczba wzrosnąć ma do ponad 3 mld.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 21.09.2020

Godzina emisji: 7.15

Czytaj także

Gdy ocieplenie klimatu rani Ziemię i Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 12:43
Coraz więcej ludzi cierpi z powodu lęku przed zmianami klimatycznymi – alarmują psychologowie. W Polsce, aż 90 procent z nas uważa, że kryzys klimatyczny to problem i zagrożenie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mikroplastik zabija nasze komórki

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 09:57
Znajdziemy go w wodzie, powietrzu i ziemi. Zjadamy go z rybami, owocami morza, solą morską, a nawet piwem czy miodem. Jak na nas wpływa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wymierają zwierzęta. Najgorzej jest na bagnach, mokradłach, torfowiskach

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 20:10
Zaledwie pół wieku wystarczyło, żeby liczebność populacji dzikich kręgowców zmniejszyła się o 2/3. Właśnie ukazał się raport o wymieraniu zwierząt kręgowych.
rozwiń zwiń