Ferie w Czwórce. Fatboy Slim i "You’ve Come a Long Way, Baby" - ten album trzeba znać

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 08:05
Norman Cook znany jako Fatboy Slim drugim solowym albumem "You’ve Come a Long Way, Baby" podbił światowe rynki. Szczęście sprzyjało temu artyście od początku kariery.
Fatboy Slim podczas koncertu w Budapeszcie
Fatboy Slim podczas koncertu w BudapeszcieFoto: Northfoto/Shutterstock.com

de la soul 1200 pap.jpg
De La Soul - rozpoczęli trzecią generację hip-hopu

Norman Cook naprawdę nazywał się Quentin Leo Cook. Pseudonim Fatboy Slim pierwszy raz pojawił się w 1996 roku i pozostał z artystą na zawsze. Jego kariera od początku rozwijała się bardzo dynamicznie.

Posłuchaj
04:51 _PR4_AAC 2021_01_14-08-16-31.mp3 Fatboy Slim z płytą "You’ve Come a Long Way, Baby" - jak rozwijała się kariera Normana Cooka (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Już w latach 80. ubiegłego wieku, gdy występował jako basista brytyjskiej formacji The Housemartins, nagrał pierwsze hity. Potem, po kilku gorszych latach na Wyspach triumfy święcić zaczął nowy gatunek muzyczny big beat, a Cook, już jako Fatboy Slim wydał z wytwórnią Skint Records pierwszą solową płytę "Better Living Through Chemistry". - Jednak to wydany dwa lata później, w 1998 roku album "You’ve Come a Long Way, Baby" sprawił, że Normana Cooka okrzyknięto "królem big beatu" - opowiadał dziennikarz muzyczny Czwórki i DJ Norbert "Bert" Borzym.

massive attack 1200.jpg
Massive Attack z "Blue Lines" - to prekursorzy trip-hopu

Posłuchaj także:


- Płyta powstała w jego domowym studiu w nadmorskim Brighton. Do jej skomponowania wykorzystano komputer Atari ST, a wszystko nagrywano na dyskietki - mówił Bert. - Artysta postanowił tu połączyć muzykę taneczną z charakterystyczną dla popu piosenkową strukturą nagrań, czyli zwrotka - refren, zwrotka - refren - opowiadał ekspert. Jednym z największych przebojów na krążku "You’ve Come a Long Way, Baby" stał się utwór "Right Here, Right Now". - Utwór dotarł do drugiego miejsca na brytyjskiej singlowej liście przebojów - wyliczał Bert. - Do pierwszego miejsca dotarł zaś utwór Praise You.

Źr., Fatboy Slim|"Right Here, Right Now" [Official Video]

Jak opowiadał dziennikarz Czwórki album "You’ve Come a Long Way, Baby" był przełomem w karierze Normana Cooka. - Wyniósł go na szczyt popularności, artysta stałsię jednym z najbardziej popularnych DJ-ów na świecie. Za sety zaczęto muzykowi płacić niewiarygodne sumy, a na koncert w Rosji - oprócz gaży - mógł on ze sobą zabrać cały samolot przyjaciół - mówił Bet. - Kariera tego Anglika trwa do dziś. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Norbert "Bert" Borzym

Data emisji: 14.01.2021

Godz. emisji: 08.17

kd

Czytaj także

Up To Date Festival 2019. Czwórka w Białymstoku!

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 13:14
Już po raz dziesiąty w Białymstoku odbył się Up To Date Festival. W program wydarzenia wpisała się organizowana przez naszą stację Czwarta Scena Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ferie w Czwórce. Massive Attack z "Blue Lines" - to prekursorzy trip-hopu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 08:05
Pierwsze pomysły na nagrania tej grupy powstały już w latach 80. ubiegłego stulecia. Jednak dopiero w 1990 nastąpił przełom, muzycy spotkali się w studiu i rok później powstał "Blue Lines", czyli album, który rozpoczął erę trip-hopu. 
rozwiń zwiń