"Noccc". "To magiczne doświadczenie w wirtualnej rzeczywistości"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 12:22
"Noccc" to wirtualny, erotyczny poemat autorstwa Weroniki Lewandowskiej i Sandry Frydrysiak. Projekt premierę będzie miał podczas festiwalu kina niezależnego Sundance.
Noccc
"Noccc"Foto: mat. pras.

Jak podkreślały Weronika Lewandowska, Sandra Frydysiak "Noccc" to projekt "trójwymiarowy i interaktywny, łączący w sobie poezję i taniec". - To nie tylko animacja, ale także "swoiste doświadczenie". - Zanurzasz się w rzeczywistość wytworzoną dźwiękami i obrazami, zaczynasz mieć wrażenie, że naprawdę jej doświadczasz. Stajesz się tu aktorem w swoim własnym filmie - mówiły o tym projekcie autorki. 

Posłuchaj
15:04 021_01_25-08-17-13.mp3 O filmie "Noccc" opowiadają Weronika Lewandowska i Sandra Frydrysiak (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

"Noccc" to wirtualny, erotyczny poemat, który powstał w niespełna pół roku w Laboratorium Narracji Wizualnych w Łódzkiej Szkole Filmowej. Wszystko zaczęło się jednak na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, gdzie autorki pracowały nad swoimi doktoratami. - Dotyczyły sztuki, praktyk performatywnych i tańca. Zaczęłyśmy współpracę od projektu poświęconego percepcji ruchu i wirtualnej rzeczywistości - wspominała Sandra Frydrysiak. - Już wtedy poczułyśmy, że chcemy rozwijać się w tymi właśnie kierunku. 

Zobacz także:

Teraz, dzięki goglom wirtualnej rzeczywistości publiczność Sundance będzie mogła zanurzyć się w trójwymiarowym i interaktywnym doświadczeniu poezji i tańca. W filmie mamy postać, która zmienia się w najróżniejsze figury geometryczne. - Widz może także poruszać rękami i dotykać nimi obiektów. To wyjątkowe doświadczenie. Sami możemy także poczuć wibracje tych elementów, co podnosi wrażenia, możemy dosłownie "przelewać się" przez przestrzeń - mówiła Weronika Lewandowska. 


"Noccc"/mat. pras. "Noccc"/mat. pras.

Punktem wyjścia dla scenariusza siedmiominutowej eksperymentalnej animacji "Noccc" stał się wiersz slamowy autorstwa Weroniki Lewandowskiej. - Całość odbywa się w nocy, która przechodzi dynamiczną transformację, podobnie jak widzowie. Dzięki warstwie dźwiękowej - z którą nierozerwalnie połączone są elementy wizualne - całość kończymy w zupełnie innej scenerii, która przynosi nam relaks. To doświadczenie na wielu poziomach - podkreślała Weronika Lewandowska.

Wydarzenie będzie miało swoją premierę podczas festiwalu Sundance, który startuje już 28 stycznia.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Weronika Lewandowska, Sandra Frydysiak (twórcy projektu "Noccc")

Data emisji: 25.01.2021

Godzina emisji: 8.16

kd/pj

Czytaj także

Azja Pięciu Smaków w VR. Wirtualne doświadczenia w okularach lub telefonie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 15:00
14. raz wystartował Azjatycki Festiwal Filmów Pięć Smaków. Kiedy festiwal przenosi się do internetu, to sekcja wirtualnej rzeczywistości (VR) wydaje się idealnym rozwiązaniem - i takie m.in. zastosowano podczas tego wydarzenia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Karate Kid". Powstał dokument o prawdziwym życiu "Pana Miyagi"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 08:09
Trylogia "Karate Kid" to jedna z najbardziej kultowych produkcji filmowych lat 80. W lutym 2021 na rynku ukazać ma się dokument dotyczący życia i dorobku Pata Mority, odtwórcy roli pana Miyagi.
rozwiń zwiń