"Na zdalny pulpit". Tak przestępcy kradną twoje pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 13:30
Tak zwana metoda "na zdalny pulpit" to nowy sposób złodziei na wyłudzanie pieniędzy. - Przestępcy mają w tym przypadku na celu uzyskanie zdalnego dostępu do naszych komputerów, a my - nieświadomie - im w tym pomagamy - mówił Piotr Kupczyk z Kaspersky Lab Polska.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Mike_shots

dowód osobisty 1200 free
Dowody osobiste w nowej technologii? Od sierpnia 2021

Przed nowym sposobem oszustów na wyłudzanie od nas pieniędzy ostrzegają policja i banki. Przestępcy zdalnie przejmują kontrolę nad komputerem ofiary za pomocą specjalnego oprogramowania czy aplikacji. - Taką aplikację ofiary instalują u siebie na komputerze, a złodzieje uzyskują pełen dostęp danych bankowych, w tym loginów i haseł, a potem robią sobie na przykład szybki przelew - mówi Piotr Kupczyk z Kaspersky Lab Polska. Jak tłumaczył, po zainstalowaniu takiego złośliwego oprogramowania kradzież pieniędzy odbywa się niemalże "na oczach" pokrzywdzonych.

Posłuchaj
03:57 Pierwsze słyszę Czwórka 9 marzec 2021.mp3 Jak działają oszuści metodą "na zdalny pulpit"? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

1200_haker_shutterstock.png
Najczęstsze oszustwa w sieci. Na co powinniśmy uważać?

Ofiar tej metody przybywa nie tylko wśród seniorów, ale także osób młodych. Jak to działa? - Osoba, która chce zainwestować pieniądze na przykład na giełdzie, rejestruje się w specjalnej witrynie internetowej i otrzymuje online instrukcje, jak przeprowadzać transakcje - tłumaczył schemat działania bandytów podkomisarz Michał Gaweł z KGP. - Dodatkowo - nie wiedząc o tym - instaluje na swoim komputerze aplikację, do której link otrzymała w wiadomości. W ten sposób daje przestępcom pełny dostęp do swojego komputera - wyliczał.

Sprawdź także:

Ofiary złodziei wpadają w pułapki także podczas rozmowy m.in. z fałszywym konsultantem. - To działa zarówno przez telefon, jak i online - wyliczał Piotr Kupczyk. Jak tłumaczył, oszuści przy pomocy takiego zdalnego pulpitu są w stanie nie tylko wyczyścić konto ofiary, ale także zaciągnąć w jej imieniu kredyt. - To właściwie kradzież naszej tożsamości, a więc bardzo niebezpieczny mechanizm - mówił ekspert. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 09.03.2021

Godzina emisji: 6.17

kd


Czytaj także

Chiny. Gdy serialowe science fiction staje się rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 10:10
Najnowszy projekt rządu Chin wielu przyprawia o gęsią skórkę. Fanom serialu "Black Mirror" z pewnością przypomina fabułę pierwszego odcinka najnowszego sezonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

The Awwwesomes. Odczarowują stereotypy kodowania

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 14:00
- Wbrew panującym opiniom społeczność programistów jest bardzo otwarta i chętnie dzieli się wiedzą - przekonują w Czwórce Agnieszka Naplocha i Marta Sztybor, założycielki The Awwwesomes, przed którymi języki HTML i CSS nie mają tajemnic.   
rozwiń zwiń