Elon Musk buduje swoje "Gwiezdne miasto"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 12:30
Na mapach USA wkrótce może pojawić się zupełnie nowa nazwa miejscowości - Starbase. Właśnie tak chce przemianować miasto Boca Chica w Teksasie największy inwestor w okolicy miliarder Elon Musk. W Boca Chica produkowane są statki kosmiczne, które mają, wedle wizji twórcy sukcesów Tesli i SpaceX, odpowiadać z podbój Marsa, czy Księżyca.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Kent Weakley


kosmos 1200
Polscy naukowcy podbijają kosmos?

Boca Chica w Teksasie to niewielka miejscowość przy granicy z Meksykiem, która już niebawem może stać się iście kosmiczna. Elon Musk chce tu porodukować maszyny, które będą sięgać gwiazd. - Dotychczas to była totalna wioska, gdyby nie Musk, to by nikt o niej nie wiedział. Według oficjalnych danych zameldowanych jest tam 26 osób i to też nie na stałe - mówi Paweł Pilarczyk z ITbiznes. - Czyli można powiedzieć, że Elon Musk sprowadził w to miejsce cywilizację. Warto też zauważyć, że mieszkańcy Boca Chica mają co prawda elektryczność, ale nie mają bieżącej wody. Wodę dowożą cysternami, naprawdę mają trudne warunki życia.


Posłuchaj
03:41 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Gwiezdne miasto 17.03.2021.mp3 Elon Musk i jego Starbase (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

W Boca Chica mają natomiast dużo wolnej przestrzeni, a miejscowość położona jest nad zatoką. Lokalizacja stwarza idealne warunki dla startu rakiet, a ponieważ Musk od wielu lat operuje w tym obszarze, tam również będzie rozbudowywał swoją bazę, która ma się nazywać Starbase. - Tego typu miasteczka powstają wokół różnych kampusów technologicznych, wiele firm, które otwiera swoje oddziały w różnych miejscach tam sprowadza wielu pracowników, którzy muszą gdzieś spać, jeść i funkcjonować, więc wokół takiego kampusu powstaje całe miasteczko - mówi specjalista. - I tak będzie w przypadku Boca Chica, czy przyszłego Starbase, gdzie jak wskazuje nazwa będą budowane rakiety, które będą wysyłane w gwiazdy.


Źr. SpaceX/Starship /SN10 / High-Altitude Flight Recap


W Starbase oprócz pojazdów kosmicznych i rakiet ma królować kryptowaluta Dogecoin. - To jest ulubiona waluta Elona Muska, więc byłby to bardzo fajny instrument płatniczy, aczkolwiek rządom się to nie za bardzo podoba, ponieważ rządy nie mają nad nimi kontroli i jest to jedyny powód dla którego kryptowaluty jeszcze się tak nie spopularyzowały- tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - Aczkolwiek w tak małej społeczności jak Starbase możliwe będzie, żeby wprowadzić takie płatności.

Czytaj także:

Jak zresztą napisał na swoim Twitterze Musk o dzisiejszym Boca Chica "stamtąd na Marsa i w stronę gwiazd". - Wydaje mi się, że jest to kolejny element zabawy Elona Muska, ja go postrzegam jako duże dziecko, które lubi się bawić i to jest spełnienie jego dziecięcych marzeń, ale w takim pozytywnym względzie - dodaje Paweł Pilarczyk. - Bardzo podziwiam, że on ma odwagę na tego typu decyzje. To będzie bardzo ciekawe miejsce, które będzie również przyciągało turystów.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 17.03.2021

Godzina emisji: 07.32

aw

Czytaj także

Sfermentowane warzywa czy tortilla - co będą jeść kosmonauci?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 13:13
Jedzenie w kosmosie to jedno z największych wyzwań, z którymi mierzyć się muszą organizatorzy i uczestnicy wypraw w kosmos. Niegdyś w podróże pozaziemskie zabierało się po prostu tubki z żywnością, dziś szuka się innych rozwiązań i smaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczne śmieci - projekt studentów AGH pomoże w porządkach?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 09:01
Kosmiczne śmieci na orbicie okołoziemskiej mogą pozbawić nas dostępu do wielu technologii, są też groźne dla życia i zdrowia astronautów. Studenci AGH, zrzeszeni w zespole Black Spheres, szykują sieci, harpuny i pomysł na wykorzystanie robotycznego ramienia, żeby pozbyć się tych zagrożeń. 
rozwiń zwiń