Polskie Radio
Section05
pojazdy

Odholowane samochody na sprzedaż – czy warto je kupować?

Zamiast straszyć lub się niszczyć samochody odholowane z ulic będzie można kupić. Chodzi o auta, po które nikt się przez pół roku nie zgłosił. Na taki ruch zdecydowały się władze kilku polskich miast, w tym Warszawy. W ten sposób można kupić zarówno wrak pojazdu, który nadaje się wyłącznie do rozbiórki na części, jak i perełki ze świata motoryzacji.
Zobacz więcej na temat:  Józef Niewiarowski Trójka Piotr Łodej samochody samochód motoryzacja pojazdy

Konstanty Ciołkowski projektował statki kosmiczne, zanim pojawiły się samoloty

Jego życie naznaczone było przekraczaniem granic. Ojciec był polskim szlachcicem, matka Rosjanką z domieszką krwi tatarskiej. Rodzina często zmieniała miejsce pobytu. Konstanty od dziecka najchętniej spoglądał jednak w stronę ostatniej z granic. Chciał wysłać człowieka w kosmos. Zaczął nad tym pracować jeszcze w XIX wieku.
Zobacz więcej na temat:  astronautyka kosmos fizyka matematyka Rosja ZSRR rewolucja październikowa 1917 pojazdy samolot samoloty lotnictwo

Sprawdzanie historii pojazdu po numerze rejestracji? To możliwe

Decydując się na zakup samochodu zwracamy uwagę na szereg jego cech, przebyte kilometry, usterki, naprawy. Nie raz zdarzało się, że sprzedający naginali rzeczywistość podając nieprawdziwe informacje w opisie oferty. Przegląd historii pojazdu to niezbędny element odpowiedniej weryfikacji przed zakupem. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców samochody motoryzacja kierowcy raport pojazdy polskie radio kierowców online polskie radio kierowców dab+ radio kierowców 24 rejestracja poradnik kierowca samochód

Personalizowane tablice rejestracyjne. Co trzeba o nich wiedzieć?

Wszyscy wiemy, że samochód to nie tylko środek transportu, ale także element naszego stylu życia. Niekiedy jadąc miastem widzimy samochody, które wyróżniają się nie tylko wyglądem, ale także tablicą rejestracyjną. Pseudonimy, śmieszny napis lub po prostu imię – pomysłów na indywidualną tablicę jest wiele. Jakie formalności trzeba spełnić, aby samemu stworzyć własne oznaczenie pojazdu?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 rejestracja pojazdy poradnik zakupy

Nowe zasady przeglądów technicznych

Problem jest poważny. Z jednej strony kierowcy nie są świadomi zmian, które prawodawca prowadził w życie. Z drugiej - trudna sytuacja na rynku diagnostów sprawia, że zamykają się kolejne stacje. Co czeka nas w przyszłości?
Zobacz więcej na temat:  kontrola samochody prawo POLSKA społeczeństwo służby i bezpieczeństwo kierowcy motoryzacja Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców samochód pojazdy kierowca bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze sąd finanse GOSPODARKA

Pojazdy pasażerskie napędzane wodorem w roku 2025? PFR ma plan, w który chce włączyć samorządy

Inwestujemy w badania i rozwój nad wodorem. Stworzyliśmy pierwszą w Europie lokomotywę wodorową. Chcemy także zbudować pojazdy pasażerskie napędzane wodorem w perspektywie 2025 r. - powiedział prezes PFR Paweł Borys. Jego zdaniem zamówienia ze strony samorządów pomogłyby w wypracowaniu i rozwinięciu technologii wodorowych w przewozach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura wodór transport publiczny pojazdy samorząd

Brak OC to problem nie tylko właściciela. W razie kolizji odpowiada również kierujący pożyczonym autem

W razie kolizji pożyczonym autem, które nie ma ważnej polisy OC, odpowiedzialność finansową ponoszą solidarnie właściciel pojazdu oraz kierujący - powiedział ekspert Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jednak - jak podkreślił - brak OC nie jest największym ryzykiem, jakie bierze na siebie osoba poruszająca się nieubezpieczonym pojazdem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ubezpieczenie samochodu odszkodowanie wypadek pojazdy samochody

Kamper. Wybuduj samodzielnie auto marzeń

Myślenie o finansach może popsuć nam urlop. Żeby wypoczynek nie nadszarpnął naszego budżetu, warto pomyśleć o kamperze. Mowa nie o wypożyczalniach tego typu samochodu, ale o budowie swojego auta marzeń. W związku z tym, że zakup kampera wiąże się ze sporym wydatkiem, wiele osób podejmuje decyzję o samodzielnej budowie campervana. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców kierowcy podróże turystyka samochody budowa kamper drogi Europa pojazdy camping wakacje