Konstytucja 3 maja w klimacie jak z filmów Marvela

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 10:00
Aktów o randze konstytucji było w dziejach Europy wiele, ale to podpisana w 1791 roku polsko-litewska ustawa zasadnicza otrzymała status pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej konstytucji. 
Obraz Jana Matejki Konstytucja 3 Maja 1791 roku (1891)
Obraz Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja 1791 roku" (1891)Foto: Domena publiczna

src=" //static.prsa.pl/b5b00b07-81c4-4345-a770-a45fe6df6726.file"

Konstytucja 3 maja wyróżnia się zarówno jeśli chodzi o kwestię ujęcia podstaw systemowych państwa w ramy dokumentu, zastosowanie zasady trójpodziału władzy (czego dobitnym przykładem była ujęta po raz pierwszy na piśmie zasada odpowiedzialności ministrów przed parlamentem) oraz wynikających z długich tradycji republikańskich Rzeczpospolitej idei wolności osobistej i suwerenności narodu.

Posłuchaj
07:03 CZWÓRKA Pierwsze slysze - konstytucja 03.05.2021.mp3 230. rocznica Konstytucji 3 maja w serwisie Polskiego Radia (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Serwis jest zaprojektowany w ten sposób, żeby pokazać genezę Konstytucji oraz to, w jaki sposób pamięć o niej była przechowywana Krzysztof Kossowski

W tym roku obchodzimy 230. rocznicę podpisania tego dokumentu. Z tej okazji Polskie Radio we współpracy z Sejmem RP przygotowało interaktywny serwis specjalny poświęcony temu wydarzeniu. - Mamy nadzieję, że strona, którą zrobiliśmy, pozwala się wczuć w klimat epoki - opowiada Z-ca Dyrektora-Red. Nacz. Informacyjnej Agencji Radiowej Krzysztof Kossowski. - Na samym początku użytkownicy mogą obejrzeć animowane intro, które w "marvelowski" sposób wprowadza w tematykę zagadnienia i jest dowodem na to, że o Konstytucji 3 maja można opowiadać nie tylko poprzez suchą, książkową wiedzę, ale za pomocą symboli, obrazów i pełnokrwistych postaci.

Sprawdź także:

Projektowanie strony internetowej, która dotyczy wydarzenia z końca XVIII wieku, nie jest prostym zadaniem, zważywszy na brak kontentu wizualnego. Postanowiliśmy oprzeć całą stronę o obrazy przedstawiające wydarzenia z tamtej epoki i mapy Krzysztof Kossowski

W serwisie znajduje się m.in. pełna analiza obrazu Jana Matejki oraz archiwalne audycje ze zbiorów Polskiego Radia. - W przypadku uchwalenia Konstytucji 3 maja oczywiste jest to, że nie dysponujemy żadnymi dźwiękami źródłowymi, posiłkujemy się więc naszym archiwum i wypowiedziami historyków. Warstwa ikonograficzna oraz dzieło Matejki, które rozłożyliśmy na części pierwsze, również oddają ducha epoki  - wyjaśnia gość Czwórki. - "Rozpracowaliśmy" też tekst starej Konstytucji. Zeskanowaliśmy go w pełnej rozdzielczości i tłumaczymy go wraz z ekspertami.

Nad serwisem pracował kilkunastoosobowy zespół. Kwestie merytoryczne konsultowane były z historykami i Kancelarią Sejmu RP, natomiast za wygląd i funkcjonalność strony odpowiada sztab programistów. - Zastosowaliśmy wiele rozwiązań, które pozwoliły nam stworzyć nowoczesny, multimedialny i przystępny serwis. Dzięki temu może on być atrakcyjny także dla młodszego odbiorcy - dodaje Krzysztof Kossowski. 

*** 

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Krzysztof Kossowski (Z-ca Dyrektora-Red. Nacz. Informacyjnej Agencji Radiowej-IAR)

Data emisji: 03.05.2021

Godzina emisji: 8.35

kul

Czytaj także

Jan Karski - James Bond Polskiego Państwa Podziemnego

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 16:30
- To niesamowicie współczesny człowiek. Żył dawno, ale szalenie pasuje do dzisiejszych czasów - przekonuje Ewa Junczyk-Ziomecka. 24 kwietnia obchodziliśmy 106. rocznicę urodzin Jana Karskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walentynowicz. Wszystkie tajemnice wielkiej Anny

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 19:20
Nie bała się ciężkiej pracy, była uparta i konsekwentna. Z mężem Kazimierzem jeździła na motorach, z aktywistkami z Ligii Kobiet dbała o prawa innych. Jaka naprawdę była Anna Walentynowicz - "przodująca spawaczka" i "Bohaterka Sierpnia '80"?
rozwiń zwiń