Karol Estreicher. "Poszukiwacz skarbów, obrońca dywanów"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 18:05
Członkowie rodziny Estreicherów byli biochemikami, tłumaczami literatury niemieckiej, profesorami uniwersytetów. Jeden z nich - Karol - za punkt honoru postawił sobie sprowadzenie do Polski zrabowanych w czasie wojny dzieł sztuki. 
Audio
  • Karol Estreicher - historyk sztuki, obrońca arrasów i tropiciel "Damy z gronostajem" (Klucz kulturowy/Czwórka)
Warszawa, rok 1947. W Belwederze prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Karol Estreicher odbiera order Polonia Restituta za działalność rewindykacyjną dotyczącą zrabowanych dzieł sztuki w okresie II wojny światowej
Warszawa, rok 1947. W Belwederze prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Karol Estreicher odbiera order Polonia Restituta za działalność rewindykacyjną dotyczącą zrabowanych dzieł sztuki w okresie II wojny światowejFoto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Czytaj także
Lucyna_Ćwierczakiewiczowa 1200.jpg
Lucyna Ćwierczakiewiczowa - kulinarna gwiazda XIX wieku

Karol Estreicher dzieciństwo spędził na Wawelu, młodość w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy wybuchła wojna był 30-letnim doktorem historii sztuki. Jego historia była spektakularna - wraz z grupą naukowców pomógł wywieźć i ukryć ołtarz Wita Stwosza. Jednak późniejsze wyrzuty sumienia spowodowały, że jego celem życiowym stało się sprowadzenie zabytków ponownie do Polski. - 71 lat temu, ostatniego dnia kwietnia, Karol Estreicher przywiózł do Krakowa zrabowane przez nazistów dzieła. Pociąg z zabytkami liczył 27 wagonów, a wśród odzyskanych eksponatów były m.in. "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci oraz wawelskie arrasy - opowiada autorki książki o słynnym historyku sztuki.

Karol Estreicher cenił piękno w każdej postaci i uwielbiał otaczać się pięknymi kobietami. Jakie walory u płci pięknej doceniał najbardziej? I dlaczego ołtarz Wita Stwosza mógł stać się podręcznikiem dla studentów medycyny? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Marta Grzywacz (dziennikarka, autorka książki "Obrońca skarbów Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki")

Data emisji: 8.07.2017

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń