X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Karol Estreicher. "Poszukiwacz skarbów, obrońca dywanów"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 18:05
Członkowie rodziny Estreicherów byli biochemikami, tłumaczami literatury niemieckiej, profesorami uniwersytetów. Jeden z nich - Karol - za punkt honoru postawił sobie sprowadzenie do Polski zrabowanych w czasie wojny dzieł sztuki. 
Audio
  • Karol Estreicher - historyk sztuki, obrońca arrasów i tropiciel "Damy z gronostajem" (Klucz kulturowy/Czwórka)
Warszawa, rok 1947. W Belwederze prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Karol Estreicher odbiera order Polonia Restituta za działalność rewindykacyjną dotyczącą zrabowanych dzieł sztuki w okresie II wojny światowej
Warszawa, rok 1947. W Belwederze prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Karol Estreicher odbiera order Polonia Restituta za działalność rewindykacyjną dotyczącą zrabowanych dzieł sztuki w okresie II wojny światowejFoto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Czytaj także
Lucyna_Ćwierczakiewiczowa 1200.jpg
Lucyna Ćwierczakiewiczowa - kulinarna gwiazda XIX wieku

Karol Estreicher dzieciństwo spędził na Wawelu, młodość w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedy wybuchła wojna był 30-letnim doktorem historii sztuki. Jego historia była spektakularna - wraz z grupą naukowców pomógł wywieźć i ukryć ołtarz Wita Stwosza. Jednak późniejsze wyrzuty sumienia spowodowały, że jego celem życiowym stało się sprowadzenie zabytków ponownie do Polski. - 71 lat temu, ostatniego dnia kwietnia, Karol Estreicher przywiózł do Krakowa zrabowane przez nazistów dzieła. Pociąg z zabytkami liczył 27 wagonów, a wśród odzyskanych eksponatów były m.in. "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci oraz wawelskie arrasy - opowiada autorki książki o słynnym historyku sztuki.

Karol Estreicher cenił piękno w każdej postaci i uwielbiał otaczać się pięknymi kobietami. Jakie walory u płci pięknej doceniał najbardziej? I dlaczego ołtarz Wita Stwosza mógł stać się podręcznikiem dla studentów medycyny? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Marta Grzywacz (dziennikarka, autorka książki "Obrońca skarbów Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki")

Data emisji: 8.07.2017

Godzina emisji: 15.15

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń