Klikasz i masz. Archiwum Pearl Jam w sieci

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 15:20
Trzy dekady na scenie zobowiązują. Zespół Pearl Jam, wzorem kolegów z Radiohead, udostępnił internetowe archiwum własnej twórczości.
Eddie Vedder i Pearl Jam na koncercie w Santiago, Chile, marzec 2018 rok
Eddie Vedder i Pearl Jam na koncercie w Santiago, Chile, marzec 2018 rokFoto: PAP/EPA/MARIO RUIZ

Zobacz
Pustynia Błędowska pap 1200.jpg
Pustynia Błędowska. Tu powstaje polski "desert rock"

W utworzonym przez zespół internetowym hubie DEEP można odsłuchać aż 186 występów, czyli  łącznie prawie 5,5 tys. pojedynczych utworów Pearl Jam w wersji live. - Można je sobie sortować po występach, po tematach piosenek, albo według miast, w których zagrali Eddie Vedder i jego koledzy - wymienia dziennikarz muzyczny 'magazynu "Tylko Rock" Bartek Koziczyński. - Ale główną zaletą jest to, że możemy wreszcie - bez rejestrowania się i bez wydawania pieniędzy - kliknąć i mieć bezpośredni dostęp do koncertowego dorobku Pearl Jam. 

Posłuchaj
04:34 CZWÓRKA Pierwsze slysze - peaerl jam 17.05.2021.mp3 Pearl Jam w sieci. Co znajdziemy w archiwach zespołu? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Sprawdź
Marta Tricky 1200.jpg
Krakowianka od Tricky'ego. Marta Złakowska śpiewa z legendą trip-hopu

A dorobek, nie tylko koncertowy, jest imponujący. Jedenaście albumów studyjnych, setki wyjątkowych występów, oficjalnych wydawnictw koncertowych, legiony oddanych fanów na całym świecie. Jak dotąd grupa Pealr Jam sprzedała ponad 85 mln egzemplarzy albumów, a w 2017 została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. - Od dwóch dekad grupa Pearl Jam prowadzi też program tzw. oficjalnych bootlegów. Taką decyzję muzycy podjęli, żeby nie dać zarobić piratom nielegalnie rejestrującym koncerty zespołu - mówi autor książki "Pearl Jam. Kontra". - W tym zestawie znajdują się także dwa występy z Polski, w tm koncert z Katowic, który zdaniem zespołu, był jednym z najlepszych występów w historii Pearl Jam.

Pearl Jam - Alive (Rock and Roll Hall of Fame 2017) / PearlJamOnline

Odpowiadając na liczne prośby fanów, zespół uruchomił także Custom Setlist Generator. Wpisując swoje imię i datę urodzenia, można otrzymać osobistą playlistę z odręczną notką od Eddie’ego. A potem pochwalić się nią swoich społecznościówkach.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 17.05.2021

Godzina emisji: 07.15

kul

Czytaj także

Bob Dylan - od gwiazdy folku do legendy rocka

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 14:00
- To ojciec piosenki, która mówi o sprawach ważnych, która nie służy wyłącznie rozrywce - mówił Filip Łobodziński, muzyk, tłumacz, autor książki o twórczości Boba Dylana "Duszny kraj".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Britpop. "Najbardziej wtórny gatunek w historii muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 11:50
W latach 90. fani muzyki w Wielkiej Brytanii żyli potyczkami słownymi Damona Albarna z braćmi Gallagher, a wyniki sprzedaży płyt zespołu Blur pojawiały się w głównym wydaniu wiadomości BBC. - Britpop przywrócił wiarę Brytyjczyków w chwytliwe, gitarowe piosenki. Jak choćby te, które kilka lat wcześniej grała grupa The Smith - opowiada autorka muzycznego cyklu, Martyna Ogonek.  
rozwiń zwiń