Mela Koteluk: "Drzewa" Baczyńskiego ożyły w Bieszczadach

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 14:00
W 2020 roku Mela Koteluk wraz z grupą Kwadrofonik nagrała płytę "Astronomia poety" z wierszami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Drugim singlem promującym to wydawnictwo był utwór "Drzewa", do którego teledysk wyprodukował Andrzej Stepouois.
Mela Koteluk podczas koncertu Lato z Radiem Festiwal 2019 w Krakowie
Mela Koteluk podczas koncertu "Lato z Radiem Festiwal 2019" w KrakowieFoto: Darek Kawka

Posłuchaj także
Gala Nieprzeciętni 2019 1200 mela koteluk BB.JPG
"Czy wie(r)sz, że...". Baczyński w "Astronomii poety"

- Kręciliśmy go zimą. Ekipa liczyła na śnieg i dostała go aż w nadmiarze. Mróz też mocno trzymał - wspominają Mela Koteluk i Barek Wąsik. - Te wszystkie buki, świerki, jodły przysypane śniegiem zrobiły na planie klimat. Natura pięknie nas urządziła i jeśli chodzi o scenografię właściwie wszystko mieliśmy gotowe.

Posłuchaj
08:02 CZWÓRKA NDT - koteluk 11.06.2021.mp3 Mela Koteluk i Bartek Wąsik o teledysku do piosenki "Drzewa" (NDT/Czwórka)

Człowiek, panosząc się na planecie, zapomniał, że natura jest jego częścią. I wystarczy jedna katastrofa, żeby stracił wszystko, co ma Mela Koteluk

Jak podkreślają rozmówcy Oliwii Krettek, wybór "Drzew" był nieprzypadkowy. Słowa, które Baczyński napisał w 1941 roku, dowodzą tego, że poeta był wizjonerem, a jego wiersz nawiązuje do problematyki dewastacji przyrody, która dzieje się na naszych oczach. - Dla Baczyńskiego bardzo ważna była przyroda, a w tym utworze przewidział, co może stać się z nią w przyszłości - opowiada członek grupy Kwadrofonik. - "Drzewa" opowiadają historię drwali, pracujących w lesie. W nocy sosny mszczą się na nich. Celowo zrezygnowaliśmy z motywu zemsty i w naszym teledysku drwal, który widzi dziwną żywicę, brata się z drzewem i dzięki temu zostaje przeniesiony w inny świat.

Mela Koteluk & Kwadrofonik - Drzewa [Official Music Video] / Warner Music Polska

Są ludzie, którzy twierdzą, że drzewa utrudniają im codzienne życie. Nie myślą o tym, że dzięki nim mają czym oddychać Bartek Wąsik

Zdjęcia do teledysku powstawały w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. - To jeden z tych terenów, który jest zagrożony wycinką i bardzo możliwe, że stuletnie drzewa, które są w klipie, za jakiś czas mogą zniknąć - przyznają muzycy. - W teledysku zamiast paznokci mam szpony - symbol tego, że natura jest drapieżna. Jeśli wulkan ma ochotę wybuchnąć, nie pyta nikogo o zdanie. Takiej potężnej sile należy się szacunek - dodaje Mela Koteluk.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek 

Data emisji: 11.06.2021

Godzina emisji: 8.30 

kul

Czytaj także

Teledysk. Jak opowiedzieć historię w dwie minuty?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 11:26
"Historia musi być dynamiczna i oddawać kilmat piosenki" - takie wywtyczne dostali twórcy teledysku do piosenki "Answer Me" Bokki, który właśnie otrzymał nominację do nagrody na prestiżowym festiwalu SXSW 2017 (South by Southwest).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwiat Jabłoni: "Mogło być nic" jest o docenianiu świata

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 08:49
Kasia Sienkiewicz to - obok brata Jacka - wokalistka Kwiatu Jabłoni, jednocześnie reżyser teledysku do utworu "Mogło być nic", który od premiery podbija internet. - Zawarliśmy w tym utworze bardzo uniwersalny przekaz - mówiła w rozmowie z Czwórką. 
rozwiń zwiń