Kawa pozwala żyć lepiej… i dłużej

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 11:15
Picie kawy ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. - Każda filiżanka ma znaczenie prozdrowotne i może uzupełniać naszą dietę - przekonuje w Czwórce profesor Mirosław Jarosz.
kawa czarna ziarna kawy_shutter 280  jazz3311.jpg
kawa czarna ziarna kawy_shutter 280 jazz3311.jpgFoto: shutterstock/jazz3311

Naukowcy, którzy obserwują wpływ diety na oczekiwaną długość życia, odkryli, że dzięki czarnej kawie możemy zyskać dodatkowe lata. Zauważono powiązania między spożywaniem kawy a niższym ryzykiem śmiertelności na skutek chorób przewodu pokarmowego czy sercowo-naczyniowych, a także niektórych nowotworów.

Kilka lat temu zaproponowałem, żeby kawę określić jako wschodzącą gwiazdę prewencji chorób i żeby umieścić ją w piramidzie zdrowego żywienia - mówi dr hab. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Edukacji Żywieniowej i Stylu Życia Profesora Jarosza. - Mamy absolutnie wystarczające dowody na to, żeby powiedzieć, że kawa zapobiega rozwojowi wielu chorób. m.in. miażdżycy, nowotworom złośliwym, cukrzycy, wielu chorobom układu pokarmowego. To, co jest jednak najważniejsze, zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu. Dzięki regularnemu piciu kawy możemy wydłużyć życie o co najmniej kilka lat.


Kawa - na koncentrację i na zdrowie

Jak przekonuje gość audycji, są dwa rodzaje bardzo pozytywnych działań kawy na nasz organizm. Jeden jest związany z tym, że poprzez zawartą w niej kofeinę kawa stymuluje nasz układ nerwowy, dzięki czemu mamy lepszą koncentrację, więcej zapamiętujemy i mamy więcej wigoru.

- Z punktu widzenia zdrowia najważniejsze jest to, że kawa zawiera tysiące polifenoli i zawiera potężny potencjał antyoksydacyjny, który chroni materiał genetyczny naszych komórek, chroni tkanki, zmniejsza przewlekłe stany zapalne o małym nasileniu w naszym organizmie - tłumaczy specjalista. - Pomaga też w niszczeniu zmienionych komórek, które mogą rozwijać się w kierunku choroby nowotworowej.

Źr. Youtube/ Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej/ Kawa a zdrowie


Istotna regularność

Skąd więc tyle teorii, które dotychczas mówiły o niekorzystnym wpływie kawy na nasze zdrowie? Jak przekonuje gość Czwórki, takie objawy możemy obserwować na początku naszej przygody z kawą. - Kiedyś kojarzono kawę z tym, że może zaostrzać choroby przewodu pokarmowego, a nawet może powodować nadciśnienie tętnicze i podejrzewano także, że sprzyja rozwojowi chorób nowotworowych - wymienia ekspert. - To wszystko zostało obalone. Wiemy, że tylko na początku spożywania kawy możemy mieć okres przejściowy wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, ale jeżeli pijemy ją regularnie i zwiększamy spożycie kawy stopniowo, to obserwujemy efekt odwrotny. Zmniejsza ryzyko rozwoju nadciśnienia czy takich zjawisk jak udar lub zawał. Kawa ma pozytywny wpływ na nasz układ naczyniowy, przez co zmniejsza ryzyko chorób degeneracyjnych, chorób układu nerwowego takich jak alzheimer czy choroba Parkinsona.


Kawa - jaką pić?

Dr Jarosz zaleca regularne picie kawy każdego dnia, optymalne dawki wynoszą od trzech do pięciu filiżanek kawy dziennie. Możemy jednak "małej czarnej" wypić mniej, bo każda wypita kawa ma znaczenie prozdrowotne. Przekonsultowana z Europejskim Urzędem ds. Żywności, bezpieczna dawka kofeiny wynosi do 400 mg kofeiny dziennie.

- Możemy pić kawę, jaką lubimy, najlepiej czarną. Dodatek mleka sprawia, że tracimy część właściwości prozdrowotnych tego napoju - wyjaśnia rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Składniki mleka wiążą się z polifenolami i w ten sposób ograniczają ich działanie. Również nie powinniśmy dodawać cukru lub dodawać go jak najmniej. Cukier możemy zastąpić kostką gorzkiej czekolady.

Pojawiają się głosy, że kawa wypłukuje magnez, z tą teorią nie zgadza się gość Czwórki. - W ogóle mniej spożywamy magnezu. Nie mamy dowodów, żeby kawa w istotny sposób zakłócała gospodarkę elektrolitową, jednak dodanie kostki czekolady pomaga w uzupełnianiu tego pierwiastka w diecie.

Ekspert podkreśla, że kawa ze względu na zawartość kofeiny może generować problemy ze snem. Z tego powodu nie powinno się pić kawy wieczorem, a ostatnią filiżankę najlepiej wypić sześć godzin przed zaśnięciem.


Posłuchaj
12:48 Czwórka/Pierwsze Słyszę - kawa 21.04.2022.mp3 Prof. dr hab. Mirosław Jarosz opowiada o prozdrowotnych właściwościach kawy (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: prof. dr hab. Mirosław Jarosz (wieloletni dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia, kierownik Kliniki Chorób Metabolicznych i Gastroenterologii Instytutu Żywności i Żywienia, obecnie dyrektor Instytutu Edukacji Żywieniowej i Stylu Życia Profesora Jarosza)

Data emisji: 21.04.2022

Godzina emisji: 8.17

aw/pj


Czytaj także

Kawowy licznik. Sprawdź, ile filiżanek powinieneś dziś wypić

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 12:47
Kiedy i ile pić kawy, by zmaksymalizować jej działanie? Na to pytanie odpowiedź pomoże znaleźć Kawowy Kalkulator Energii, internetowy licznik, który powstał na podstawie algorytmu stworzonego przez amerykańskich naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dalgona Coffee - jak przyrządzić hit ostatnich miesięcy?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 09:30
Dalgona Coffee to słodki pomysł na kawę, który w ostatnim czasie podbija media społecznościowe. - To super przepis dla kawoszy na lato i na gorące dni - mówi szef kuchni Janek Paszkowski. - Kawę możemy przygotować w domu, w bardzo prosty i efektowny sposób. 
rozwiń zwiń