Kawowy licznik. Sprawdź, ile filiżanek powinieneś dziś wypić

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 12:47
Kiedy i ile pić kawy, by zmaksymalizować jej działanie? Na to pytanie odpowiedź pomoże znaleźć Kawowy Kalkulator Energii, internetowy licznik, który powstał na podstawie algorytmu stworzonego przez amerykańskich naukowców.
Audio
  • Jak działa Kawowy Kalkulator Energii i gdzie go znaleźć? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: hedgehog94/Shutterstock.com

Kalkulator pokazuje, co się dzieje z organizmem w zależności od liczby przespanych godzin i spożytych dawek kofeiny. W ten sposób każdy może sobie indywidualnie ustalić moment maksymalnego pobudzenia i zoptymalizować ilości wypijanej dziennie kawy.

Kawowy Kalkulator Energii powstał dzięki pracy naukowców z amerykańskiej armii, którzy przez 10 lat przeprowadzali badania na żołnierzach cierpiących na brak snu. Ich efekty wykorzystali krakowscy badacze, a Kawowy Kalkulator Energii dostępny jest już po polsku. - Pozwala przewidzieć czujność i czas reakcji badanego. Czyli to, kiedy będziemy najbardziej wydajni - mówi Aleksandra Zając ze startupu Omni Calculator. - Wykazano, że można ograniczyć spożycie kofeiny w ciągu doby nawet do 60 proc., przy jednoczesnym wzroście koncentracji również niemal o 60 proc. - tłumaczyła ekspertka.

Jak korzystać z licznika kawowego i gdzie go znaleźć? To w nagraniu rozmowy, którą przygotowała Martyna Ogonek.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 21.10.2019

Godzina emisji: 7.32

kd/kul

Czytaj także

Wirtualna rzeczywistość. Staje się codziennością?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 12:00
- Zauważyliśmy, że w sieci temat wirtualnej rzeczywistości ostatnio pojawia się nie tylko w kontekstach nerdowskich - tłumaczy w Czwórce Magdalena Pawłowska z Instytutu Monitorowania Mediów, który opracował raport "Wirtualna rzeczywistość nie tylko dla nerdów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Picie soków owocowych jest niezdrowe dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 14:12
Według doniesień pediatrów soki nie mają zasadniczego znaczenia w zdrowej, zrównoważonej diecie, a w niektórych przypadkach ich picie może przynieść więcej szkody niż pożytku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współczesny dandyzm to świadome wybory

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 12:06
Dandycore to miejsce w internecie, gdzie każdy mężczyzna może się odnaleźć. - Naszym zadaniem jest wyciagnięcie idei dandyzmu z przeszłości i dostosowanie jej do współczesności, do jej zadań - mówią twórcy tego projektu internetowego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarz z internetu. Wyleczy nasze dolegliwości?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 21:33
Internet stał się najpopularnijeszym źródłem wiedzy medycznej. I - w przeciwieństwie do lekarzy specjalistów – odpowiedzi na nasze bolączki dostępne są od jednego kliknięcia.
rozwiń zwiń