Upada mit słynnej diety śródziemnomorskiej?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 14:15
Dietę śródziemnomorską uważa się za jedną z najzdrowszych na świecie, a jak wynika z badań włoskiego urzędu statystycznego niemal połowa mieszkańców tego kraju cierpi na otyłość. 
Czy właściwa dieta może pomóc naszej planecie?
Czy właściwa dieta może pomóc naszej planecie?Foto: shutterstock

Upada mit słynnej diety śródziemnomorskiej, bo jak się okazuje, coraz więcej Włochów cierpi na otyłość. Dietę śródziemnomorską od wielu lat uważa się za jedną z najzdrowszych na świecie - o ile nie najzdrowszą i to właśnie ją polecają dietetycy tym, którzy pragną zrzucić zbędne kilogramy. Tymczasem problem widoczny jest już w kolebce diety śródziemnomorskiej, czyli na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Według badania włoskiego urzędu statystycznego ISTAT, w gronie 4,5 tysiąca dorosłych Włochów że 46,2 procent badanych ma nadwagę lub jest otyłych. Co więcej, ponad 33 procent badanej populacji w ogóle nie uprawia żadnej dziedziny sportu.

W drugiej części programu, czyli po godz. 7.15 sprawdzimy, jak często zaglądamy do telefonu. Według badań, które w Stanach Zjednoczonych w 2919 roku przeprowadziła firma Asurion problem jest niezwykle poważny. Eksperyment wykazał, że ludzie robili to średnio 96 razy w ciągu dnia, czyli mniej więcej raz na 10 minut, przy uwzględnieniu ośmiogodzinnego czasu na sen. 

Posłuchaj także:

Gościem Czwórki będzie także Jędrzej Sabliński, szef Piql Polska. Tematem rozmowy po godz. 8.15 będzie technologia NFT, dzięki której przechowamy naszą kulturę w Arktyce i odtworzymy zapomniane dzieła. Cyfrowa archiwizacja sztuki nie jest niczym nowym. Na wieki w lodzie Arktyki zachowane są m.in. dzieła Olgi Tokarczuk czy Wisławy Szymborskiej. Zabezpieczenie w ten sposób NFT da trwałość danych na niespotykaną dotąd skalę. Nasi potomkowie odnajdą tam klasycznych artystów, ale też sztukę stworzoną przez sztuczną inteligencję. Już dziś, na nowo możemy odkrywać zapomniane prace artystów, którym technologia NFT dała drugie życie.

W programie także:

  • Przegląd prasy
  • Serwis sportowy
  • Serwis kulturalny
  • Gamingowy Flesz

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszęw poniedziałek (13.06) od 6.00 zaprasza Kamil Jasieński.

kul

Czytaj także

Zioła na talerzu. Naturalny sposób na zdrowie i wyrazisty smak potraw

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 19:07
Prawdziwym królem domowej apteczki jest suszone oregano. Pracę jelit poprawią mięta, szałwia, koper włoski, koperek, rumianek, majeranek. Ból gardła zredukują szałwia, tymianek i czosnek. Na włosy, skórę i paznokcie dobrze działa pokrzywa albo skrzyp polny.
rozwiń zwiń