Święto dziwnego kina w Pabianicach. Co w programie?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 11:25
Już po raz 10. w Pabianicach odbędzie się Festiwal Filmowy "Kocham Dziwne Kino". Przez cztery festiwalowe dni na wielbicieli niezależnego amatorskiego kina, obok filmowych projekcji, czeka moc atrakcji.
Festiwal Filmowy Kocham Dziwne Kino startuje w Pabianicach.
Festiwal Filmowy "Kocham Dziwne Kino" startuje w Pabianicach.Foto: mat.promoc.

W pabianickim kinie Tomi można będzie obejrzeć najdziwniejsze filmy. To tam startuje Festiwal "Kocham Dziwne Kino". Ten trwający od ponad dekady festiwal powstał dla amatorów i niezależnych twórców, którzy kręcą filmy z potrzeby serca. Misją festiwalu jest przybliżenie szerszej publiczności dzieł twórców, którzy do swojej twórczości podchodzą z dystansem i humorem.

Jedyny taki festiwal

- Pomysł zorganizowania festiwalu narodził się w głowie mojej i Pawła Kaczmarka. Nakręciliśmy film "Pecador El Enmascarado De Negro Contra El Profesor Loco Y La Invasion De Otra Galaxia", który próbowaliśmy wysłać na różne festiwale. Czytając ich regulaminy, napotkaliśmy szereg wymogów, którym nie mogliśmy sprostać - wspomina Dawid Gryza, organizator i pomysłodawca wydarzenia. - Wtedy pojawiła się koncepcja, żeby je znieść i stworzyć festiwal, na którym nieco łatwiej będzie się dostać twórcom niezależnym i kina amatorskiego. Festiwal "Kocham Dziwne Kino", to jedyne miejsce, na którym zobaczycie filmy, które nie pasowały do żadnego innego przeglądu kinematografii.


Pokazy specjalne

Na festiwalu można będzie obejrzeć kilkadziesiąt produkcji, głównie filmów krótkometrażowych. W programie przewidziany jest także pokaz specjalny filmu "Hollywood-Białystok", połączony z pokazem obrazu "Fikcyjne pulpety".

Swoją specjalną, premierową projekcję będzie miał także film "List do świętego Mikołaja", w którym zagrał gość audycji. - To nic, że jest lato. Przecież to jest Festiwal "Kocham Dziwne Kino" - śmieje się rozmówca Kamila Jasieńskiego. Pełen program dostępny jest na festiwalowym fanpage'u.

Źr. Facebook/Festiwal Filmowy "Kocham Dziwne Kino"

Pabianice będą gościć także twórców niezależnego kina amatorskiego. - Wielu reżyserów dzieł, które będą prezentowane na festiwalu, zapowiedziało swój przyjazd - mówi gość Czwórki. - Przyjedzie m.in. Tomir Dąbrowski, który przygotował specjalny film o naszym festiwalu. Pojawią się także Konrad Domaszewski, Jakub Gryzowski, Tomasz Kowal i wielu innych.


Posłuchaj
06:54 Czwórka/(Pierwsze Słyszę - "Kocham Dziwne Kino" - 10.08.2022.mp3 O Festiwalu Filmowym "Kocham Dziwne Kino" opowiada jego organizator i pomysłodawca Dawid Gryza (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Obok pokazów organizowany jest blok konkursowy, w którym startuje 14 filmów. Decyzję, który z nich otrzyma statuetkę Złotego Mola, podejmują widzowie. Festiwal Filmowy "Kocham Dziwne Kino" w Pabianicach potrwa od 11 do 14 sierpnia.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Dawid Gryza (organizator i pomysłodawca Festiwalu "Kocham Dziwne Kino")

Data emisji: 10.08.2022

Godzina emisji: 07.25

aw

Czytaj także

"Piosenki o miłości" - film, który mieni się znaczeniami

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 10:41
"Piosenki o miłości" to film o Alicji i Robercie, młodych ludziach z dwóch różnych światów, połączonych wspólną pasją i miłością. - To romantyczna, słodko-gorzka opowieść o talencie, ambicjach i wielkim uczuciu - ocenia Czwórkowa reporterka, a szczegóły zdradza reżyser obrazu Tomasz Habowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jenny Beavan. To ona ubrała Cruellę i Sherlocka Holmesa

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 16:00
Postać Jenny Beavan łączy świat mody ze światem filmu. Brytyjska projektantka została już trzykrotnie nagrodzona Oscarem za najlepsze kostiumy do filmów "Pokój z widokiem", "Mad Max: na drodze gniewu" i "Cruella". 
rozwiń zwiń