Od puszki po ogryzek. Alicja Kozłowska i patchwork artystyczny

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 15:26
Paczkowane słodycze znanych marek, warzywa, owoce, pudła z płatkami śniadaniowymi i inne produkty codziennego użytku. Alicja Kozłowska uszyje i wyhaftuje wszystko. Sprawdzamy, czy za jej rękodziełem - na które zwrócono też uwagę za granicą - stoi jakaś filozofia.
Alicja Kozłowska
Alicja Kozłowska Foto: Czwórka/Kamil Jasieński

Rodzinne tradycje

- Bazą moich prac jest filc. Na to nakładam różne materiały, szczególnie tkaniny, ale zdarzają się także metki i folie - opowiada gość Czwórki. - Ta technika to Art Quilt czyli patchwork artystyczny. Wzbogacam ją jeszcze o haft, zszywam razem i tak powstaje gotowe rękodzieło.

Tradycje krawieckie w rodzinie Alicji są długie, jej prababcie były krawcowymi, a swoje umiejętności przekazały kolejnym pokoleniom kobiet. - Od zawsze byłam związana z tkaniną i szukałam technik, które mnie zainteresują - opowiada rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Znalazłam patchwork artystyczny i trochę go rozwinęłam pod siebie. Bardzo mi się to spodobało, bo daje dużo możliwości.


Sztuka w sklepie spożywczym i galerii

Wykonanie projektu zależy od stopnia skomplikowania, wielkości i użytych materiałów, a cały proces tworzenia trwa od tygodnia do miesiąca. Wypracowanie techniki Alicja uzyskała metodą prób i błędów. Powstałe dzieła do złudzenia przypominają oryginały i mają zwrócić uwagę na otaczający nas konsumpcjonizm. Postawione na sklepowej półce trudno odróżnić je od prawdziwych produktów.

Podczas moich performansów w sklepach spożywczych, zauważyłam, że ludzie chodzą na zakupy jak w transie. Automatycznie wrzucają produkty do koszyków - tłumaczy gość Czwórki. - Jak się trochę ich z tego wybije, zaczynają na nowo patrzeć na to, co kupują i czego potrzebują.

Pierwszą pracą Alicji była skórka od banana, od razu została zauważona, a dzieło zostało zaproszone na wystawę. Jej prace wystawiane są w galeriach, zainteresowały się nimi także muzea na całym świecie. - Najwięcej kontaktów mam przez internet. Moje prace m.in. trafiły do Holandii - opowiada.


Źr. Alicja (Alice) Kozlowska

Alicja Kozłowska ma wiele pomysłów, jednym z nich jest "ID". - Projekt ma przedstawiać szuflady różnych osób z całego świata, które mają różne zawody i są w różnym wieku. Czekam na zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na mojej stronie internetowej - zaprasza rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Wybiorę najciekawsze szuflady i postaram się je wyszyć 1:1. W przyszłości widzę to jako wystawę szuflad rzeczy, na które nie ma nigdy miejsca w domu. Chcę pokazać, że ta sztuka jest uniwersalna i da się ją wykorzystać na wiele sposobów.


Posłuchaj
12:39 Czwórka/Pierwsze słyszę - Alicja Kozłowska patchwork 12.01.2023.mp3 Alicja Kozłowska o patchworku artystycznym i swoich pracach (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Alicja Kozłowska (wykonuje dzieła metodą patchworku artystycznego)

Data emisji: 12.01.2023

Godzina emisji: 09.15


Czytaj także

Marina Abramović wspiera Ukrainę. Odtworzy swój słynny performans "Artystka Obecna"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 16:20
Ludzie świata sztuki solidaryzują się z Ukrainą. Organizują między innymi różnego rodzaju akcje, które wspierają ofiary rosyjskiej inwazji. Jedną z nich jest ikona body artu i performansu Marina Abramović.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słodko i niebezpiecznie. Jak skończyć z nałogowym jedzeniem słodyczy?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 12:49
- Często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużym problemem są w naszej diecie słodycze, przetworzona żywność i cukier - mówi Mikołaj Choroszyński, psychodietetyk, pomysłodawca kampanii "Słodka epidemia", i przestrzega przed złymi nawykami prowadzącymi do licznych chorób. 
rozwiń zwiń