Dlaczego sięgamy po słodycze?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 15:34
Wiele dzieci wykazuje wyraźną niechęć do jedzenia warzyw. Jednocześnie entuzjastycznie reagują na myśl o słodyczach, frytkach i wielu innych niezdrowych produktach. Dlaczego tak się dzieje?
Audio
  • Skąd bierze się niechęć do warzyw? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Mark Nazh

Jak się okazuje nasza słabość do słodyczy wynika z uwarunkowań ewolucyjnych. - Smak słodki zawsze sygnalizował najbardziej wartościowe pożywienie. Warto zaznaczyć, że wartościowe z punktu widzenia kalorycznego, co w dzisiejszych czasach jest raczej przekleństwem - przekonywał Piotr Stanisławski z crazynauka.pl.

Piotr Stanisławski Kiedyś zdobycie niezbędnych do życia kalorii było dużym wyzwaniem. Współcześnie największym wyzwaniem jest powstrzymanie się przed ich zjedzeniem

- Tropem, który może wyjaśnić nam dlaczego warzywa są tak niechętnie wybierane przez dzieci może być to, że pobudzają one komórki odpowiedzialne za odczuwanie smaku gorzkiego. Smak gorzki został w naszych genach zapamiętany ewolucyjnie jako alarmujący przed niebezpiecznymi dla naszego organizmu składnikami. Dzieci odczuwają smaki o wiele silniej niż dorośli, w związku z tym gorzki smak warzyw jest dla nich bardziej wyczuwalny. - wyjaśniał ekspert. 

Co wpływa na to, że jedne dzieci chętnie wybierają warzywa, inne zaś nie mogą znieść ich smaku? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 2.11.2017

Godzina emisji: 12.46

ac

Czytaj także

Potrawy z łąki i lasu. Jak przyrządzać rośliny?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 18:58
- Ja bez problemu mogę znaleźć kilkadziesiąt gatunków roślin jadalnych niedaleko mojego domu, a mieszkam w centrum Warszawy - przekonuje gospodarza "Czatu Czwórki" Piotra Firana Karol Szurdak, botanik, biolog i technik farmacji.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego warto polubić kaszę?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 19:55
Produkty zbożowe, zaraz za warzywami i owocami, stanowią ważny element piramidy żywienia, ale paradoksalnie wiele osób, będących na diecie, w pierwszej kolejności rezygnuje z pieczywa, mąk i kasz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczulenie na orzechy najbardziej niebezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 19:05
- Orzechy należą do grupy 13 najmocniejszych alergenów, jakie znamy - mówi Agnieszka Piskała, dietetyk, specjalistka ds. żywienia. - Tymczasem jeden procent Polaków ma alergię na różnego rodzaju orzechy. To duża grupa społeczna.
rozwiń zwiń