Marina Abramović wspiera Ukrainę. Odtworzy swój słynny performans "Artystka Obecna"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 16:20
Ludzie świata sztuki solidaryzują się z Ukrainą. Organizują między innymi różnego rodzaju akcje, które wspierają ofiary rosyjskiej inwazji. Jedną z nich jest ikona body artu i performansu Marina Abramović.
Marina Abramović. Kadr z filmu Marina Abramović: artystka obecna
Marina Abramović. Kadr z filmu "Marina Abramović: artystka obecna"Foto: fot. mat.pras.

W ramach wsparcia dla Ukrainy słynna serbska artystka Marina Abramović postanowiła odtworzyć swój słynny performans "Artystka Obecna". Jego premiera miała miejsce w nowojorskim MoMa w 2010 roku. Teraz, po 12 latach Marina chce go odtworzyć 16 kwietnia także w Nowym Jorku. Dochód w całości przekaże na rzecz Ukrainy.

- Performans polegał na tym, że Marina siedziała nieruchomo za stołem. Naprzeciwko niej mógł usiąść widz, który przyszedł na wydarzenie, jednak także nie mógł wykonywać żadnych ruchów - mówi Marta Motyl, pisarka i historyk sztuki. - Mieli sobie nawzajem patrzeć głęboko w oczy. Zainteresowanie tą akcją przerosło najśmielsze oczekiwania. Ludzie ustawiali się w nocy w kolejkach.

Teraz, żeby móc wziąć udział w tym niecodziennym doświadczeniu, trzeba wylicytować go na aukcji charytatywnej. Pieniądze z niej zebrane będą przekazane na pomoc Ukrainie. Jaki był cel performansu? - Miał on służyć pokazaniu, że dzisiaj, gdy mamy dużo kontaktów, teraz coraz więcej wirtualnych, rzadziej kontaktujemy się z człowiekiem. Coraz trudniej nam znaleźć na to czas i przestrzeń - tłumaczy rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Okazało się, że uczestnicy tego wydarzenia, którzy mieli okazję usiąść przed artystką, byli tym doświadczeniem niesamowicie poruszeni.

Mimo że nie było żadnych słów i gestów, "tylko" patrzenie w oczy i pełna obecność - to sprawiało, że w ludziach pojawiały się różne emocje. Niektórzy z nich płakali, niektórzy się śmiali. Dla wielu z nich było to niezwykłe doświadczenie.

Youtube/"A minute of silence" by Artist Marina Abramović

Performans trwał trzy miesiące i artystka codziennie, w godzinach otwarcia muzeum siadała za stołem. Jednym z najbardziej wzruszających momentów tego wydarzenia było spotkanie. W MoMA pojawił się również artysta i performer Ulay, wieloletni partner Mariny Abramović, z którym rozstała się wiele lat wcześniej. Wtedy pojawiły się emocje i łzy, a Marina złamała swoją zasadę i podała mu ręce. Dla obydwojga był to niezwykły moment. Widzieli się wtedy po raz pierwszy od dwudziestu lat.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 28.03.2022

Godzina emisji: 8.42

aw

Czytaj także

Emocje w kryzysie. Jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 13:20
Informacje, które ostatnio do nas napływają, mogą przytłaczać i wyzwalać wiele emocji. Warto jednak w tym trudnym czasie, obok pomocy potrzebującym, zadbać o siebie i swoje zdrowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piosenki o miłości" - film, który mieni się znaczeniami

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 10:41
"Piosenki o miłości" to film o Alicji i Robercie, młodych ludziach z dwóch różnych światów, połączonych wspólną pasją i miłością. - To romantyczna, słodko-gorzka opowieść o talencie, ambicjach i wielkim uczuciu - ocenia Czwórkowa reporterka, a szczegóły zdradza reżyser obrazu Tomasz Habowski. 
rozwiń zwiń