Chcesz studiować na zagranicznej uczelni? Sprawdź, jak aplikować

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 13:57
- To ostatni moment, żeby aplikować na zagraniczne uczelnie. Niektóre z nich zamykają możliwość składania dokumentów jeszcze w styczniu - przekonywała Olga Pomorska z Elab Education Laboratory.
Studia powinny dawać nam szerokie horyzonty. Kiedy powinniśmy zacząć składać dokumenty?
Studia powinny dawać nam szerokie horyzonty. Kiedy powinniśmy zacząć składać dokumenty?Foto: shutterstock/Matej Kastelic

Do rozpoczęcia tegorocznych matur pozostało około sto dni, to najwyższy czas, by zacząć aplikować na studia, jeśli chcemy kontynuować edukację poza Polską. Jak podkreślała Olga Pomorska, na terenie krajów Unii Europejskiej polska matura wystarczy i nie jest wymagany jej międzynarodowy odpowiednik. - Najważniejsza jest znajomość języków obcych, a poziom B2 to absolutne minimum - wyliczała gość Czwórki. - Liczą się także nasze aktywności pozaszkolne, czyli staże, praktyki i wolontariaty. Istotne są także przedmioty, które wybraliśmy na maturze - mówiła Olga Pomorska. 

Biznes czy architektura - co wybieramy?

Wymagania, które powinni spełniać przyszli żacy na poszczególnych zagranicznych uczelniach mogą się od siebie różnić. - Zanim wybierzemy szkołę, warto więc odpowiedzieć sobie na cały szereg pytań - mówiła ekspert. Wśród polskich abiturientów najbardziej pożądane są kierunki ekonomiczne i związane z biznesem. - Uczniowie stawiają także na studia medyczne, psychologię i prawo. Popularnością cieszą się kierunki artystyczne: wszelkie "designy" i architektura - tłumaczyła.

Posłuchaj
12:21 czwórka studia_PR4_AAC 2023_01_24-09-14-28.mp3 Którą z zagranicznych uczelni wybrać? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Studia zagraniczne - nie tylko język angielski

Wielu przyszłych studentów chce studiować w języku angielskim. - Studia poza Polską są pełne praktyki, konkretnych projektów i pracy zespołowej. To kompetencje, które potem zaowocują na rynku zawodowym - wyliczała gość Czwórki. W wyborze kierunku wyjazdu i wymarzonej uczelni przyszli studenci powinni brać pod uwagę też kilka innych czynników, m.in. terminy składania dokumentów. - Wielka Brytania na część kierunków zamyka rekrutację już pod koniec stycznia, a w marcu kończą zapisy niektóre uczelni w Danii - mówiła Olga Pomorska. 

Posłuchaj:


- Pod względem dostępności kierunków studiów w języku angielskim - wśród krajów nieanglojęzycznych - przoduje Holandia. Warto też spradzić wysokość opłat na rzecz placówki, oraz dofinansowania, lub ich brak: wszelkie stypendia, granty dla osób pracujących. Różnice są także w sposobie rekrutacji i terminach na składanie dokumentów - podkreślała. 

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Robert Grzędowski

Gość: Olga Pomorska (ekspert Elab Education Laboratory)

Data emisji: 24.01.2023

Godzina emisji: 09.15

kd

Czytaj także

Holandia - problem ze studentami z zagranicy?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 10:25
Blisko 40 proc. wszystkich studentów w tym kraju stanowią obywatele innych państw. Problemem między innymi jest znalezienie lokum dla uczących się, dlatego Holandia nie chce już przyjmować studentów z zagranicy.
rozwiń zwiń