Holandia - problem ze studentami z zagranicy?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 10:25
Blisko 40 proc. wszystkich studentów w tym kraju stanowią obywatele innych państw. Problemem między innymi jest znalezienie lokum dla uczących się, dlatego Holandia nie chce już przyjmować studentów z zagranicy.
Studencizdjęcie ilustracyjne
Studenci/zdjęcie ilustracyjneFoto: DisobeyArt/shutterstock

Rząd holenderski chce zniechęcić obcokrajowców do przyjazdu na studia do tego kraju. Głównym powodem jest brak mieszkań, których nie ma także dla mieszkańców Holandii. 


Brexit i jego konsekwencje

Przyczyn decyzji jest więcej, a zaistniała sytuacja ma swoje źródło w brexicie. Wzrost cen za studia w Wielkiej Brytanii sprawił, że większość osób wybierała Holandię jako kraj do studiowania. - Ta fala spowodowała to, że rząd holenderski z dwóch powodów myśli o ograniczeniu liczby studentów zagranicznych. Pierwsza rzecz to brak możliwości zagwarantowania akademików dla wszystkich potrzebujących studentów - mówi Przemysław Jeziorowski z Elab Education Laboratory. - Drugi powód jest taki, że studenci z innych krajów zabierają miejsca na uczelniach holenderskim żakom. Dla przykładu, na kierunku psychologia na University of Amsterdam aż 2/3 studiujących ten profil stanowili studenci zagraniczni.


Europejskie regulacje 

Ministerstwo Edukacji postanowiło zmienić sytuację i zaapelowało do holenderskich uczelni o wstrzymanie rekrutacji studentów z zagranicy. - Nie ma jednak żadnych podstaw prawnych do wydania takiej decyzji. Unia Europejska ma swoje regulacje i uczelnie holenderskie nie mogą dyskryminować innych obywateli Wspólnoty - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - Na razie nie ma żadnych konkretów, a specjaliści póki co apel władz holenderskich interpretują jako impuls do wstrzymania reklam uczelni z Holandii za granicą.


Czytaj także:


Wariant duński?

Ta informacja może zaniepokoić polskich żaków planujących studia w Holandii. To ten kraj jest wybierany wśród polskich studentów najczęściej. - Miejmy nadzieję, że Holandia nie pójdzie śladem Danii, która aby ograniczyć napływ zagranicznych studentów, zmniejszyła liczbę kierunków z wykładowym angielskim - mówi Przemysław Jeziorowski. - Na razie ograniczeniem mają być wprowadzone opłaty za aplikację. Jednak takie dodatkowe koszty obowiązują także studentów holenderskich. Wszyscy bowiem studenci z Unii Europejskiej studiują na tych samych warunkach.


Posłuchaj
05:23 Czwórka/Czat Czwórki - studia Holandia 17.01.2023.mp3 W audycji mówimy o sytuacji na holenderskich uczelniach (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Polska studentka w Holandii

O tym, jak wygląda problem z perspektywy Polaków studiujących w Holandii, mówi Alicja Sołtykowska z Uniwersytetu Groningen. - Holandia to mały kraj, a problem z mieszkaniami nie jest nowy. Sama poszukiwałam lokum przez dwa miesiące, ale udało się. Słyszałam, że w tym roku akademickim było jeszcze gorzej niż w poprzednich latach - opowiada. - Uczelnie nawet wysyłały do studentów informację, żeby nie przyjeżdżali, jeśli nie znajdą mieszkania.


Posłuchaj
05:21 Czwórka/Czat Czwórki - studentka Holandia 18.01.2023.mp3 Alicja Sołtykowska z Uniwersytetu Groningen opowiada o studentach zagranicznych w Holandii (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Jak mówi studentka, atmosfera w jej mieście, gdzie jest wielu studentów, nie jest najlepsza. - Przez tę sytuację mierzymy się więc z niechęcią i nie najlepszym nastawieniem społeczeństwa do studentów z zagranicy - wyznaje. - Na samej uczelni żacy holenderscy trzymają się razem i nie ma integracji pomiędzy nimi a studentami z innych krajów.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 17.01.2023

Godzina emisji: 16.15

aw

Czytaj także

Szkoły dla przyszłych wojskowych. Jak wyglądają takie studia?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 20:06
Wojskowa Akademia Techniczna i Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie to najpopularniejsze placówki, które kształcą zawodowych żołnierzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń