Urbex History. Kolekcjonerzy znikających miejsc

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 14:00
Idą tam, skąd inni by zawrócili. Twórcy kanału Urbex History odwiedzają obiekty zbudowane przez człowieka, ale już opuszczone lub trudno dostępne. - Można powiedzieć, że je „zwiedzamy”, ale tak naprawdę chodzi nam o to, by opowiedzieć ich historię - mówi Konrad Niedziułka.
Na czym polega urban exploring? Na zdj. opuszczona fabryka w Montrealu.
Na czym polega urban exploring? Na zdj. opuszczona fabryka w Montrealu.Foto: emile phaneuf/Shutterstock.com

Turystyczne nie-atrakcje

Urbex to skrót od urban exploring czyli "eksploracji miejskiej". Pod tą nazwą kryje się odkrywanie zapomnianych budynków i części miasta, które mało kogo interesują. To eksploracja niedostępnych części ludzkiej cywilizacji. - Urbex to odrębna dziedzina turystyki, która zajmuje się wyjazdami i zwiedzaniem. Tylko, że my nie oglądamy atrakcji turystycznych. Odwiedzamy miejsca, które turyści omijają z daleka - wyjaśnia gość Czwórki. - To są przestrzenie, obiekty, budynki, które mają jakąś wartość historyczną. Ich istnienie dokumentujemy na filmach.  

Wyprawa do Czarnobyla

Stworzony przez Konrada Niedziułkę, Jakuba Stankowskiego i Łukasza Dąbrowskiego kanał, jest jednym z najpopularniejszych kanałów o tej tematyce w sieci. - W Polsce jesteśmy na pierwszym miejscu, na świecie w pierwszej dwudziestce. Zaczynaliśmy w czasach, w których jeszcze nikt nie używał słowa "urbex". Mieliśmy po 10 lat, kiedy po raz pierwszy weszliśmy do opuszczonego budynku - wspomina gość Czwórki. - Ale tak na poważnie "weszliśmy" w to po wyprawie do Czarnobyla. Wtedy urbex stał się naszą pasją, którą trwa do dziś.

Czy urbex jest niebezpieczny?

W urban exploring jest też element niebezpieczeństwa. Rozpadające się budynki, naruszone konstrukcje, miejsca, w których należy zachować wyjątkową ostrożność. - Ostatnio byliśmy na Linii Maginota i chcieliśmy odwiedzić jeden z bunkrów. Zaczęliśmy od góry, bo myśleliśmy, że tam znajdziemy wejście. Niestety nie udało się, a w trakcie dalszych prób, Kuba wpił sobie w stopę wystający z ziemi kolec z zasieków. Dzięki temu, że mieliśmy dobrze wyposażoną apteczkę, sytuacje udało się uratować. Ale to pokazuje, że w urbexie liczy się rozsądek, dobre przygotowanie i jeszcze lepsze zabezpieczenie - podkreśla rozmówca Adama Smolarka.  


Autor audycji Adam Smolarek i Konrad Niedziułka z kanału Urbex History Autor audycji Adam Smolarek i Konrad Niedziułka z kanału Urbex History

Posłuchaj
21:09 CZWÓRKA Pasjonauci - urbex 20.08.2022.mp3 Eksploracja miejska - co zobaczymy na kanale Urbex History? (Pasjonauci/Czwórka)

Tajni agenci i wyprawa życia

Ze wszystkich dotychczasowych wypraw Konrad Niedziułka na pewno zapamięta Kazachstan. - Kiedy pojawiliśmy się w jednej z tamtejszych wiosek, wzięto nas za terrorystów i pierwsze parę godzin spędziliśmy na komisariacie, a potem poruszaliśmy się w obstawie dwóch tajniaków - opowiada. - Ale wyprawą życia była Fukushima. Gdybym mógł, na pewno bym tam wrócił. 

OPUSZCZONE KASYNO W JAPONII FUKUSHIMA | Urbex History

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Gość: Konrad Niedziułka (Urbex History)

Data emisji: 20.08.2022

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Megality i kamienne kręgi. Gdzie leży polskie Stonehenge?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 09:00
Marzenie o wędrówkach śladami starożytności można zrealizować także w naszym kraju. Wystarczy wybrać się na Pomorze - o czym przekonuje Bogusław Cyrny, dyrektor szkoły podstawowej w Łupawie oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Łupawy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łodź. Czym zachwyca polski Manchester?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 10:40
Industrialny charakter Łodzi zafascynował zagranicznych turystów. Brytyjskii dziennik "The Guardian" rekomenduje polskie miasto na alternatywny city break.
rozwiń zwiń