"Big Lebowski" ma 25 lat. To już kultowy film

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 12:41
Kultowy klasyk Joela i Ethana Coenów, z Jeffem Bridgesem i Johnem Goodmanem w rolach głównych, miał swoją premierę 25 lat temu - w marcu 1998 roku - i zarobił na całym świecie blisko 47 milionów dolarów. Pierwsze recenzje jednak nie były bardzo przychylne, o sukcesie obrazu zdecydował czas. 
kadr z filmu Big Lebowski
kadr z filmu "Big Lebowski"Foto: mat. prasowe

Rocznica premiery filmu "Big Lebowski" skłoniła dystrybutorów filmowych do ponownego zaproszenia tego obrazu na ekrany kin. Fani w USA ponownie zobaczą siódmy film w dorobku braci Coen na wielkim ekranie. 

"Big Lebowski" to opowieść o bezrobotnym hipisie ze słabością do kręgli i tureckich dywanów. Jeff "Koleś" Lebowski to prawdziwa ikona popkultury. Fani stworzyli jego święto, na cześć jego bohaterów nazwano dwa gatunki pająków, a filozofia życiowa "Kolesia", którą streścić można zdaniem: "Take it easy men", posłużyła nawet za podwaliny nowej religii - dudeizmu. 

- To klasyczna komedia braci Coen. Tuż po premierze ten film nie spotkał się wcale z ciepłym przyjęciem. Recenzje miał średnie - przypomina Łukasz Muszyński, krytyk filmowy serwisu filmweb.pl. - W kinach też nie zarobił za dużo, bo około 47 milionów dolarów. Czas jest jednak najlepszym recenzentem. Z biegiem lat "Big Lebowski" zyskał renomę dzieła absolutnie kultowego, nie zestarzał się ani trochę i absolutnie zasługuje na swój obecny status - dodaje. 

Kultowy od 2002 roku

Ten obraz ma już 25 lat, ale już od około 2002 roku mówi się, że jest "kultowy". Wtedy dziennikarz Steve Palopoli, zauważył, że z roku na rok firm braci Coen cieszy się coraz większą popularnością. Jego popkulturowy fenomen opisał nawet w artykule "The Last Cult Picture Show", porównując otoczkę towarzyszącą pokazom filmu do szaleństwa, jakie rozgrywa się w kinach, gdy wyświetlany jest klasyczny kultowy film "The Rocky Horror Picture Show". W 2002 roku w Kentucky zorganizowano też pierwszy festiwal na rzecz "Kolesia" (Dude), z turniejem kręgli i konkursem na najlepszy kostium. Potem podobne pokazy zaczęły odbywać się w Europie.


Posłuchaj
05:30 czwórka pierwsze słyszę 27.03.2023.mp3 O fenomenie filmu "Big Lebowski" opowiadają znawcy kina (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Będąc w Kopenhadze, znalazłem kino, w którym organizowano pokazy "Big Lebowski" - mówi Michał Kaczoń, współautor podcastu "Inna kultura". - Były to pokazy interaktywne - gdy filmie bohater pije drinka "white russian", to zatrzymuje się wideo i każdemu widzowi na sali nalewany jest ten drink, potem pokaz jest wznawiany - dodaje. 

Fani Big Lebowskiego

Podobno podczas takie seansu Oliver Benjamin, były dziennikarz i grafik, w 2005 roku wpadł na pomysł, by stworzyć dudeizm - nową religię, Kościół Kolesia Dnia Ostatecznego. Dziś jest to oficjalnie uznana religia, która ma 600 tysięcy zarejestrowanych wyznawców. Na ich stronie czytamy, że jest to najbardziej inkluzywna religia, bo nie wymaga za dużo - wystarczy być sobą i robić swoje, a to przyciąga ludzi.

W Polsce "Big Lebowski" ma swoich oddanych fanów. - Znam polskich aktorów, którzy podobno są członkami kultu Lebowskiego - zdradza Łukasz Muszyński. - Wojciech Mecwaldowski wspominał mi kiedyś, że gdy pojechał do Nowego Jorku i zobaczył sklep z "Big Lebowskim", to spędził tam długie godziny. Tomasz Kot podobnie. To film, którego urokowi łatwo ulec i do którego bardzo chętnie się wraca. 

Fenomen obrazu braci Coen kryje się w fenomenalnych dialogach i barwnych postaciach. Na pierwszym planie oczywiście jest Jeff "Koleś" Lebowski, który jest poza wszelką konkurencją, ale na ekranie towarzyszy mu najlepszy przyjaciel Walter Sobczak, weteran z Wietnamu, mocno nerwowa postać. W tej roli widzimy Johna Goodmana. 

- Sam Jeff Bridges również podchodzi z sentymentem do roli "Big Lebowskiego". Wielokrotnie wyrażał chęć ponownego wcielenia się w postać "Kolesia" - mówi Łukasz Muszyński. - Podobno raz na jakiś czas zwraca się do braci Coen i pyta o drugą część filmu


źr. Official Trailer | The Big Lebowski | Screen Bites/Screen Bites

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 27.03.2023

Godzina emisji: 7.30

pj

Czytaj także

Twin Peaks. Przeczytaj zanim obejrzysz!

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 10:00
W 2017 roku kultowy serial powróci na ekrany, tymczasem już dziś mamy szansę przekonać się, co w ciągu 25 lat zdarzyło się w Twin Peaks.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Stop Making Sense" wraca do kin. Jak będzie wyglądać nowa wersja?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 11:25
"Stop Making Sense" jest nowatorskim zapisem koncertu rockowej grupy Talking Heads. Film pokazano m.in. na festiwalu w San Francisco w 1984 roku, ale "wielki film-koncert nie stracił nic ze swej rytmicznej siły i czaru". 
rozwiń zwiń