Matury 2023. Relacje maturzystów - pierwsze wrażenia, oczekiwania i obawy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 10:23
Matury 2023 zaczęły się tradycyjnie pisemnym egzaminem z języka polskiego. Na drugi ogień idzie egzamin z języków obcych, a przed zdającymi - maturalny maraton. W rozmowie z Oliwią Krettek maturzyści podzielili się swoimi wrażeniami z pierwszego dnia matur i obawami przed kolejnymi egzaminami. 
Maturzyści podzielili się swoimi pierwszymi wrażeniami
Maturzyści podzielili się swoimi pierwszymi wrażeniamiFoto: PAP/Marcin Bielecki

Do tegorocznych matur przystępuje 270 tysięcy maturzystów z całego kraju. Egzaminy zdają też abiturienci z wcześniejszych roczników, a także maturzyści z Ukrainy. 

Język polski - nie taki trudny

4 maja maturzyści zdawali egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. W formule 2015 pojawiły się tematy związane z "Panem Tadeuszem" i "Przedwiośniem". W tym roku czas trwania matury z polskiego uległ wydłużeniu. Zdający mieli na wypełnienie arkusza maturalnego aż 240 minut, czyli cztery godziny. Oliwia Krettek pytała maturzystów o pierwsze wrażenia. - Jestem zadowolona, myślałam, że będzie gorzej. Było też wystarczająca ilość czasu - mówiła jedna z maturzystek. - Wyszedłem godzinę  przed końcem - dodawał jej kolega. - W zasadzie cały czas pisałem, chociaż robiłem sobie krótkie przerwy. 

W opinii maturzystów, egzamin z języka polskiego nie był specjalnie trudny. - Czytanie ze zrozumieniem było dosyć proste i test literacko-historyczny też. Jak się wiedziało o co chodzi w epokach można było spokojnie odpowiedzieć na wszystkie pytania - opowiadała rozmówczyni Oliwii Krettek. - Jako temat z wypracowania wybrałam "Człowiek - istota pełna sprzeczności" - tu pasuje wiele lektur. Wśród wymienianych przez maturzystów pojawiały się takie pozycje jak Antygona, Makbet, Potop, Zbrodnia i Kara, IV cz,. Dziadów ze słynnym Gustawem-Konradem, Wesele, Przedwiośnie i Kordian.

Źr. Gazeta Jarocińska/Matura 2023. Opinie uczniów po egzaminie z języka polskiego


Początek egzaminów - czego obawiają się maturzyści?

Egzamin z języka polskiego i języków obcych to dopiero początek zmagań maturalnych. Uczniowie podzielili się swoimi obawami, co do kolejnych egzaminów. - Najbardziej obawiam się matematyki i WOS-u - mówiła jedna z maturzystek. - Ja najbardziej boję się ustnych z polskiego. Najgorsze jest losowanie pytań i niepewność, co się dostanie. Teraz zmieniły się zasady, co dodatkowo stresuje - dodawała kolejna.


Posłuchaj
03:55 Czwórka/Pierwsze Słyszę - matury podsumowanie 1dzień - 05.05.2023.mp3 Maturzyści o swoich wrażeniach w rozmowie z Oliwią Krettek (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Maturzyści w ferworze nauki nie zamierzają zapominać o relaksie i wypoczynku. Pomiędzy egzaminami dla części z nich formą odstresowania się jest spacer, trening na siłowni, obejrzenie filmu czy warsztaty hobbystyczne. Czwórka towarzyszy maturzystom w zmaganiach, a nasi reporterzy będą na bieżąco je relacjonować. Matury potrwają do 23 maja, a my trzymamy mocno kciuki. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 05.05.2023

Godzina emisji: 08.45

aw/IAR

Czytaj także

Matura 2023. Język polski - które lektury warto powtórzyć?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 15:07
Matura z języka polskiego już 4 maja - czas szybko przypomnieć sobie lektury. "Szczęśliwa siódemka", czyli najważniejsze tytuły, warte przypomnienia to "Kordian", "Pan Tadeusz", "Dziady" cz. 3., "Wesele", "Przedwiośnie", Inny świat", i "Tango".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2023. Język polski - "Zemsta" Aleksandra Fredry oglądaj ją na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 15:00
Matury tuż i czasu do nauki coraz mniej, więc jeśli nie uda się przeczytać lektury, można sięgnąć po jej filmową wersję. Tym razem mówimy o adaptacjach "Zemsty" Aleksandra Fredry. 
rozwiń zwiń