Anatomia kłamstwa. Jak sprawdzić, czy ktoś mówi nam prawdę?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 12:28
- System rozpoznawania twarzy, wyposażony w specjalne kamery, jest w stanie wyłapać tzw. mikroekspresję twarzy podczas świadomego kłamstwa - tłumaczył prof. Konrad Wojciechowski z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Bytomiu.
Jak rozpoznać kłamstwo?Zdj. ilustracyjne
Jak rozpoznać kłamstwo?/Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/alphaspirit.it

Niektórzy kłamią w CV, inni zatajają coś przed bliskimi, jeszcze inni na co dzień udają kogoś, kim nie są. Tematem rozpoznawania kłamstwa zajęli się badacze z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Bytomiu, którzy w swoich badaniach wykorzystują specjalistyczne kamery. System rozpoznawania twarzy jest w stanie wyłapać tzw. mikroekspresję twarzy podczas świadomego kłamstwa. 

- Kamera, która jest w stanie zarejestrować tak krótkotrwałe zmiany twarzy, ma częstotliwość pobierania obrazu rzędu 200 ramek na sekundę. Do tego oświetlenie musi być odpowiednio dostosowane - zaznaczał prof. Konrad Wojciechowski, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego PJATK w Bytomiu.

Badania bazują na teoriach Paula Ekmana, jednego z amerykańskich psychologów, który dowodził, że istnieją dwa rodzaje komunikatów, jakie przekazuje nam twarz rozmówcy: to, co chce on ujawnić, oraz to, co chce ukryć. - Przekonujące, ale fałszywe ekspresje mogą pojawić się jako pierwsze, a zaraz po nich ujawniają się ekspresje ukrywane przez nadawcę. Autor komunikatu nie jest w stanie powstrzymać mikroekspresji, bo są one wykonywane automatycznie, często nawet wbrew woli nadawcy - tłumaczyła dziennikarka Czwórki Weronika Puszkar

Posłuchaj
03:54 2023_05_16 08_01_37_PR4_Pierwsze_slyszekkłamstwo.mp3 Jak wyczytać kłamstwo z twarzy rozmówcy? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Sprawdź także:

Jak zaznaczał prof. Konrad Wojciechowski, bytomscy badacze przeprowadzili eksperymenty, które mogą to potwierdzać. - Okazało się, że największą trudnością jest pozyskanie materiału, na którym człowiek rzeczywiście kłamie. Poproszenie aktora o to, by powiedział, że jest poniedziałek, choć w rzeczywistości jest wtorek, nie da nam oczekiwanego efektu, gdyż będzie to kłamstwo świadome - tłumaczył naukowiec. - Spowodowanie, by ktoś naprawdę skłamał, było prawdziwą barierą. Ostatecznie się udało, a kamera zarejestrowała mikroekspresję.
___

Więcej o tym, jak weryfikować prawdomówność rozmówcy, dowiemy się podczas tegorocznej odsłony Pikniku Naukowego. 26. edycja wydarzenia odbędzie się 27 maja na PGE Narodowym. Organizatorzy zapewniają, że każdy znajdzie coś dla siebie.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 16.05.2023

Godzina emisji: 8.11

kd

Czytaj także

Zwolnieni z Teorii to nabywanie nowych umiejętności i kompetencji

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 20:40
Zwolnieni z Teorii to platforma dla studentów i licealistów do tworzenia własnych projektów społecznych. Niedawno, podczas uroczystej gali, wyłoniono najlepsze projekty.
rozwiń zwiń