Tomek Czajkowski - magiczne składniki i nieoczywiste smaki

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 13:55
Tomek Czajkowski od 10 lat prowadzi bloga "Magiczny Składnik". Chętnie sięga po kulinarne eksperymenty, zdarzyło mu się nawet kisić frytki. 
Tomek Czajkowski autor bloga Magiczny Składnik
Tomek Czajkowski autor bloga Magiczny Składnik Foto: Kamil Jasieński/Czwórka

Tomek Czajkowski ma mocną pozycję w polskiej blogosferze kulinarnej. Przyznaje jednak, że konkurencja jest duża i co rusz w branży restauracyjno-kreatywnej pojawiają się nowe trendy. - Kiedyś tworzenie tych trendów było droższe, trzeba było gdzieś pojechać, wydać swoje pieniądze. Dziś czasem wystarczy tylko popatrzeć na TikToka - mówi w rozmowie z Kamilem Jasieńskim. - Czasem mi się wydaje, że jest tego trochę za dużo. Zdarza się też tak, że pokazywane jedzenie jest tylko piękne. 

Czwórkowy gość zdradza też popularny sposób robienia rolek, filmików do mediów społecznościowych. Zwykle w czołówce takich rolek pojawiają się kadry prezentujące gotowe danie, tak by zachęcić do prześledzenia całego kulinarnego procesu.  - Dziś pierwsze co odbieramy za pomocą zmysłów to wygląd. Nie przyciąga nas zapach, smak potrawy tylko jej prezentacja - mówi. - Patrzymy na estetykę zdjęcia, nie znamy tego, co jest w środku. 

W kulinariach poszukiwanie czegoś nieodkrytego też jest dziś trendem. Tomasz Czajkowski kilka lat temu odwiedził Wietnam. - Skorzystaliśmy wtedy z usług lokalnej przewodniczki. Ona zaprowadziła nas w takie miejsca, do których nigdy byśmy nie trafili sami - wspomina. - Dzięki niej zjedliśmy zupę pho w jakimś mieszkaniu, z lokalsami. To prawdziwa wartość gastronomii. 


Posłuchaj
19:22 czwórka pierwsze słyszę 25.05.2023 magiczny składniik.mp3 O kulinarnym rynku i szparagach opowiada Tomek Czajkowski, autor bloga Magiczny Składnik (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Dziś w jedzeniu dążymy do nowości, idąc w miasto, rzadko odwiedzamy to samo miejsce, szukamy nowych dań, smaków, inspiracji. - Stałość cechuje rynek dojrzały, a polska gastronomia jest niewiarygodnie ambitna i skora do rozwoju - ocenia. - Nasi najnowsi przybysze, osoby przybywające z Ukrainy otwierają mnóstwo knajp to bardzo kreatywne koncepty. To świeża krew na rynku, warto to obserwować - zdradza. 

Szparagów czar

Ostatni czas w kuchni Tomek spędza ze szparagami. Okazuje się, że podanie ich w wersji ugotowanej z sosem holenderskim nie jest jedyną opcją. W jego e-booku znajdziemy mnóstwo przepisów na różne wersje szparagowej uczty. - Te warzywa można marynować, mrozić (najlepiej zblanszowane, albo w talarkach). Polecam też kiszenie szparagów albo zrobienie szparagów małosolnych - zachwala. - Można ze szparagów zrobić też mus i dodawać go do różnych sosów. 

Na rynku możemy obserwować wydłużenie sezonu na szparagi. Sami możemy przechowywać szparagi cały rok, ale i ich producenci działają tak, by świeże bulwy dostarczać nam nawet w lipcu. 

- Około 12-13 lat temu przeprowadziłem się do Warszawy, wcześniej mieszkałem na Dolnym Śląsku - tam nie było szparagów, choć były szparagowe pola, ale wtedy warzywa tam wyhodowane jechały na Zachód - wspomina. 

Kolejnym majowym przysmakiem jest rabarbar. Wielu z nas kojarzy się on z długimi, kwaśnymi łodygami maczanymi w cukrze. Kulinarnych sposobów na rabarbar jest dużo więcej. - Ja polecam rabarbarki, czyli drożdżówki z rabarbarem i kruszonką, ale też lody rabarbarowe - poleca. - Oczywiście kompot i rabarbar kandyzowany. Można go też kisić i marynować, ale najlepszy jest na słodko. 

Czas, eksperymenty i błędy

Przepisy Tomka Czajkowskiego są bardzo precyzyjne. W rozmowie z Kamilem Jasieńskim zdradza, że dziś głównie gotuje w głowie, wie też, że prosty przepis wystarczy zrobić raz czy dwa razy, by go opanować. - Najbardziej czasochłonne są pewnie kiszonki, bo proces fermentacji trwa - opowiada. - Jakiś czas temu kisiłem nawet frytki. To może brzmi absurdalnie, ale warto było chociaż spróbować. 

Autor bloga Magiczny Składnik nazywa siebie foodgeekiem i takimi osobami też się otacza. Okazuje się, że nawet w tym środowisku zdarzają się kulinarne gafy i niewypały. - Przygotowanie mięs już mam ogarnięte, robię to automatycznie. Myślę jednak, że jakieś 15 procent mojej działalności w kuchni to wpadki - zdradza. - Wydaje mi się, że przepisem, którego nie jesteśmy w stanie zepsuć, chyba że przesadzimy z ogniem, są grillowane szparagi. Warto też grillować inne warzywa i owoce: ananasa, kapustę, sałatę, brukiew, kalarepę. Przy mięsach bawmy się marynatami - przypominam, że marynata to nie olej, a coś kwaśnego - dobrze wykorzystać tu produkty mleczne - poleca.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Tomek Czajkowski (autor bloga Magiczny Składnik)

Data emisji: 25.05.2023

Godzina emisji: 08.14

pj

Czytaj także

Sposób na resztki z lodówki - łącz, wymyślaj, kreuj

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 12:32
Gotowanie zabiera nam dużo czasu, dlatego często z niego rezygnujemy i sięgamy po "gotowce". Beata i Igor Grątkowscy podpowiadają jak gotować w domu szybko, smacznie, bez resztek i marnowania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chińskie wzorce w naszej diecie. Sukces to holistyczne podejście

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 12:01
Wokół nas pełno jest przeróżnych diet, każda reklamowana jako najzdrowsza na świecie. Iwona Zasuwa jest zwolenniczką holistycznego podejścia do naszego organizmu i silnie zindywidualizowanego sposobu żywienia. 
rozwiń zwiń