Sztuczna inteligencja. Czy będziemy mieć robotycznych asystentów?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 10:50
Bill Gates w internecie wieszczy "koniec znanego nam świata". Według byłego szefa i założyciela Microsoftu, wielu z nas straci pracę, ale będziemy posiadać osobistych asystentów AI. Sprawdzamy jak to może wyglądać w epoce sztucznej inteligencji.
Sztuczna inteligencja jest już obecna w wielu dziedzinach życia
Sztuczna inteligencja jest już obecna w wielu dziedzinach życiaFoto: shutterstock/Blue Planet Studio

Sztuczna inteligencja zmieni nasze życie diametralnie - tak przynajmniej twierdzi Bill Gates. W niedawnym wywiadzie miliarder opowiedział o swojej wizji. Jego zdaniem nawet większość z nas może stracić pracę, ale w zamian zyskamy możliwość posiadania asystenta AI, który będzie nam pomagał w codziennym życiu. - Gates twierdzi, że sztuczna inteligencja zabierze wielu osobom pracę - mówi Paweł Pilarczyk z IT Biznes. - Nie ma takiego zawodu, który nie zostanie dotknięty jej wpływami. I ja się z tym stwierdzeniem zgadzam.

Sztuczna inteligencja i praca

Specjalista zwraca uwagę, że często myśląc o tym, że roboty będą wykonywać za nas naszą pracę, jesteśmy przerażeni. Często mamy wizję tego, że  stracimy źródło zarobkowania. Jak przekonuje jednak, wcale tak nie musi być.

- Tak naprawdę, przynajmniej w tym pierwszym etapie, roboty nie będą nam całkowicie zabierać pracy, tylko będą ją usprawniać - zauważa. - Przykładem może być praca radiologa. Obecnie może on analizować powiedzmy 100 zdjęć dziennie. Sztuczna inteligencja, w ciągu jednego dnia, będzie mogła przetworzyć tych zdjęć dużo więcej. Będzie mogła wskazywać zdjęcia osób, które potencjalnie mogą mieć jakieś schorzenia i tylko te będą trafiały do radiologa. On, po głębszej analizie, będzie podejmował ostateczną decyzję, jaką zastosować kurację.


Nauczyć się współpracy ze sztuczną inteligencją

Jak przekonuje rozmówca Mateusza Kulika, sztuczna inteligencja nie będzie nas w całości zastępowała i nie będzie zabierała nam pracy. Będzie ją tylko usprawniała. - Wiele zawodów będzie wspieranych przez sztuczną inteligencją. Dlatego musimy się nauczyć jak z nią współpracować i jak z niej korzystać - tłumaczy ekspert. - Osoby, które nie będą w stanie wykorzystać sztucznej inteligencji, po prostu wypadną z rynku pracy. Nie powinniśmy się bać tego, że sztuczna inteligencja zabierze nam pracę, tylko powinniśmy się już teraz zacząć uczyć, jak z niej korzystać, żeby pracować efektywniej.

Czytaj także:


W wizji Billa Gatesa pracownicy będą mieli osobistego doradcę, w postaci sztucznej inteligencji, który będzie spersonalizowany pod kątem wykonywanego zawodu. Tak więc swoich robo-asystentów będą mieli lekarze, prawnicy, itd.


Posłuchaj
04:31 Czwórka/Pierwsze Słyszę - sztuczna inteligencja i Biil gates 05.06.2023.mp3 Paweł Pilarczyk z IT Biznes o sztucznej inteligencji (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

Sztuczna inteligencja na co dzień

- Osobiści asystenci będą także obecni w naszym życiu prywatnym, ale mamy co najmniej jeszcze kilka lat, zanim zaczniemy z nich korzystać na co dzień - tłumaczy Paweł Pilarczyk. - Takich osobistych asystentów mamy już teraz pod postacią tak zwanych inteligentnych głośników czy asystentów głosowych, których używamy w naszych telefonach. Pomagają nam oni wyszukać różne informacje. Dzisiaj jeszcze ci asystenci są bardzo prości i bardzo trudno się z nimi rozmawia, ale wyobraźmy sobie połączenie go z chatem GPT, który bardzo dobrze rozumie pytania, jakie się mu zadaje. Będziemy mieli wtedy dostęp do większej bazy danych i informacji, a nasze problemy być może będziemy mogli rozwiązywać szybciej.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 05.06.2023

Godzina emisji: 08.40

aw

Czytaj także

Chatbot odpowiada jak człowiek. Kiedy nastąpi robotyczna rewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 11:09
Sztuczna inteligencja namaluje obraz, napisze wiersz, zagra w szachy z arcymistrzem. W ostatnim czasie hitem sieci jest chatbot GPT, model sztucznej inteligencji, który na nasze pytania odpowiada niemal jak prawdziwy rozmówca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja komponuje muzykę. To jeszcze nie hity, ale duży postęp

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 08:52
W ostatnim czasie wciąż słyszymy o nowych osiągnięciach sztucznej inteligencji. Tym razem progres widzimy w świecie muzycznym. Powstają pierwsze utwory skomponowane przez AI. 
rozwiń zwiń