Skąd się wzięła świnka morska i jak to jest żyć w kamperze? Zacznij z nami dzień

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 17:33
W programie sprawdzimy, jak żyje się w kamperze, podpowiemy, a także skąd wzięło się określenie "świnka morska". 
Vanlife może być pomysłem dla osób pracujących zdalnie.
Vanlife może być pomysłem dla osób pracujących zdalnie. Foto: shutterstock/View Apart

Program rozpoczniemy m.in. od kolejnej odsłony cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem sprawdzimy, skąd się wzięła nazwa tego sympatycznego ssaka. Dlaczego zwierzątko wielkości i kształtu przerośniętego chomika nazywa się „świnka morska”? Do morskości i świnkowatości nawiązuje też nazwa "morświn", którą określamy jednego z bardzo rzadkich już dziś ssaków bałtyckich.

Po godz. 8.15 sprawdzimy, czy kampanie na rzecz zmniejszenia wycinki lasów tropikalnych są rzeczywiście skuteczne. Jak się okazuje z roku na rok wycinamy coraz mniej lasów tropikalnych. Kampanie na rzecz ograniczenia spożycia oleju palmowego przynoszą pozytywny efekt. Wycinka lasów tropikalnych dla oleju palmowego spadło do 5 proc. Jaki ma to wpływ na środowisko? 

Sprawdź także:

Gośćmi poranka po godz. 9.15 będą Aldona i Daniel Saganowie, podróżnicy, autorzy książki "Kamperem przez świat". Jak piszą twórcy, to "pierwszy profesjonalny poradnik karawaningowy, zarówno dla początkujących i chcących zacząć podróże kamperem, jak i dla wszystkich vanlajfersów i pasjonatów karawaningu, którzy pragną spełnić swoje marzenia o dalekich wyprawach po najbardziej fascynujących zakątkach świata". 

Autorzy są w drodze kamperem nieprzerwanie od wielu lat i mieszkają w nim na stałe, chociaż podróżowali wcześniej na wszystkie możliwe sposoby. Dlaczego więc ostatecznie wybrali taki sposób na życie? Goście Czwórki podpowiedzą nam, Od czego zacząć przygodę z kamperem, a także, na co zwrócić uwagę przy jego kupnie, a na co przy samodzielnej budowie.

W programie zaprosimy także:

  • Przegląd prasy
  • Serwis sportowy
  • Pogoda

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w czwartek (08.06) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka kamper podróże
Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń