Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
Siedziba węgierskiego parlamentu
Siedziba węgierskiego parlamentuFoto: Matteo Gabrieli/ Shutterstock

Jeszcze do drugiej połowy XIX wieku to były dwa niezależne miasta. Do dziś widać różnicę między prawobrzeżną Budą a dwa razy większym lewobrzeżnym Pesztem. - Mieszkańcy mówią, że Buda jest jak stara ciotka, która dba o porządek, chodzi spać z kurami i którą odwiedza się tylko w imieniny - mówi autorka cyklu Oliwia Krettek. - Natomiast Peszt to hałaśliwy młodzieniaszek, który dzień w dzień imprezuje do białego rana.

Transport i nocleg

Do stolicy Węgier dotrzemy na wiele sposobów. Z Polski można pojechać pociągiem, a także polecieć tanimi liniami lotniczymi. W obydwu przypadkach bilety kosztują około 100 zł. Wiele osób decyduje się także na podróż samochodem. Odległość z Warszawy wynosi około 800 km, a przy okazji można też odwiedzić inne ciekawe miasta, takie jak Bratysława, Brno czy Praga.

- Jeżeli chodzi o noclegi w Budapeszcie, to wszystko zależy od tego, w jakim standardzie chcemy mieszkać. Szukając z wyprzedzeniem, można spokojnie znaleźć nocleg za 100 zł za bardzo ekonomiczny, dwuosobowy pokój - mówi Mateusz Jakubowski, autor strony taniezwiedzanie.com. - Jeżeli chcemy, za 75 zł za noc możemy się przespać w pokojach wieloosobowych w hostelach.


Komunikacja w Budapeszcie

Po mieście najlepiej poruszać się komunikacją miejską; jeśli planujemy dużo jeździć, najkorzystniej jest kupić bilet dobowy. - Komunikacja miejska w Budapeszcie jest dość ciekawa. Mamy na przykład kolejkę na zamek Buda, która wjeżdża po bardzo stromym stoku szczytu - opowiada rozmówca Oliwii Krettek. - Drugą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest tramwaj wodny. Po Dunaju kursują aż trzy jego linie. Dzięki temu za ok. 20 zł możemy z wody zobaczyć starówkę, która wpisana jest na listę UNESCO.


Źr. YouTube/Co warto zobaczyć w Budapeszcie?


Zwiedzanie i atrakcje

W Budapeszcie jest co oglądać. Większość atrakcji znajduje się w centrum miasta. Do żelaznych punktów programu należą Wzgórze Zamkowe i zamek Buda, Baszta Rybacka, kościół Macieja, budynek parlamentu, plac Bohaterów z pomnikiem Tysiąclecia, bazylika św. Stefana oraz Wielka Synagoga.

- Warto też odwiedzić Wyspę Małgorzaty na Dunaju. Jest tam mnóstwo zieleni, a także znajdują się sanatoria, kąpieliska oraz ruiny średniowiecznych klasztorów - poleca youtuber. - Obowiązkowym punktem jest Wzgórze Gellerta z cytadelą, skąd rozpościera się widok na panoramę miasta. Chętni mogą zrelaksować się w słynnych łaźniach utrzymanych w stylu secesyjnym.


Posłuchaj
07:35 Czwórka/ Budapeszt city_break 21.04.2023.mp3 Zapraszamy na city break w Budapeszcie (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

Budapeszt jest miastem pełnym kultury. Znajdują się w nim 223 muzea i galerie, jest kilkadziesiąt teatrów, sześć sal koncertowych i opera. Nie brakuje festiwali i koncertów. Po trudach zwiedzania warto coś przekąsić - do przysmaków kuchni węgierskiej należą zupa gulaszowa, langosze czy nadziewana papryka.

 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 21.04.2023

Godzina emisji: 7.15

aw

Czytaj także

Budapeszt - 72 godziny pod parlamentem, na bazarach i w wodzie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 13:36
Stolica Węgier formalnie powstała w 1872 roku z połączenia trzech miejscowości: Budy, Óbudy i Pesztu. Dziś jest to jedno z największych miast Europy, w którym jest co zwiedzać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Chorwacji przyciąga nie tylko Dubrownik

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 12:38
Jeden z portali turystycznych informuje, że w 2021 roku odwiedziło już niemal milion Polaków. I nic dziwnego - zwyczajnie uwielbiamy ten kraj. Czy przyciąga nas tam tylko Dubrownik?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zadar - miasto zwrócone w stronę morza

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 12:38
Zadar to urokliwe uliczki, zabytki i muzea, ale także wyjątkowe organy morskie, zachody słońca i bajkowa atmosfera. A jeśli mamy dość miejskiego zgiełku, Zadar jest też doskonałą bazą wypadową na wycieczki do pobliskich parków narodowych, jak Jeziora Plitwickie czy wyspy Kornati.
rozwiń zwiń