Miłosne pułapki. Jak dbać o bezpieczeństwo w relacjach online?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2023 10:15
Współcześnie wiele naszych relacji nawiązujemy w sieci. W internecie szukamy znajomych, przyjaciół, a nawet miłości. Sprawdzamy, czy da się unikać internetowych oszustów i pułapek. 
Czy w sieci można znaleźć prawdziwą miłość?
Czy w sieci można znaleźć prawdziwą miłość?Foto: Shutterstocks.com/Kiselev Andrey Valerevich
  • W dzisiejszych czasach internetowe serwisy randkowe są niezwykle popularne.
  • Zdarza się, że ktoś może poznać tam miłość swojego życia.
  • Można też niestety stracić głowę dla finansowego oszusta lub oszustki.
  • Pamiętając o kilku zasadach, możemy zmniejszyć ryzyko rozczarowań.

Anna Kwaśnik jest ekspertką NASK i współautorką poradnika "Internetowe Love. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w relacjach online?". Ten poradnik to m.in. opis pełnej gamy oszustw i pułapek romantycznych, w jakie możemy wpaść w sieci. Wśród nich odnajdziemy metody, o których wielu z nas słyszało, ale też te rzadziej spotykane. - Każda nasza aktywność w sieci powinna opierać się na zasadzie ograniczonego zaufania - tłumaczy gość audycji. - Zanim klikniemy w jakiś link, udostępnimy nasze zdjęcia czy np. zanim wyślemy komuś jakiekolwiek pieniądze, powinniśmy się poważnie zastanowić.


Jakie są rodzaje oszustw na portalach randkowych?

Wśród oszustw, z którymi możemy się zetknąć w sieci, odnajdziemy metody, o których wielu z nas słyszało, ale też te rzadziej spotykane. W poradniku wymieniono oszustwo na "amerykańskiego żołnierza", "szantaż seksualny", a nawet "zemstę porno". - Większość tych oszustw, na które możemy natknąć się w internecie, tak naprawdę opiera się na tym samym. Oszuści bazują na naszych uczuciach i na naszych emocjach. Ktoś za kogoś się podszywa i różnymi sposobami próbuje od nas wyciągnąć pieniądze - zaznacza specjalistka. - Korzystając więc z aplikacji randkowych, portali społecznościowych, komunikatorów czy jakichkolwiek innych rozwiązań, zawsze musimy pamiętać, że nigdy nie możemy mieć pewności, kto jest po drugiej stronie.


Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Rozmówczyni Kamila Jasieńskiego zaznacza, że dzięki kilku zasadom możemy uniknąć rozczarowań. - Zawsze pamiętajmy o tym, że żeby nie wysyłać pieniędzy, nie udostępniać swoich prywatnych danych, nie udostępniać naszych haseł, naszych loginów, naszych numerów karty kredytowej, bo jest to zupełnie niepotrzebne - tłumaczy Anna Kwaśnik. - Starajmy się też zadbać o nasze profile w mediach społecznościowych i o naszą prywatność. Sprawdzajmy, dla kogo nasz profil jest widoczny, kto może klikać na nasze zdjęcia, kto może nas oznaczyć na zdjęciach i tak dalej.

Zobacz także:


Specjalistka podkreśla też, że we wszystkich usługach, z których korzystamy na co dzień w internecie, powinniśmy mieć nie tylko silne i bezpieczne hasło, ale wszędzie, gdzie to jest możliwe, pamiętajmy o stosowaniu dwustopniowego uwierzytelniania. - To mocno zwiększa nasze bezpieczeństwo w sieci i chroni przed kradzieżą naszego konta w mediach społecznościowych - zauważa gość Czwórki. - Warto również pamiętać, że poza internetem też można kogoś znaleźć i warto czasami wyjść z domu, póki jeszcze jest ładna pogoda.


Posłuchaj
14:23 Czwórka/Pierwsze słyszę - internetowe love 30.08.2023.mp3 Anna Kwaśnik, ekspertka NASK o zasadach bezpieczeństwa w sieci (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Anna Kwaśnik (ekspertka NASK, współautorka poradnika "Internetowe Love. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w relacjach online?")

Data emisji: 30.08.2023

Godzina emisji: 08.15

aw


***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w środę (30.08) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

pj

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspertka: szukając miłości w internecie, skupmy się na prawdzie

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 11:40
- Wśród użytkowników portali randkowych cenione są autentyczność, dystans do siebie i poczucie humoru. Zachęcałabym do tego, żeby pisać o sobie prawdę, bo wizja naszego "ja" realnego i tak wyjdzie szybko na jaw. To "ja" idealne, czyli jak sama chciałabym siebie widzieć, wykreowane w internecie, może zupełnie nie sprawdzić się w rzeczywistości. I będzie klapa - mówiła w "Czterech porach roku" dr Kamila Kacprzak-Wachniew z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
rozwiń zwiń