Festiwal Komiksu w Angoulême. Nowe trendy i sukces Polaków

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024 14:30
We Francji komiks traktowany jest jako część kultury narodowej. Nic więc dziwnego, że to właśnie w tym kraju odbywa się największy festiwal komiksowy w Europie. W tym roku autorzy, wydawcy i fani powieści graficznych przyjechali do Angoulême już po raz 51. 
Na festiwalu w Angoulme prezentowane są najciekawsze wydawnictwa komiksowe (zdj. ilustracyjne)
Na festiwalu w Angoulême prezentowane są najciekawsze wydawnictwa komiksowe (zdj. ilustracyjne)Foto: marozzau/Shutterstock.com
  • Francja ma największy rynek komiksowy w Europie. Powieści graficzne są tam traktowane jako część kultury narodowej.
  • We Francji - już od 51 lat - odbywa się także największy festiwal komiksu w Europie.
  • Od 25 lat uczestniczy w nim polska branża komiksowa.

Francja - komiksowe centrum Europy

- Francja ma największy rynek komiksowy w Europie, który od wielu lat nadaje ton temu, co dzieje się w tym gatunku - przyznaje gość Czwórki. - Na pewno wynika to z upodobania Francuzów do tego typu opowiadania historii, który ma tam bardzo długą tradycję, sięgającą początków XX wieku. We Francji komiks traktowany jest jako część kultury narodowej.  

Powieści graficzne czytają Francuzi w każdym wieku. Co więcej, swoje komiksy mają różne grupy zawodowe oraz seniorzy, bo temat starości jest coraz częściej podejmowany w tych wydawnictwach. - To są publikacje, które opowiadają o otaczającym nas świecie. I są równie ważne, jak film i literatura - dodaje Szymon Holcman. - We Francji ukazują się tytuły z całego świata. Rocznie jest to ok. 5 tys. wydawnictw, podczas gdy w Polsce mamy 1500 takich publikacji, co i tak nie jest złym wynikiem.

Manga - najpopularniejsza odmiana komiksu

Najpopularniejszą odmianą komiksu jest dziś manga, która cieszy się niesłabnącą popularnością zwłaszcza wśród nastolatków. I jest to tendencja ogólnoświatowa. Pojawił się także nowy trend, czyli mangi tworzone przez autorów lokalnych, którzy nie pochodzą z Japonii. - Są to głównie młodzi twórcy, których prace na pierwszy rzut oka wyglądają jak japońskie komiksy. Ja w tej kwestii jestem ortodoksyjny i dla mnie to nie są mangi - podkreśla rozmówca Kamila Jasieńskiego.  

Święto komiksu w Angoulême

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Angoulême to największy festiwal komiksowy w Europie, organizowany corocznie od 1974 roku w tym francuskim mieście. - To jest wydarzenie dla każdego. Oprócz prezentacji komiksów i spotkań z autorami są też spotkania branżowe wydawców z wydawcami, warsztaty dla dzieci i sesje autografów. Dosłownie wszystko - mówi wydawca komiksów. -  Dla mnie gwoździem każdej odsłony festiwalu są wystawy, na których można delektować się oryginałami komiksów.  

Posłuchaj
12:58 CZWÓRKA Pierwsze slysze - komiks 31.01.2024.mp3 Festiwal Komiksu w Angoulême - jak wyglądał w tym roku? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Polscy twórcy na festiwalu

W Angoulême jest też miejsce dla polskiej branży komiksowej, która uczestniczy w festiwalu od 25 lat, a jedną z pierwszych wystaw - pod koniec lat 90. - zorganizował tam historyk polskiego komiksu Adam Rusek. W tym roku do Francji pojechali m.in. Michał Śledziński, Wojciech Stefaniec, Berenika Kołomycka i Rafał Szlapa. Ale to nie wszystko.

- Gościem festiwalu był fantastyczny polski rysownik Jakub Rebelka, który w ubiegłym roku we Francji wydał komiks "Ostatni dzień Howarda P. Lovecrafta" i to był hit tej imprezy. Wyprzedały się wszystkie egzemplarze - opowiada Holcman. Równie dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Łukaszem Wojciechowskim, który robi komiksy w programie do tworzenia projektów architektonicznych. 

Zobacz także:

Najlepszym komiksem 51. odsłony festiwalu w Angoulême został album "Monica" Daniela Clowesa, za najlepszą serię uznano "Miły dom nad jeziorem", Grand Prix dostała Posy Simmonds, wyróżniono też "Contrition".

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Szymon Holcman (wydawca komiksów, "Kultura Gniewu")

Data emisji: 31.01.2024 

Godzina emisji: 9.30

kul/kormp

Czytaj także

"Przygody pewnego japońskiego urzędnika biurowego". Hiszpan i komiks w duchu anime

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 12:40
Nikomu niewadzący japoński pracownik biurowy wychodzi z pracy i nawet w najśmielszych snach nie przeczuwa, jak szalona i absurdalna odyseja go czeka, zanim dotrze do domu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Centrum Komiksu - drugiego takiego miejsca w Warszawie nie ma

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 11:06
Jest w Warszawie taki sklep, który miłośnikom komiksu znany jest doskonale. Centrum Komiksu ma swoich stałych klientów od 20 lat. Teraz Maciej Bierut nakręcił o nim film.
rozwiń zwiń