Tajniki polskiego, matematyka i maturalna inicjatywa w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 15:20
W audycji m.in. kolejna odsłona cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych", porozmawiamy o matematyce i korepetycjach koleżeńskich, które mają pomóc w przygotowaniach do matury. W Czwórce powiemy także o diecie ketogenicznej. 
Zawsze jest dobry czas, żeby włączyć Czwórkę.
Zawsze jest dobry czas, żeby włączyć Czwórkę.Foto: shutterstock

W czwartkowym wydaniu programu zapraszamy na cykl Czwórki "Ojczysty - dodaj do ulubionych", w którym poznajemy ciekawostki językoweO pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowiada nasza reporterka Martyna Matwiejuk. Tym razem pod lupę weźmie określenia "pyzaty" i "zapyziały". Pyzaty to "mający twarz krągłą jak pyza". "Zapyziały" natomiast oznacza "zapuszczony, zaniedbany i niechlujny".  Tym tematem zajmiemy się po 7.30. 

14 marca obchodzimy Dzień liczby Pi, będzie to więc okazja, żeby porozmawiać o "królowej nauk". Gościem Czwórki będzie Angelika Sas-Olszewska, znana z sieci jako Mathematyczka, która twierdzi, że matematyka nie lubi blefu, dlatego wielu z nas jej nie lubi. Co pomaga w pojmowaniu matematyki? I kiedy z niej korzystamy w codziennych sytuacjach? O tym porozmawiamy po godzinie 8.15. 

W tej samej godzinie powiemy o cennej inicjatywie. Miasto zaprasza na przedmaturalne powtórki materiału i oferuje wsparcie przy wyborze studiów. Trwa rekrutacja do nadchodzącej edycji "Koleżeńskich korepetycji", w której mogą wziąć udział zarówno korepetytorzy jaki i uczniowie przygotowujący się do matury. Zgłoszenia przyjmowane są do 21 marca. Więcej na ten temat powie nasza reporterka Weronika Puszkar. 

Wiosna tuż tuż, więc coraz częściej myślimy o sportowej sylwetce. W dalszej części programu zajmiemy się dietą, a naszymi przewodnikami będą Michał i Paulina Warchała. W rozmowie z Kamilem Jasieńskim powiedzą o diecie ketogenicznej, która zastępuje węglowodany tłuszczem. Na talerzu pojawiają się tłuste mięsa, ryby, owoce morza, tłusty nabiał, smalec, masło… Michał i Paulina udowadniają, że dieta ketogeniczna jest prosta i łatwo dostępna, a każdy może wyciągnąć z niej coś dla siebie. Na to spotkanie zapraszamy po godzinie 9.15.

W audycji także pojawi się serwis kulturalny i sportowy. 


***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w czwartek (14.03) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

aw/pj


Czytaj także

Mistrz Mowy Polskiej Mateusz Adamczyk o polszczyźnie z recyklingu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2023 18:40
- Każde pokolenie ma swoje ulubione słowa. Czasami pochodzą one z przeszłości, czasami powstają na bazie zapożyczeń - wyjaśnia popularyzator wiedzy o języku i Mistrz Mowy Polskiej 2023 Mateusz Adamczyk. - Kiedyś młodzieżowy slang tworzył się w oparciu o grypserę, dziś w dużej mierze wywodzi się z angielszczyzny. 
rozwiń zwiń