Jacek Baliński kończy cykl "To nie jest hip-hop": w finale wracamy do korzeni

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 13:20
- Nie jestem targetem młodej sceny rapowej, co więcej, z każdym kolejnym tomem serii cofałem się do dawnych czasów. Szósta część sięga do korzeni polskiego hip-hopu - mówi Jacek Baliński, autor książek "To nie jest hip-hop. Rozmowy". Bohaterami finałowej odsłony są m.in.. Fisz, Sir Mich i Bogna Świątkowska. 
Jacek Baliński
Jacek Baliński Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • "To nie jest hip-hop. Rozmowy" to seria książek poświęconych polskiemu hip-hopowi. 
  • Pierwszy tom ukazał się w 2018 roku, teraz przyszła pora na ostatnie wydawnictwo. 
  • Bohaterami szóstej części są m.in. Fisz, DJ Haem, Sir Mich, Skalpel i Bogna Świątkowska.
  • Autorem książek jest dziennikarz muzyczny Jacek Baliński. 

Książki z serii "To nie jest hip-hop. Rozmowy" od 2018 roku przybliżały czytelnikom pasjonujące życiorysy - podane w formie obszernych wywiadów - najważniejszych osobistości rodzimej sceny: raperów, producentów, DJ-ów, wydawców i wielu innych znakomitości. Łącznie to kilkaset godzin starannie opracowanych rozmów, zamkniętych w kilku milionach znaków na blisko 2,5 tys. stron.

Sześć lat, sześć tomów, sto rozmów

- Wiele osób, w tym ja, myślało, że pierwszy tom będzie też ostatnim. "To nie jest hip-hop. Rozmowy" traktowałem jak wisienkę na moim skromnym, ale jednak dziennikarsko-wydawniczym torcie. Okazało się, że książka spotkała się z tak dobrym przyjęciem, więc postanowiłem to kontynuować, ale nie przypuszczałem, że w ciągu sześciu lat uda mi się przygotować aż sześć tomów - opowiada Jacek Baliński. - Co prawda na swojej "wishliście" mam jeszcze ponad 60 nazwisk, ale kiedyś trzeba sobie powiedzieć dość. Kończę na stu wywiadach. Wydaje mi się, że to odpowiedni moment, choć wiem, że formuła jeszcze się nie wyczerpała.

TNJHH 6 - powrót do korzeni polskiego hip-hopu

W ostatniej, szóstej części cyklu, znaleźli się m.in. Ceube, Paweł Fabjański, Fisz, DJ Haem, Sir Mich, Skalpel, Spinache, Te-Tris, DJ Twister i Marek Zioło. - Przez rok przygotowywałem się do tych rozmów, bo to powrót do korzeni polskiego hip-hopu, a średnia wieku moich rozmówców wynosi 47 lat - mówi gość Czwórki. - Nie wszystko dało się znaleźć w internecie, więc chodziłem do biblioteki, wertowałem stare czasopisma hiphopowe, takie jak "Ślizg", ale też magazyny muzyczne, takie jak "Machina" i "Brum". To był żmudny proces, ale efekty - bardzo zadowalające.

Posłuchaj
22:22 CZWÓRKA Pierwsze slysze - hip hop 21.03.2024.mp3 Jacek Baliński opowiada o ostatniej części serii wydawniczej "To nie jest hip-hop. Rozmowy" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Wywiad z legendą

Ostatnią osobą, która uświetniła swoją obecnością to wydawnictwo, jest Bogna Świątkowska - absolutnie legendarna dla polskiego hip-hopu postać, autorka pionierskiej, nadawanej w latach 1993–97 audycji "Kolorszok".

- Przeprowadziłem już wiele wywiadów, ale nadal nie jestem w stanie do takich spotkań podchodzić bez przygotowania i na luzie. Za bardzo mi na tym zależy. Ale w przypadku Bogny stresu było więcej, co prawdopodobnie miało związek z jej "pomnikowym" wręcz statusem na tej scenie - przyznaje rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Co więcej, Bogna zaznaczyła, że robi dla tej książki wyjątek, bo nie udziela już wywiadów związanych z hip-hopem.

"Najkrótszy wywiad trwał pięć godzin"

- Najdłuższy wywiad w całej serii trwał dziewięć godzin. Rekordzistami są Majki i Korzeń z ostatniego tomu, producenci, muzycy i ludzie, którzy przez lata prowadzili legendarne studio Schron. To właśnie tam nagrywała cała warszawska scena i to właśnie tam powstało mnóstwo kultowych płyt - od WWO aż po Molestę - wspomina Jacek Baliński. - Najkrócej w tym tomie rozmawiałem z Fiszem. Nagranie trwało niewiele mniej niż pięć godzin.  

Sprawdź też:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Jacek Baliński (autor serii wydawniczej "To nie jest hip-hop. Rozmowy")

Data emisji: 21.03.2023

Godzina emisji: 09.15

kul/wmkor

Czytaj także

Ranking raperów. Kto ma najbogatszy zasób słów?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 10:00
Zaproszony do Czwórki Mateusz Sawka w "Pierwsze słyszę" opowiada o "Słowniku polskich raperów". Postanowił w nim policzyć, jak zróżnicowane jest ich słownictwo. Kto znalazł się w czołówce, a kto na szarym końcu? No i jak powstał ten projekt?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nawijaj" - kasety magnetofonowe w muzeum?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 12:00
"Nawijaj" to ekspozycja 300 kaset magnetofonowych z kolekcji Rap Tapes by Grędziu - Jakuba Grędy. Wśród taśm znalazły się także te owiane legendą, będące zapisem pierwszych prób muzycznych wielu artystów. Wystawę można oglądać w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
rozwiń zwiń