Matura z historii sztuki. Na jakich kierunkach się przyda?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2024 10:04
Matura tuż tuż. Niezwykle ciekawym przedmiotem, z którego można ją zdawać, jest historia sztuki. Takie lekcje nieczęsto zdarzają się w naszych szkołach średnich. Da się więc tego nauczyć? Katarzyna Wirkus-Molęda przekonuje, że można, i to w mniej niż rok. 
Katarzyna Wirkus-Molęda, historyczka sztuki, znana w sieci jako artfreak, przekonuje, że nauka do matury z historii sztuki może zająć mniej niż rok.
Katarzyna Wirkus-Molęda, historyczka sztuki, znana w sieci jako artfreak, przekonuje, że nauka do matury z historii sztuki może zająć mniej niż rok. Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Katarzyna Wirkus-Molęda, historyczka sztuki, pomaga uczyć się do matury z historii sztuki, ale też zaraża miłością do tej dziedziny.
  • W nauce historii sztuki przede wszystkim liczy się nasze zainteresowanie tematem i czas, który się na to poświęca. 
  • Zarówno Olimpiada Artystyczna, jak i matura z historii sztuki swoim zakresem obejmują czas od starożytności po sztukę nowoczesną.
  • Matura z historii sztuki może się przydać w rekrutacji na ASP, ale też architekturę na politechnice czy psychologię na uniwersytecie. 

Katarzyna Wirkus-Molęda, historyczka sztuki, pomaga uczyć się do matury z historii sztuki, ale też zaraża miłością do tej dziedziny. Sama złapała bakcyla w liceum, od mitycznej Pani P. Dziś dzieli się swoją pasją m.in. na kanale i profilu Art Freak, gdzie znajdziemy nagrania z wizyt w muzeach, ciekawostki o sztuce, pikantne opowieści i podpowiedzi, jak skutecznie przygotować się z "hiszu" do egzaminu maturalnego.

Historia sztuki - w szkole jej nie ma?

- Dziś czasem rozmawiamy o sztuce, o historii sztuki rzadziej, ale to oczywiście zależy od naszej wrażliwości i preferencji - mówi Katarzyna Wirkus-Molęda. - Z systemu edukacji wychodzimy z różnym przygotowaniem dotyczącym tej dziedziny nauki. To, czy później rozwijamy naszą wiedzę i wrażliwość, zależy głównie od nas samych, od otoczenia, w jakim się obracamy, i tego, czego dla siebie szukamy. W szkole to przedmiot nieoczywisty, niemal nieistniejący. Ta wiedza rozsiana jest na innych przedmiotach. Szkół, które uczą historii sztuki, przygotowują do egzaminów, jest w Polsce bardzo niewiele.

Czwórkowa gościni Warszawę odwiedziła z okazji centralnego, trzeciego etapu Olimpiady Artystycznej, w której biorą udział jej uczniowie i uczennice. - Za nimi już testy i opracowania, a dziś czekają ich rozmowy z komisją na własne tematy - zdradza historyczka sztuki. - Olimpiada Artystyczna to jest level troszkę wyższy niż matura z historii sztuki - trzeba być orłem.


Posłuchaj
08:32 czwórka pierwsze słyszę 09.04.2024 matura hist szt 7.27.mp3 O nauce historii sztuki i maturze z tego przedmiotu opowiada Katarzyna Wirkus-Molęda (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Przy nauce historii sztuki przede wszystkim liczy się nasze zainteresowanie tematem i czas, który się na to poświęca. - Można się do takiej olimpiady przygotować w mniej niż rok, od zera. To kwestia pasji i samozaparcia do zdobywania wiedzy - zdradza.

Matura z historii sztuki - od starożytności po nowoczesność 

Zarówno Olimpiada Artystyczna, jak i matura z historii sztuki swoim zakresem obejmują czas od starożytności po sztukę nowoczesną. - To da się opanować. Trzeba mieć plan i wiedzieć, kto jest twoim przeciwnikiem - mówi Katarzyna Wirkus-Molęda. - Maturę z historii sztuki zdaje niewielu, co roku w skali kraju jest to około 3500 osób. 

Ulubionymi i najłatwiejszymi do opanowania okresami w historii sztuki są dla uczniów renesans, barok i romantyzm. Nowożytność poznają też na języku polskim czy historii, co pomaga im znaleźć kontekst. - Najtrudniej jest z nowoczesnością, ten okres jest chyba najbardziej znienawidzony - przyznaje nauczycielka, ale podkreśla, że matura z historii sztuki nie jest trudna i rok nauki, a może nawet mniej, w zupełności nam wystarczy. 


KORKI Z HISTORII SZTUKI: Odc.3 - KUBIZM/Art Freak-Historia

Na jakich kierunkach matura z historii sztuki się przyda?

Wynik z egzaminu z historii sztuki przydaje się w rekrutacji na uczelnie artystyczne, ale wysoko punktowany jest też na politechnikach np. na kierunku architektura. - Zdarza się, że uczeń planujący studia na politechnice woli uczyć się przyjemnej historii sztuki, niż walczyć z fizyką - zdradza gościni "Pierwsze słyszę". - Na uniwersytetach matura z historii sztuki też jest mile widziana, np. na psychologii. 

Liceum plastyczne i matura z historii sztuki

Decydując się na naukę w liceum plastycznym, musimy zdawać sobie sprawę, że wśród obowiązkowych przedmiotów ogólnokształcących w programie są także lekcje artystyczne np. malarstwo, rysunek, grafika. Historii sztuki też nie brakuje. - Na pewno jest to intensywna praca, intensywny czas - mówi ekspertka. - Jeśli ktoś dalej wybiera się na ASP czy historię sztuki, to takie liceum na pewno pomaga w tej drodze, nieco inaczej wygląda to w przypadku architektury. 

Swój studencki czas na historii sztuki Katarzyna Wirkus-Molęda wspomina bardzo dobrze. Podkreśla interesujące tematy poruszane na wykładach, różnorodność kadry naukowej. Zwraca też uwagę, że kierunek ten bardzo łatwo można połączyć z marketingiem czy psychologią, decyduje się na to coraz więcej osób.

Przyszłość i historia sztuki

- Po studiach na historii sztuki mamy mnóstwo możliwości pracy. Moim zdaniem jednak dziś studia przestały gwarantować pracę. Trzeba mieć pomysł na siebie. Kiedy masz pasję, to się przynajmniej po drodze nie poddasz. Myślę, że to dobra droga - podpowiada. 

Ostatnie dwa lata w wiele dziedzin naszego życia wkroczyła sztuczna inteligencja. Katarzyna Wirkus-Molęda podkreśla jednak, że z pewnością nie zastąpi ona krytycznego myślenia i dyskusji o sztuce. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Katarzyna Wirkus-Molęda, (autorka profilu artfreak_pl)

Data emisji: 09.04.2024 

Godzina emisji: 7.27

pj/wmkor

Czytaj także

Matura 2020. Techniki zdobnicze w historii sztuki

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 13:00
Żeby zdać maturę z historii, należy opanować podział malarstwa ze względu na różne czynniki, trzeba także znać podstawowe techniki malarskie i techniki zdobnicze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2021. Historia sztuki - praktyczne kompendium wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 10:42
Historia sztuki to przedmiot chętnie wybierany na maturach. Podpowiadamy, jak powtórzyć najważniejsze tematy i na co zwracać uwagę. Ucz się z Czwórką! 
rozwiń zwiń