Polskie Radio
Section05

historia sztuki

Zapomniana herstoria sztuki. Malarki wychodzą z cienia ojców, braci, mężów

Sofonisba Anguissola, Artemisia Gentileschi, Angelika Kauffmann, Agnieszka Piotrkowczyk i inne malarki przez lata były niewidzialne dla patriarchalnej historii sztuki. Na te artystki, ich autoportrety, dzieła, biografie zwraca uwagę Piotr Oczko w książce "Suknia i sztalugi. Historie dawnych malarek". Dzięki niemu wychodzą z cienia mężów, braci, ojców. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także malarstwo SZTUKA kobieta Marta Zinkiewicz herstoria

Profesor Dorota Folga-Januszewska: rola sztuki na przestrzeni lat ulegała przemianom

Jak zmieniał się odbiór sztuki przez ostatnie dekady i stulecia? Jak pojmowana jest obecnie? Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" była profesor Dorota Folga-Januszewska, historyk sztuki, muzeolog, wicedyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Dorota Folga-Januszewska Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie muzeum malarstwo

Rzeźby, które krzyczą

Wstrząsające świadectwo XX wiecznej historii i onieśmielający przykład XVIII wiecznego kunsztu artstycznego. Na Wawelu jeszcze do 15 wrzeźnia można oglądać wystawę „Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa”. Zgromadzone na niej zostały rzeźby uratowane w latach 60. z kościoła w Horodence. Obiekty pochodzą z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki oraz Muzeum Sztuki Przykarpacia w Stanisławowie (Iwano- Frankiwsku). Do kunstkamery włączamy zespół obiektów wprowadzą: Joanna Pałka - historyczka sztuki, współkuratorka wystawy "Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa" oraz prof. Andrzej Betlej - historyk sztuki, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Ukraina rzeźba

Dr Łukasz Nawrocki: "Portret młodzieńca" Rafaela to portret idealizowany

- "Portret młodzieńca" jest portretem idealnego człowieka doby renesansu, tzw. uomo ideale. Jest to bardzo daleko posunięta idealizacja pod względem formy, światłocienia, nawiązująca również do rzeźby antycznej - mówił w Dwójce dr Łukasz Nawrocki, autor publikacji zatytułowanej "Rafael Santi. Rekonstrukcje i badania", a także twórca rekonstrukcji obrazów tego włoskiego XVI-wiecznego malarza.
Zobacz więcej na temat:  Rafael Santi malarstwo Katarzyna Sanocka renesans Włochy KULTURA Dwójka