Google Arts&Culture - aplikacja jak okno na świat

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 11:40
2000 muzeów, galerii oraz instytucji kultury z 70 krajów możesz mieć w swoim domu. - Fenomenalna kolekcja "Step on stage with the performing arts" zabiera nas w świat teatru, muzyki, opery, sztuki, ale od tej, zazwyczaj niedostępnej dla nas, strony - mówi Elżbieta Różalska z Google Polska.
Audio
  • Google Arts&Culture - aplikacja jak podręcznik do historii sztuki (TOP/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/Bonnybbx/dom. publiczna

Czytaj także
Muzeum Narodowe w Krakowie 1200.jpg
Wirtualny spacer po Muzeum Narodowym w Krakowie

Stań na scenie z Henrykiem V

Dzięki aplikacji można odkryć historię dziedzictwa kulturowego ludzkości: od sufrażystek walczących o prawa kobiet, poprzez pokazy w paryskiej operze, po archiwalne dokumenty i fenomenalne zdjęcia NASA. - Wchodzimy w świat artystów, muzyków, projektantów kostiumów. Stajemy na deskach teatrów i zaglądamy za kulisy - opowiada rozmówczyni Ani Hardej. - Według mnie na uwagę zasługuje m.in. film nakręcony w technologii 360 st., w którym wchodzimy na scenę razem z Henrykiem V i wysłuchujemy jego monologu.

Czaruj z Harrym Potterem

Możemy też przenieść się do świata naszych ulubionych książek. - Co robiła Hermiona, kiedy miała wątpliwości? Szła do biblioteki. To wiedzą wszyscy fani Harry'ego Pottera. I to właśnie Biblioteka Brytyjska zorganizowała wystawę "Harry Potter. Historia magii". Część obiektów prezentowanych na "fizycznej" ekspozycji trafiła do Google Arts&Culture. Są tutaj także wywiady z kuratorem oraz ilustratorem książek o małym czarodzieju - opowiada Różalska. - Polecam także wystawę "10 dziwnych faktów z historii magii", a także serię "Jak uczyć się magii", dzięki której dowiemy się czegoś więcej o miksturach, zielarstwie czy obronie przed czarną magią - dodaje.

Zobacz
muzeum wystawa sztuka galeria 1200.jpg
Wystawy online. Sztuka, którą zobaczysz w sieci

Zamień się w dzieło sztuki

Użytkownicy aplikacji mogą też zrobić sobie selfie i pobawić się sztuką. - Art Selfie to taka funkcja, którą stworzyliśmy dzięki połączeniu połączeniu dzieł zebranych na platformie z uczeniem maszynowym - wyjaśnia gość Czwórki. - Wystarczy zrobić sobie selfie, a technologia porówna nasz wizerunek do twarzy, które widnieją na pracach artystów.

Nowością w aplikacji jest funkcja Art Transfer. - Tutaj też możemy sobie zrobić zdjęcie i potem przekształcić je na podobieństwo innego dzieła sztuki - dodaje Elżbieta Różalska.  

Odwiedzaj polskie muzea

Projekt Google Arts&Culture zainicjował 1 lutego 2011 projektant firmy Amid Sood, projektant firmy Google we współpracy z Nicolasem Serotą - brytyjskim historykiem i kuratorem, wieloletnim szefem Tate Gallery. Premiera polskiej wersji projektu odbyła się 3 kwietnia 2012. Na początek udostępniono zbiory Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Sztuki w Łodzi.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 13.02.2020

Godzina emisji: 18.15

kul/pj

Czytaj także

Historia sztuki? "Nie dla powierzchownych!"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 15:50
Świat sztuki wymaga wiedzy i doświadczenia. - Trzeba dotykać przedmiotów, trzeba je oglądać i poznawać. Mijają lata, aż dojdziemy do wniosku, że coś jednak o tej branży wiemy - mówi rzeczoznawca i antykwariusz Dariusz Stoces.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Babcia i dziadek w sieci. Co klikają i lajkują?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 19:45
Kiedyś do wnuków dzwonili, a do znajomych wysyłali listy. W XXI wieku babcie i dziadkowie - żeby pozostać w kontakcie ze światem - chcą stawić czoła postępowi technologicznemu. I część przyznaje, że świetnie im to idzie.
rozwiń zwiń