Festiwal Sztuki Komiksowej w Poznaniu. Jak ma się polski komiks?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 12:00
Już 24. raz odbędzie się Festiwal Sztuki Komiksowej w Poznaniu. Tam zapoznamy się z aktualnymi trendami tego świata, ale też spotkamy z twórcami komiksów, badaczami tych graficznych opowieści, niewykluczone, że w nasze ręce trafi darmowy komiks. 
Ważnym elementem, który wyróżnia Festiwal Sztuki Komiksowej, jest możliwość otrzymania darmowych komiksów.
Ważnym elementem, który wyróżnia Festiwal Sztuki Komiksowej, jest możliwość otrzymania darmowych komiksów.Foto: shutterstock/nikkimeel
  • Komiks w Polsce ma się coraz lepiej. W 2023 roku wydano około 1800 premierowych tytułów z całego świata. 
  • Festiwal Sztuki Komiksowej to ważne wydarzenie na mapie Polski. Odbędzie się w dniach 18-21  kwietnia. Dwa pierwsze dni to konferencja naukowa. 
  • Wydarzenie wyróżniają też darmowe komiksy, które może zdobyć także. 
  • W Poznaniu nie zabraknie tego wszystkiego, co dobry festiwal powinien mieć. Będą spotkania z twórcami, artystami, warsztaty, prelekcje, wystawy i giełda. 

Od pewnego czasu w świecie komiksu dominują takie zjawiska jak powrót do zinów i self-publishing. Coraz więcej kobiet też dzieli się swoją twórczością. Tego z pewnością nie zabraknie na Festiwalu Sztuki Komiksowej w Poznaniu. 

- Dziś można powiedzieć, że komiks w Polsce ma się coraz lepiej. Ukazuje się coraz więcej tytułów i towarzyszy im coraz większe zainteresowanie - mówi Michał Traczyk, komiksolog, organizator Festiwalu Sztuki Komiksowej w Poznaniu. - Nie ma dokładnych statystyk, ale szacuje się, że w zeszłym roku ukazało się w Polsce ponad 1800 premier z całego świata. 14-15 procent z nich to premiery polskich twórców. Jest coraz więcej twórców, zwłaszcza młodych, którzy chcą się wypowiadać artystycznie w ten właśnie sposób. 

Festiwal Sztuki Komiksowej w Poznaniu to jedno z największych wydarzeń tego typu. - Nasza impreza to ważna część życia komiksowego, środowiskowego, ale nie tylko - to ważna część życia społeczno-kulturalnego w naszym kraju - podkreśla gość Kamila Jasieńskiego. - Festiwal jest szansą na spotkanie z artystami, twórcami. Ma wszystko to, co dobry festiwal mieć powinien - spotkania, warsztaty, prelekcje, wystawy, giełdę. Mamy też coś, czego nie mają inni - konferencję naukową. 


Posłuchaj
07:55 czwórka pierwsze słyszę 17.04.2024 traczyk 7.27.mp3 Na Festiwal Sztuki Komiksowej w Poznaniu zaprasza Michał Traczyk (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Pierwsze dwa dni wydarzenia (18-19 kwietnia) to konferencja naukowa "Komiksowe marginesy i marginalia". Są to spotkania badaczy komiksów. Tematy wykładów z pewnością zaskoczą niejednego wytrawnego fana komiksów. 

Czytaj także:

Darmowe komiksy - do zgarnięcia na festiwalu

Drugim ważnym elementem, który wyróżnia Festiwal Sztuki Komiksowej, jest możliwość otrzymania darmowych komiksów. - To nie tylko polskie tytuły. Wszystkie wydawane są na potrzeby naszego festiwalu - mówi Michał Traczyk. - Każdego roku wydajemy 30-40 tytułów, w tym roku pierwszy raz przekroczyliśmy liczbę czterdziestu. To ziny, małe broszury, szykowane przez polskich i zagranicznych artystów specjalnie na nasz festiwal. 

Nierzadko zdarza się, że te komiksy to premierowe materiały, czasem rzeczy wchodzące w skład większych całości. - Część z nich przygotowywana jest podczas Maratonu Komiksowego, który organizujemy jesienią - zdradza gość Czwórki. - Do tego dokładamy kilkanaście zeszytów amerykańskich, ściąganych specjalnie na tę imprezę. Każdy może sięgnąć po te tytuły. 

Zobacz także:

Darmowe komiksy rozdawane będą dwa razy dziennie w sobotę i niedzielę (20-21 kwietnia). Można będzie je otrzymać także na koniec gry, do której zapraszany jest każdy uczestnik wydarzenia. 


Wystawy spotkania

Częścią festiwalu jest także m.in. wystawa prac Bartka Minkiewicza - "Bartek Minkiewicz Unplugged". Ludzie komiksu znają go jako twórcę jednego z najsłynniejszych polskich superbohaterów - Wilka. - Ta wystawa jest zaskakująca, ponieważ pokazuje artystę jako twórcę animacji - zdradza Michał Traczyk. - Jest tutaj Wilku, ale są też projekty, z których Bartosz Minkiewicz jest znany trochę innej i trochę młodszej publiczności. Te prace pokazują proces powstawania animacji. To oryginalne rysunki, szkice, ale też prace, które są finalnym etapem. 

Wśród zaproszonych festiwalowych gości spotkamy wielu znanych i cenionych twórców. Festiwal odwiedzą m.in. Rafał Szłapa, Tomasz Niewiadomski, który w tym roku świętuje trzydziestolecie Ratmana, Łukasz Godlewski, Anna Krztoń, czy xuh javvie, Falauke - młode artystki, przedstawicielki pokolenia skupiającego się na self-publishingu. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Falauke (@falauke.art)

Festiwal Sztuki Komiksowej w Poznaniu odbędzie się w dniach 18-21 kwietnia. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Michał Traczyk (komiksolog i organizator Festiwalu Sztuki Komiksowej w Poznaniu)

Data emisji: 17.04.2024 

Godzina emisji: 7.27

pj/wmkor

Czytaj także

Jacek Świdziński i "Festiwal". Pierwszy komiks z Paszportem Polityki

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 11:40
Festiwal Młodzieży, który odbył się w Polsce w 1955 roku, czyli tuż przed "odwilżą", był wyjątkowym wydarzeniem w historii PRL. - Postanowiłem ugryźć ten temat z wielu stron i opowiedzieć o odczuwaniu świata na moment przed eksplozją - mówi Jacek Świdziński, autor komiksu i laureat Paszportów Polityki 2023 w kategorii Książka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kanał Fantastyczny. Nowa przestrzeń dla geeków i nerdów w każdym wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 14:50
Kanał Fantastyczny to nowe miejsce w sieci dla geeków, nerdów i fanów fantastyki. - Stawiamy na fantastykę analogową, drukowane książki i komiksy oraz na gry we wszystkich ich postaciach - zapowiada Tomasz Kołodziejczak, współtwórca projektu. 
rozwiń zwiń