Moda cyrkularna i modowy upcykling. Monika Surowiec - prekursorka dobrych praktyk modowych

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 19:50
Monika Surowiec jest projektantką mody cyrkularnej i prekursorką modowego upcyklingu w Polsce. Swoje projekty miała okazję zaprezentować na New European Bauhaus w Brukseli, gdzie znalazła się w grupie wybranych 16 projektantów. - Zostaliśmy określeni jako prekursorzy dobrych praktyk, którzy pokazują kierunek możliwych zmian dla mody w Europie - opowiada projektantka w Czwórce. - Dla mnie to niesamowite wyróżnienie.
Monika Surowiec projektantka pionierka upcyklingu w Polsce tłumaczyła na czym polega moda cyrkularna.
Monika Surowiec projektantka pionierka upcyklingu w Polsce tłumaczyła na czym polega moda cyrkularna.Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Monika Surowiec jest projektantką mody cyrkularnej i prekursorką modowego upcyklingu w Polsce.
  • Swoje projekty zaprezentowała na wydarzeniu przy Komisji Europejskiej w Brukseli New European Bauhaus. 
  • W Czwórce opowiada o tym spektakularnym wydarzeniu oraz o modzie cyrkularnej. 

Monika Surowiec reprezentowała Polskę ze swoimi cyrkularnymi projektami na wydarzeniu przy Komisji Europejskiej w Brukseli. Na New European Bauhaus zostało wybranych szesnastu projektantów z Europy, a ich zadaniem było zaprezentowania zrównoważonego podejścia do mody. - To była fantastyczna impreza. Jednym z ważnych elementów festiwalu był cykl paneli poświęcony zrównoważonej modzie, a zwieńczeniem był pokaz mody projektantów, którzy wykazują zrównoważone wartości - opowiada rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Zostaliśmy określeni jako prekursorzy dobrym zmian i praktyk, którzy pokazują kierunek możliwych zmian dla mody w Europie. Dla mnie było to niesamowite wyróżnienie, że mogłam zaprezentować swoją modę upcyklingową i swoje krawiectwo. 

Moda cyrkularna - na czym polega? 

- Dziś moda cyrkularna jest czymś innym niż 10 lat temu. Te wartości, które wypełniała, albo się skonkretyzowały, albo nie wszystko się sprawdziło. O modzie cyrkularnej należy myśleć szerzej - tłumaczy gość Czwórki. - Moda cyrkularna opiera się na gospodarce obiegu zamkniętego. W jej wartościach jest ponowne użycie materiałów, regeneracja i zamykanie obiegu produkcji, projektowania, konsumpcji oraz wszystkich parametrów na całym łańcuchu dostaw mody.

Jak zaznacza projektantka, niezbędnym składnikiem mody cyrkularnej jest zrównoważony rozwój, czyli dbanie o dobrostan ekosystemów zarówno środowiskowych, jak i społecznych. To wszystko w odpowiedzi na negatywny wpływ branży modowej na środowisko.


Upcykling - co to jest?

- Okazuje się, że zmiany są konieczne. Upcykling jest jedną z opcji zrównoważonego projektowania, ponieważ opiera się on na ponownym wykorzystaniu tego, co już zostało wyprodukowane - wyjaśnia Monika Surowiec. - Przedmioty modowe, które trafiłyby na składowisko odpadów, mogą wrócić do obiegu konsumenckiego, obiegu produkcji czy projektowania. Jest to zdecydowanie jedna z przyszłości projektowania. Jak działa moda cyrkularna, projektantka wytłumaczyła na przykładzie bawełnianego T-shirtu. - W przypadku bawełny organicznej proces recyklingu jest prostszy. Dobra jakościowo bawełna to bawełna organiczna i taka bawełna jest łatwiejsza do przetworzenia. To oznacza, że taki T-shirt wraca do przedsiębiorstwa, które rozkłada go na włókna i z tych włókien powstaje kolejna rzecz - opowiada gość audycji. - W przypadku obiegu konsumenckiego T-shirt poddawany jest metodom upcyklingu, które są bardzo różne. Możemy go zdekonstruować, poddać małej przeróbce bądź customizacji. Tak najprościej można podejść do tej konkretnej rzeczy.

Rozmówczyni Kamila Jasieńskiego tłumaczyła także, jak może wyglądać taki proces w przypadku wełny i materiałów wieloskładowych. - Jest to trudniejsze. Są badania, które pokazują, że wełna wracająca do obiegu z procesu recyklingu jest słabsza i te włókna wzbogacane są dodatkowo procentami nieużytej wcześniej przędzy wełnianej - zauważa projektantka. - Jestem zwolenniczką jednoskładnikowych materiałów, ponieważ recykling wieloskładowy istnieje, ale jest nieopłacalny.Monika Surowiec zwraca uwagę na szkodliwość produkowanej odzieży dla osób, które je wytwarzają. Jak podkreśla, w tym celu warto sprawdzać metki i certyfikaty, żeby mieć pewność, że kupowane przez nas ubrania pochodzą ze źródła, gdzie przestrzegane są prawa człowieka, przy zachowaniu dbałości o środowisko.


Posłuchaj
19:40 CZWORKA/Pierwsze słyszę - Moda cyrkularna 30.04.2024.mp3 Projektantka mody Monika Surowiec o modzie cyrkularnej i modowym upcyklingu (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 


Syntetyczne materiały - dlaczego są szkodliwe?  

W audycji także mówiono o materiałach syntetycznych i materiałach pochodzących z recyklingu, - To jest nic innego jak plastik, czyli pochodna ropy naftowej. Są to materiały, które nie są przyjazne dla skóry, która nie oddycha. Nie ma czegoś takiego jak lepszy poliester i nie ma czegoś takiego jak lepsza technologia, która spowoduje, że poliester będzie dla nas zdrowszy - zaznacza. - Jeżeli więc mamy wybór, nie wybierajmy ubrań, które są poliestrowe i akrylowe. Nie wybierajmy też ubrań, gdzie jest zielony znaczek, że syntetyczna tkanina pochodzi z recyklingu. Ostatnie badania pokazują, że recyklingowany poliester jest jeszcze bardziej toksyczny dla naszego organizmu, poliester, który pochodzi z recyklingowanych butelek to taki, którego absolutnie nie powinniśmy używać.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Monika Surowiec (projektantka mody cyrkularnej i prekursorka modowego upcyklingu w Polsce)

Data emisji: 30.04.2024

Godzina emisji: 8.15

aw


Czytaj także

Wegemoda. Zamień buty skórzane na wykonane ze skórek winogron

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 10:56
Ekologia jest dla nas ważna. Nic więc dziwnego, że przyjaznych przyrodzie rozwiązań szukamy w wielu dziedzinach życia. Stylistka Anna Marciniak proponuje zamienić jedwab na len, a skórzane dodatki na te z kukurydzy, skórek jabłek czy winogron. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ubrania Do Oddania. Czy odzież używana może stać się fast fashion?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 15:00
- Kupując ubrania z drugiej ręki warto pamiętać, że gromadzenie ich w szafach nie ma najmniejszego sensu. Pokusą mogą być atrakcyjne ceny i powszechna dostępność, które działają na tej samej zasadzie, jak w branży fast fashion - tłumaczą Monika Maceluch i Marta Mercik z portalu "Ubrania Do Oddania". 
rozwiń zwiń