Ubrania Do Oddania. Czy odzież używana może stać się fast fashion?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 15:00
- Kupując ubrania z drugiej ręki warto pamiętać, że gromadzenie ich w szafach nie ma najmniejszego sensu. Pokusą mogą być atrakcyjne ceny i powszechna dostępność, które działają na tej samej zasadzie, jak w branży fast fashion - tłumaczą Monika Maceluch i Marta Mercik z portalu "Ubrania Do Oddania". 
Ubrania Do Oddania, czyli Monika Maceluch i Marta Mercik.
Ubrania Do Oddania, czyli Monika Maceluch i Marta Mercik.Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Z najnowszych badań wynika też, że coraz częściej klientami second handów są ludzie poniżej 25. roku życia.
  • Mają w czym wybierać, bo oprócz sklepów stacjonarnych, powstaje coraz więcej "lumpeksów" online.
  • Istnieje zagrożenie, że "drugi obieg" stanie się "pierwszym obiegiem" ubrań.
  • Monika Maceluch i Marta Mercik współpracują z firmą "Ubrania Do Oddania", która od 2018 roku łączy rynek mody z drugiego obiegu z działaniami charytatywnymi.

Młodzi Polacy wybierają "lumpeksy"

Sklepy z używaną odzieżą pojawiły się w Polsce po zmianie ustrojowej, w połowie lat 90. ubiegłego wieku. W second handach początkowo ubierali się mniej zamożni rodacy, potem do "lumpeksów" zaczęli zaglądać fani mody i stylu vintage. Dziś kupno używanej odzieży to także wyraz troski o przyszłość planety.

- Ciuchy z "używek" przestały być obciachem, bo można tu znaleźć markowe ubrania, ze świetnym składem i w bardzo dobrym stanie  - podkreślają Monika Maceluch i Marta Mercik. - Z najnowszych badań wynika też, że coraz częściej klientami second handów są ludzie poniżej 25. roku życia i że to oni namawiają na zakupy swoich rodziców.

A jest w czym wybierać - bo oprócz sklepów stacjonarnych, ubrania z drugiej ręki są też dostępne online. - Rozwija się recommerce, czyli platformy, które świadczą usługi kupna, sprzedaży lub wymiany używanych produktów. Często są to sklepy wyspecjalizowane w danym asortymencie: bluzy vintage, moda skandynawska, styl K2Y - wymienia Marta Mercik.

Posłuchaj
16:52 CZWÓRKA Pierwsze slysze - ubrania do oddania 17.01.2024.mp3 Jak kupować odzież z drugiej ręki? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Odzież z używek, nawyki z fast fashion

Należy jednak uważać z zakupami w second handach, bo tu też można wpaść w pułapkę.  - Istnieje ryzyko, że "drugi obieg" stanie się pierwszym obiegiem - zauważa Monika Maceluch. - Kupując ubrania z drugiej ręki warto pamiętać, że gromadzenie odzieży w szafach nie ma najmniejszego sensu. Pokusą mogą być atrakcyjne ceny i powszechna dostępność, które działają na tej samej zasadzie, jak w branży fast fashion.

Zobacz także:

Ubrania Do Oddania łączą modę z działaniami charytatywnymi

"Ubrania Do Oddania" od 2018 roku łączą rynek mody z drugiego obiegu z działaniami charytatywnymi. - Każdy przekazany do nas kilogram tekstyliów, nie tylko ubrań, ale też obuwia, dodatków oraz zabawek-pluszaków, zamieniany jest na złotówkę, czyli faktyczne wsparcie danej organizacji - tłumaczą. - Każdy darczyńca, który wyśle do nas paczkę, otrzymuje szczegółowe informacje o tym, ile pieniędzy i do kogo trafiło. Wysyłamy mu także wiadomość o tym jaki wygenerował impakt ekologiczny, bo przekazując ubrania do drugiego obiegu oszczędzamy ogromne ilości wody i redukujemy emisję CO2.

Zebrane ubrania trafiają do sortowni, gdzie sprawdza się ich stan i wysyła do Butików Cyrkularnych albo do innych second handów. Te, które się do tego nie nadają, trafiają do recyklingu.

Jak przemysł modowy wpływa na środowisko?

Przemysł modowy ma ogromny wpływ na środowisko. Branża odzieżowa odpowiada za 69 proc. śladu wodnego i 10 proc. emisji gazów cieplarnianych na świecie, a my - konsumenci - nie tylko kupujemy coraz więcej ubrań, ale też coraz szybciej je wyrzucamy. Tymczasem tylko 1 proc. produktów w przemyśle tekstylnym podlega dziś regularnemu recyklingowi.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Goście: Monika Maceluch i Marta Mercik ("Ubrania Do Oddania")

Data emisji: 17.01.2024

Godzina emisji: 8.15

kul/pj

Czytaj także

Nawyki konsumenckie Polaków. "Oszczędzamy planetę i pieniądze"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 09:40
W środowisku rozkłada się od 100 do 400 lat, my korzystamy z z niej  średnio przez około 25 minut. Tyle potrzebujemy, żeby wrócić do domu, rozpakować zakupy i "foliówkę" wyrzucić  do kosza na śmieci. I chociaż teoretycznie można poddać taką reklamówkę recyklingowi to w praktyce często nie jest to opłacalne. Na szczęście okazuje się, że sprzedaż foliowych torebek w Polsce spada.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katastrofa ekologiczna. Czy można ją "odwołać"?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 11:00
Brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej David Attenborough ostrzega, że jesteśmy jak ludzie w Czarnobylu, którzy idą w kierunku katastrofy. - Inżynierowie elektrowni "bawili się" pokrętłami, nie wiedząc, w którym momencie coś się wydarzy, aż zrobiło się za późno. Jeśli chodzi o katastrofę ekologiczną, jesteśmy w podobnym stadium - pełnym niewiadomych - mówi Tomasz Borejza, autor książki "Odwołać katastrofę".   
rozwiń zwiń