Jak zastrzec PESEL? Po co to robić?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 09:24
Obywatele posiadający numer PESEL mają możliwość jego zastrzeżenia. Usługa zaczyna działać już 1 czerwca. Po co to robić, i jak zastrzec PESEL podpowiemy w Czwórce. 
Czy warto zastrzec swój PESEL?
Czy warto zastrzec swój PESEL?Foto: Shutterstock/FilipArtLab

Wyjątkowo środowy poranek zaczniemy od cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem Martyna Matwiejuk opowie nam o tym, gdzie zaczyna się i kończy Skandynawia. Nazwa ta jest powszechnie używana, a przy tym bardzo rzadko definiowana w źródłach. Intuicyjnie zazwyczaj przypisuje się jej odniesienie takie jak nazwie geograficznej Półwysep Skandynawski. Jednak zakres znaczeniowy nazwy Skandynawia różni się w zależności od dziedziny, w której zostanie ona użyta. Wszelkie szczegóły - o 6.30. 

O 7.15 wrócimy do przeszłości. Opowiemy o Winampie, kiedyś popularnym, komputerowym odtwarzaczu muzki, którego twórcy dziś chcą udostępnić kod źródłowy nowej aplikacji i zapraszają programistów do współpracy. Nie chodzi tu jednak o udostępnienie kodu źródłowego samego Winampa. Alexandre Saboundjian, dyrektor generalny Llama Group, firmy będącej aktualnym właścicielem aplikacji, wyjaśnił bowiem, że pozostanie właścicielem oprogramowania i będzie decydowała o innowacjach wprowadzonych w oficjalnej wersji. Pojawi się natomiast zupełnie nowa wersja open source, która nazywa się FreeLLama i to właśnie jej kod źródłowy stanie się otwarty dla deweloperów.

O 7.25 spotkamy się z Małgorzatą Sokołowską z akcji "Zastrzeż swój PESEL". Jeśli boisz się, że ktoś może wykorzystać twój indywidualny numer bez twojej wiedzy - możesz go zastrzec od czerwca tego roku. Dzięki temu nikt nie weźmie na ciebie kredytu, ani nie kupi sprzętów na raty.

Po 8.15 nasze studio odwiedzą kolejni goście: Wiktoria Moskwa i Lulu Malina z Klubu Niebo. Zapowiedzą imprezę Kater Blau, która już 30 maja i oprowadzą słuchaczy Czwórki po berlińskich klubach.

W "Pierwsze słyszę" nie zabraknie serwisu kulturalnego i naszej zabawy "Szczotka pasta". 

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w środę (29.05) o godz. 6.00 zaprasza Kamil Jasieński.

pj


Czytaj także

Cyberprzestępczość na cenzurowanym - Sejm przyjął nową ustawę

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 14:28
Sejm przyjął nową ustawę, która określa prawa i obowiązki służb i telekomów w walce z cyberprzestępcami. Dzięki temu będziemy bardziej bezpieczni. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Już można zastrzec numer PESEL. Po co to robić?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 20:18
Już możemy zastrzec swój numer PESEL. Faktyczne skutki to działanie przyniesie 1 czerwca, gdy właściwe instytucje wdrożą obowiązek sprawdzania czy nasz PESEL jest zastrzeżony czy nie. - Zastrzeżenie to nasza dobrowolna możliwość. Gorąco do tego zachęcamy - mówi Katarzyna Kopytowska, dyrektor Departamentu Rejestrów Państwowych w Centralnym Ośrodku Informatyki. 
rozwiń zwiń