Już można zastrzec numer PESEL. Po co to robić?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 20:18
Już możemy zastrzec swój numer PESEL. Faktyczne skutki to działanie przyniesie 1 czerwca, gdy właściwe instytucje wdrożą obowiązek sprawdzania czy nasz PESEL jest zastrzeżony czy nie. - Zastrzeżenie to nasza dobrowolna możliwość. Gorąco do tego zachęcamy - mówi Katarzyna Kopytowska, dyrektor Departamentu Rejestrów Państwowych w Centralnym Ośrodku Informatyki. 
Gdzie zastrzec numer PESEL? Można to zrobić w urzędzie lub na stronie internetowej mobywatel.gov.pl
Gdzie zastrzec numer PESEL? Można to zrobić w urzędzie lub na stronie internetowej mobywatel.gov.plFoto: Shutterstock / nampix
 • Możemy zastrzec swój numer PESEL. 
 • Realne skutki to działanie może przynieść dopiero od 1 czerwca 2024 roku. 
 • Zastrzeżenie numeru PESEL to możliwość zabezpieczania się przed konsekwencjami utraty danych osobowych. 
 • PESEL możemy zastrzec w dowolnym momencie i cofnąć to zastrzeżenie kiedy potrzebujemy. 

Od 17 listopada możemy zastrzec swój numer PESEL. Należy jednak pamiętać, że to działanie realne skutki przyniesie 1 czerwca 2024 roku. 

Po co zastrzegać PESEL?

- Zastrzeżenie numeru PESEL to jest nasza dobrowolna możliwość. Nikogo do tego nie zmuszamy, ale gorąco do tego zachęcamy, byśmy ustrzegli się przed skutkami wejścia w posiadanie naszych danych osobowych przez osoby trzecie np. w sytuacji, gdy zgubimy dowód - mówi Katarzyna Kopytowska, dyrektor Departamentu Rejestrów Państwowych w Centralnym Ośrodku Informatyki. - Dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL już niedługo będziemy mieli pewność, że naszych danych nikt nie wykorzysta do zaciągnięcia zobowiązania finansowego. 

Zastrzeżenie numeru PESEL nie jest oczywiście działaniem ostatecznym, w razie potrzeby zastrzeżenie będziemy mogli cofnąć. 

1 czerwca 2024 - pełna ochrona

- W tej chwili zastrzeżenie nie ma twardego skutku. Obowiązki na podmioty np. instytucje pożyczkowe czy firmy telekomunikacyjne będą nałożone od 1 czerwca 2024 roku - podkreśla gość Czwórki. - My możliwość zastrzeżenia dajemy już dziś, by można było już to robić. W naszej ocenie, osobom, które zrobią to już dziś będzie łatwiej np. bronić się w sądzie. Aktualnie sytuacja jest taka: gdy ktoś wejdzie w posiadanie naszych danych osobowych i ich użyje np. do zaciągnięcia kredytu, to my sami musimy udowodnić, że to nie my byliśmy tą osobą. Gdy jednak przyniesiemy do sądu zaświadczenie, że w dniu, gdy dane zobowiązanie było zaciągnięte my już mieliśmy zastrzeżony PESEL to postępowanie będzie łatwiejsze i szybsze. Sąd będzie miał dowód na to, że w danym dniu ten numer PESEL nie mógł być użyty do zaciągnięcia zobowiązania - dodaje. 


Posłuchaj
09:50 czwórka reset 22.11.2023 pesel 17.13.mp3 Jak zastrzec numer PESEL i po co to zrobić? (Reset/Czwórka)

 

PESEL można zastrzec w dowolnym momencie i cofnąć to zastrzeżenie możemy, kiedy chcemy. 

- Od 1 czerwca będzie obowiązek weryfikowania czy numer PESEL jest zastrzeżony czy nie. Będą to robić instytucje, gdy np. będziemy chcieli założyć konto w banku. Gdy nasz PESEL będzie zastrzeżony to bank nam odmówi założenia konta - wyjaśnia specjalistka. - Dlatego przygotowaliśmy łatwy sposób zastrzegania tego numeru i cofania tej operacji. Można to zrobić przez mobywatel.gov.pl, a już od połowy grudnia przez aplikację mObywatel - dodaje. 

Ta operacja może być przydatna gdy:

 • zgubimy dowód,
 • dojdzie do ataku hackerskiego na jakąś instytucje, gdzie podaliśmy swoje dane i nasze dane wyciekną,
 • zostawiliśmy nasze dane osobowe w wielu miejscach dość lekkomyślnie.

Zastrzeżenie numeru PESEL nie ma znaczenia przy wizycie u lekarza i czy realizacji recept. Liczy się w sytuacjach takich jak:

 • zakładanie czy likwidacja kont w banku,
 • sprzedaż nieruchomości,
 • wydanie duplikatu karty sim,
 • zobowiązania leasingowe,
 • sprzedaż nieruchomości.

Jak zastrzec numer PESEL?

- Zastrzeżenie numeru PESEL nie zabezpieczy nas przed utratą danych, ale przed konsekwencjami - podkreśla dyrektor Katarzyna Kopytowska. - Dziś możemy to zrobić w dowolnym organie gminy i w serwisie mobywatel.gov.pl. W aplikacji ta opcja będzie dostępna od połowy grudnia - dodaje. 

Od pierwszego dnia możliwości zastrzegania numeru PESEL, od piątku 17 listopada, do wtorku 21 listopada zrobiło to prawie 250 tysięcy osób. Aby zastrzec numer PESEL w portalu mObywatel, należy wybrać sekcję "Twoje dane", a następnie "Rejestr zastrzeżeń PESEL". Kolejnym krokiem jest wybór opcji "Zastrzeż PESEL" lub "Cofnij zastrzeżenie". Ci, którzy to zrobią, a padną ofiarą oszustów i na skradzione im dane, na przykład ktoś wyłudzi kredyt, nie będą musieli takiego kredytu spłacać. Będzie to możliwe po całkowitym wdrożeniu systemu, czyli w czerwcu 2024 roku.

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Katarzyna Kopytowska (dyrektor Departamentu Rejestrów Państwowych w Centralnym Ośrodku Informatyki)

Data emisji: 22.11.2023

Godzina emisji: 17.13

pj/ans/rk 

Czytaj także

Czy samochody elektryczne są bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 17:00
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Sprawdzimy, jak działają oraz jaki wpływ na nas, kierowców i pasażerów, mają występujące w nich pola elektromagnetyczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rejestr zastrzeżeń PESEL. Jak długo potrwa wdrażanie nowego rozwiązania?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 10:49
Startujący w piątek rejestr zastrzeżeń PESEL nie od razu wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa Polaków - wskazał ekspert serwisu ChronPESEL.pl Bartłomiej Drozd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ochrona danych osobowych. Jak i po co zastrzec numer PESEL?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 09:10
Zastrzeżenie numeru PESEL to pierwszy etap procesu, który zapewnieni ochronę przed konsekwencjami kradzieży tożsamości. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę mObywatel lub zgłosić się do urzędu. Od piątku 17 listopada do wtorku 21 listopada numer PESEL zastrzegło prawie 250 tys. osób.
rozwiń zwiń