Handel, biometria, etyka - co przyniesie przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 13:35
- Dziś nie można jednoznacznie powiedzieć, czy w przyszłości przestaniemy wychodzić z domu, a zakupy będziemy robić tylko przez internet - mówi Maciej Jagaciak z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością oraz 4CF. - Staramy się zbadać wszystkie te możliwości, które kryją się gdzieś za horyzontem przyszłości - dodaje. 
Audio
  • Maciej Jagaciak opowiada o przyszłości handlu z perspektywy zastosowania nowych technologii (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Badania przeprowadzone w 2018 roku, dotyczące przyszłości handlu detalicznego pokazują, że może ona przynieść dużo rozwiązań, dzięki którym rzadziej zmuszeni będziemy do wyjścia z domu. - Ale nie zapominajmy, że wyjście na zakupy to też przyjemność - mówi ekspert w Czwórce. - Firmy myślą, jak zrobić tak, żeby wyeliminować z zakupów to, co jest nieprzyjemne, na przykład stanie w kolejkach, a zostawić to, co jest przyjemne, czyli wydanie pieniędzy i upolowanie wymarzonej rzeczy - dodaje. 

Trwają pracę nad specjalnymi lustrami, wizualizacjami czy hologramami, które ułatwią nam "przymierzanie" ubrań przez internet. Naukowcy nie wykluczają zastosowania też sztucznej inteligencji. Pozostaje pytanie o opłacalność wprowadzenia tego typu rozwiązań. 


komputer internet 1200.jpg
Urodziny WWW. Jak narodził się internet?

Już dziś w licznych supermarketach odnajdujemy kasy samoobsługowe. Niektóre firmy proponują bezobsługowe sklepy, czy wprowadzają roboty rozkładające towar na półkach, co ma odciążać pracowników. 

Kamil Jasieński, gospodarz audycji zwrócił też uwagę na wdzierającą się w nasze życie biometrię. Jego zdaniem nie jest wykluczone, że już niedługo w sklepach będziemy płacić czipem wszczepionym pod skórę, skanem soczewki bądź odciskiem palca. Ale czy płacąc metodami biometrycznymi dostatecznie chronimy swoją prywatność? Czy jesteśmy bezpieczni? Gdzie należy postawić granicę w stosowaniu sztucznej inteligencji? O tym m.in. w nagraniu rozmowy z audycji "Pierwsze słyszę". 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Maciej Jagaciak (Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością  oraz 4CF)

Data emisji: 17.04.2018

Godzina emisji: 8.14

pj/kul

Czytaj także

"Forbes" ogłosił listę najlepiej zarabiających youtuberów

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 11:03
Pierwsze miejsce zajął 8-latek specjalizujący się w recenzjach zabawek. W krótkim czasie stał się influencerem o światowym zasięgu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Punkty, wirtualna waluta. Jak działają programy lojalnościowe w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 17:17
To sposób pozyskiwania klientów i budowania ich zaangażowania i lojalności do danej aplikacji, bądź marki. Jak tworzy się takie systemy i w jaki sposób z nich bezpiecznie korzystać?
rozwiń zwiń