Śląski hip-hop trafił do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 13:00
1993 rok to data założenia zespołu Kaliber 44, 2003 rok to ostatni koncert Paktofoniki. Te daty to też cezura czasowa wyjątkowej ekpozycji "Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003" w Muzeum Śląskim w Katowicach. 
Audio
  • Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego i Szymon Kobylarz, kurator wystawy "Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003" opowiadają o ekspozycji (Czwórka/Pierwsze słyszę)
Przestrzeń wystawy Zajawka
Przestrzeń wystawy "Zajawka" Foto: mat.pras./fot. Roksana Miarka/Muzeum Śląskie

- Podstawowa decyzja, przy organizacji tej wystawy, opierała się właśnie o te dwa wydarzenia, niezwykle istotne, niezwykle symboliczne, dlatego podkreślamy je na wystawie - mówi Szymon Kobylarz, kurator ekspozycji. 

Organizatorzy mają nadzieję, że wystawa prezentująca fenomen środowiska hip-hopowego przyciągnie do muzealnych sal tych, którzy do muzeum by nie przyszli, ale też zaznajomi z tym zjawiskiem stałych bywalców placówki. 

- Gdy objęłam stanowisko dyrektora muzeum, stwierdziłam, że jednym z najważniejszych elementów krajobrazu śląskich miast jest interwencja artystyczna, wizualna środowiska hip-hopowego - mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego. - To, w połączeniu z muzyką i bardzo silną wspólnotą osób fascynujących się hip-hopem, świadków i kreatorów, jest absolutnie godne zauważenia - podkreśla. - Muzeum ma wszelkie warunki żeby to pokazać 

Ekspozycja prezentuje nieodległą przeszłość. Gość Kamila Jasieńskiego podkreśla, że jest to najbardziej społeczna wystawa, jaką Muzeum zrobiło. - Bez pomocy całego środowiska hip-hopowego wystawy by nie było - zwraca uwagę Alicja Knast. - Szymon Kobylarz sam jest insiderem, dlatego wiedział z kim rozmawiać - dodaje. 

Co zobaczymy na wystawie "Zajawka"? Jak zbierano eksponaty? Jak podzielona jest wystawa? Czy warto zabrać na nią dzieci? O tym m.in. w rozmowie z "Pierwsze słyszę". 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Alicja Knast (dyrektor Muzeum Śląskiego), Szymon Kobylarz (kurator wystawy "Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003")

Data emisji: 13.06.2019

Godzina emisji: 8.15

pj

Czytaj także

"Everybody's Everything". Powstał film dokumentalny o Lil Peepie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 11:18
"Everybody's Everything" to tytuł pierwszego pełnometrażowego filmu o Lil Peepie, zmarłym dwa lata temu amerykańskim raperze. Jednym z prekursorów gatunku cloud i emo rapu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pro8l3m: rzucamy sobie wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 14:55
Kilka miesięcy temu Pro8l3m wrócił z drugim albumem długogrającym. "Widmo" nadal wpisuję się w oryginalną stylistykę duetu proponując słuchaczowi więcej syntetycznych brzmień powyżej 90 uderzeń na minutę.
rozwiń zwiń